Otwarte laboratoria i fascynujące pokazy, warsztaty - np. kosmiczne, przydatne wykłady, a nawet darmowe przeglądy stomatologiczne, do tego koncerty i spektakle - przed nami 15. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. To blisko 400 wydarzeń, i to za darmo. Chodzi o to, by pokazać, że nauka to przygoda - zachęcają organizatorzy, wśród których jest 12 uczelni oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Drony, wirtualna rzeczywistość i roboty, porady z dietetyki, tajemnice kosmologii, eksperymenty chemiczne, intymne życie motyli, tajniki ludzkiej śliny i XIX-wiecznej fotografii – tych wątków i tematów na tegorocznym Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki będzie całe mnóstwo. Impreza popularyzująca naukę, a także inne przejawy życia akademickiego w regionie, potrwa od 17 do 23 maja w kilkudziesięciu lokalizacjach. Wydarzenia festiwalowe obejmą nie tylko Białystok, ale także Łomżę, Suwałki, Hajnówkę, a nawet Wilno, gdzie działa filia Uniwersytetu w Białymstoku.

W tym roku hasło festiwalu brzmi „RADuj się nauką!”, 15. edycja jest bowiem niejako dedykowana Marii Skłodowskiej-Curie w 150. rocznicę jej urodzin. Dwukrotna noblistka powiedziała: „Jestem z tych, którzy wierzą, że nauka jest czymś bardzo pięknym” i do tego właśnie będą chcieli przekonać uczestników organizatorzy.

Podlaska odpowiedź na Centrum Nauki Kopernik

– Festiwal Nauki i Sztuki ma już swoją kilkunastoletnią tradycję, jest wielkim zaszczytem dla Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, że w tym jubileuszowym wydaniu, pełni rolę koordynatora. Oferta jest w tym roku przeogromna i fantastyczna. Ten program został tak skonstruowany, by te najbardziej atrakcyjne punkty programu nie nakładały się na siebie, by wszyscy ci, którzy mają ochotę skonfrontować się z różnymi aspektami nauki, znaleźli na to czas. Chcielibyśmy, aby ten festiwal był taką podlaską odpowiedzią na Centrum Nauki Kopernik. To, co zaprezentujemy podczas najbliższych dni, to są rzeczywiście takie perełki umożliwiające odkrywanie własnymi oczami i rękami wielu tajemnic przyrody, ale również ekonomii, interakcji międzyludzkich, sztuki czy duchowości. Będzie to prawdziwa uczta – zapowiada Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Sławomir Terlikowski, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB, koordynator tegorocznego festiwalu zaznaczał, że pierwsze edycje imprezy miały około 100 punktów programu, a obecnie jest ich ponad 400.

– To jest jedna z większych cyklicznych imprez w Polsce północno-wschodniej, która przybliża naukę oraz sztukę. Uczestniczą w niej uczelnie publiczne i niepubliczne, a także Białostocki Park Naukowo-Technologiczny – przypomniał Sławomir Terlikowski, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB, koordynator tegorocznego festiwalu.

To właśnie na tym wydziale cały festiwal rozpocznie się wykładem inauguracyjnym prof. Haliny Car „Wspieranie zdrowia, konieczność czy możliwość”, będzie też wstęp chóru UMB i pokaz filmu o życiu Marii Curie-Skłodowskiej, będą też dodatkowe atrakcje, takie jak pokazy ratowania życia.

W ciągu 10 dni imprezy dziać się coś będzie na każdej z uczelni, oprócz tych trzech największych w regionie, zaproszą do swoich murów także m.in. Akademia Teatralna, Uniwersytet Muzyczny czy Seminarium Duchowne, które szykują spektakle, koncerty, a nawet grillowanie – po majowym nabożeństwie.

Stawiają na interaktywność – dla dzieci i

– Nasz festiwal jest wyjątkowy także z tego powodu, że przekracza granice, dzięki zaangażowaniu filii UwB, mamy możliwości rozszerzenia działalności festiwalu. My w ten sposób realizujemy także trzecią misję uczelni – kontaktu z otoczeniem i upowszechniania nauki. Wydaje mi się, że największym powodzeniem będą się cieszyły wydarzenia o charakterze interdyscyplinarnym i praktycznym. Zapraszamy wszystkich, od przedszkolaka do seniora, zainteresowanych naukami ścisłymi, techniką, jak również naukami humanistycznymi i społecznymi – mówi Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki Uniwersytetu w Białymstoku.

Podkreślała, że podczas festiwalu otwierane są laboratoria na co dzień niedostępne i można spotkać wybitnych naukowców. Uczelnie i ich wydziały chwalić będą się osiągnięciami.

Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku  MARCIN ONUFRYJUK

Podczas dnia na kampusie będzie można poznać m.in. pracę chemika-detektywa, prawnicy zaprezentują metody pobierania materiału genetycznego czy znaczenia banknotów, a biolodzy zachęcą do poznawania świata roślin i zwierząt, podczas warsztatów poznać będzie można np. menu sów. Organizatorzy stawiają szczególnie na interaktywność, stąd właśnie wiele warsztatów, na które warto zarezerwować miejsce. W Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym będzie można skonstruować własną rakietę, a na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej będzie można np. napisać prosty program i uruchomić robota. Do tego będą quizy, konkursy i gry, w tym gra plenerowa, a nawet otwarty trening judo. PB zapozna gości oczywiście z najnowszymi nowinkami techniki, powstającymi tu pojazdami, ale będzie też możliwość gier na starych komputerach.

– Imprezy festiwalowe są wynikiem pasji tych osób, które je przygotowują, a większość wydarzeń pozwala na aktywny udział uczestników. Mamy duże zaangażowanie doktorantów, ale także studentów, głównie z kół naukowych – podkreśla Jacek Kusznier, koordynator wydarzeń festiwalowych z Politechniki Białostockiej.

Dzień Akademicki

Ważnym dniem imprezy będzie 21 maja, kiedy to na Rynku Kościuszki zaplanowano Dzień Akademicki w formie rodzinnego pikniku.

– Przenosimy się do centrum, gdzie będą pokazy, eksperymenty, będziemy mogli zapoznać się z nowościami nauki i techniki, m.in. robotami Lego Sumo czy łazikami marsjańskimi z Politechniki Białostockiej, będą też porady zdrowotne, m.in. darmowe przeglądy dentystyczne i zabiegi kosmetyczne. Będzie można wykopać sobie skamieniałość i oznaczyć ją, będą też stroje historyczne i obserwatorium astronomiczne, a także wiele innych ciekawych atrakcji – łącznie około 60. Zapraszamy więc wszystkich rodziców z dziećmi, dziadków z wnukami i zainteresowanych nauką do odwiedzania Rynku Kościuszki 21 maja od godz. 13 do 18 – zaprasza Aneta Petelska, koordynatorka wydarzenia z UwB.

W poprzedniej edycjach festiwal odwiedziło łącznie około 23 tys. osób. W tym roku wydarzenia ma wsparcie finansowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kwocie 110 tys. zł., co stanowi połowę budżetu.

Więcej informacji i szczegółowy program wszystkich wydarzeń na: www.festiwal.umb.edu.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem