Historyk, stowarzyszenie edukacyjne i dyrygentka zostali laureatami Nagrody Artystycznej Prezydenta Białegostoku za 2016 rok. Andrzeja Lechowskiego, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów Klanza i Violettę Miłkowską uhonorowano nagrodą za całokształt działalności.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Cała trójka otrzyma po 17 tys. zł.

Laureaci

Andrzej Lechowski, szef Muzeum Podlaskiego, to znany białostocki historyk, pasjonat, mający historię Białegostoku w małym palcu i z talentem o niej opowiadający. O Białymstoku i jego tajemnicach napisał kilka książek, od lat co roku w ramach Nocy Muzeów prowadzi białostoczan w nocnym spacerze po mieście. Nagrodę otrzymał w kategorii ochrona dziedzictwa.

Violetta Miłkowska, dyrygentka i kierownik artystyczny Chóru Politechniki Białostockiej oraz policji to też wieloletnia animatorka młodzieżowego ruchu chóralnego na Podlasiu – prowadziła chóry dziecięce, młodzieżowe i akademickie. Pracuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina na stanowisku profesora zwyczajnego, prowadząc klasę dyrygentury na Wydziale Instrumentalno – Pedagogicznym w Białymstoku. Została nagrodzona w kategorii artystycznej.

Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA otrzyma nagrodę w kategorii organizatorskiej za utworzenie Centrum Aktywności Wielopokoleniowej, a także za organizację wydarzeń kulturalnych dla społeczności Białegostoku.

Niezależnie od decyzji kapituły nagrody, która rekomendowała wyżej wymienionych twórców, prezydent przyznał nagrodę z urzędu Franciszkowi Mocarskiemu – za całokształt dotychczasowej działalności w dziedzinie muzyki (10 tys. zł). Mocarski od prawie 40 lat prowadzi Miejską Orkiestrę Dętą przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku.

Wybrani spośród 14 kandydatów

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku – za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury – przyznawana jest twórcom i animatorom, których działalność w znaczący sposób przyczynia się do wzbogacenia życia kulturalnego Białegostoku, poszerzenia oferty kulturalnej oraz do promocji miasta w kraju i za granicą.

Do nagrody artystycznej za 2016 rok zgłoszono 14 kandydatów: 5 w kategorii artystycznej, 7 w kategorii organizatorskiej i 2 w kategorii ochrony dziedzictwa. Spośród zgłoszeń kandydatów do nagrody wybrała kapituła nagrody, a prezydent te rekomendacje przyjął.

Kapitułę, której przewodniczyła dyrygentka Bożena Violetta Bielecka, współtworzyli: Wojciech Bokłago (instytucja kultury), Edward Kulikowski (laureat, uczelnia), Jacek Malinowski (twórca, instytucja kultury), Dorota Sokołowska (laureatka nagrody), Iwona Szcześniak (instytucja kultury),

Wręczenie Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku zaplanowane jest na 25 czerwca, podczas koncertu w trakcie Dni Miasta Białegostoku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem