Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Białostockie Towarzystwo Esperantystów zapraszają do udziału w ogólnopolskiej popularnonaukowej konferencji: "Esperanto. Język - Idea -Twórca".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak zapowiadają organizatorzy, konferencja będzie dotyczyła biografii Ludwika Zamenhofa, jego dzieł i idei. W formie popularnonaukowej poruszone zostaną wybrane problemy z zakresu biografii oraz wkładu Zamenhofa w wielokulturowe dziedzictwo Podlasia. W zamyśle organizatorów konferencja ma przyczynić się do większego spopularyzowania wśród mieszkańców województwa podlaskiego wiedzy na temat języka esperanto oraz Ludwika Zamenhofa. Grono uczonych i tłumaczy (znakomitych esperantystów) wygłosi krótkie prelekcje, po których będzie czas na dyskusję.

Wydarzenie wpisuje się w obchody Roku Ludwika Zamenhofa pod auspicjami UNESCO, a także stanowi część programu Polskiego Kongresu Esperantystów, który odbędzie się w Białymstoku 12-14 maja.

W programie konferencji przewidziano szereg wystąpień znakomitych, znanych w Polsce i na świecie uczonych, zajmujących się szeroko rozumianą problematyką języka esperanto oraz jego twórcy.

Wykłady wygłoszą m.in. badacze: prof. Ilona Koutny (UAM), prof. Bogusław Nowowiejski (UwB), dr hab. Barbara Despiney-Żochowska (Sorbona). Wydarzenie zostało objęte patronatami honorowymi marszałka województwa podlaskiego oraz prezydenta Białegostoku. Spotkanie odbędzie się 12 maja w siedzibie Książnicy Podlaskiej m. Łukasza Górnickiego (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A, VI piętro, audytorium). Początek – godz. 9. Wstęp wolny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem