Przemyt 680 rosyjskich, osiemnastowiecznych monet udaremnili funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Połowcach. Zabytkowe numizmaty próbował wwieźć do Polski 43-letni obywatel Białorusi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Funkcjonariusze podlaskiej Służby Celno-Skarbowej podczas szczegółowej kontroli osobowego volkswagena kierowanego przez 43-letniego Białorusina ujawnili skrytki w nadkolach i podłodze bagażnika samochodu. Okazało się, że w ich wnętrzu znajdują się pudełka wypełnione monetami o nominale 5 kopiejek.

Przemyt 680 rosyjskich, osiemnastowiecznych monet na przejściu granicznym w Połowcach
Przemyt 680 rosyjskich, osiemnastowiecznych monet na przejściu granicznym w Połowcach  Fot. IAS w Białymstoku

– Łącznie mundurowali znaleźli 680 rosyjskich monet z drugiej połowy XVIII wieku – mówi Maciej Czarnecki z zespołu prasowego IAS w Białymstoku.

Początkowo mężczyzna twierdził, że nic nie wie o ukrytym w jego samochodzie numizmatycznym skarbie, jednak później przyznał się do przemytu kolekcji. Funkcjonariusze wszczęli przeciwko mężczyźnie sprawę karną skarbową rekwirując wykryte monety.

– Aktualnie trwają ustalenia skąd pochodziły zatrzymane numizmaty i gdzie faktycznie miały trafić – dodaje Czarnecki.

Na podstawie wstępnej opinii ekspertów z zakresu archeologii i numizmatyki zatrzymane przez funkcjonariuszy z Połowiec monety ze stemplem Katarzyny II to zabytkowe przedmioty kolekcjonerskie o dużej wartości historycznej.

Przemyt 680 rosyjskich, osiemnastowiecznych monet na przejściu granicznym w Połowcach
Przemyt 680 rosyjskich, osiemnastowiecznych monet na przejściu granicznym w Połowcach  Fot. IAS w Białymstoku

W zależności od rocznika, miejsca emisji i stanu zachowania ich cena rynkowa waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Pojedyncze, najlepiej zachowane egzemplarze wyceniane były nawet na ponad 2 tys. złotych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem