Twórca "Ody do Jarosława Kaczyńskiego - przywódcy narodu, zwycięzcy w wyborach" Selim Chazbijewicz ma zostać ambasadorem Polski w Kazachstanie. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski poprosił w tej sprawie o spotkanie z przewodniczącym sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pismo ministra Waszczykowskiego do Schetyny [komisja spraw zagranicznych ma zaopiniować kandydaturę] udostępnił na Twitterze przewodniczący PO w Podlaskiem, wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz. Skomentował: „Selim Chazbijewicz, autor „Ody do PJK', ma być ambasadorem w Kazachstanie. Chyba bezpieczniej byłoby w San Escobar”.

Autor „Ody” ma zostać ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym RP w Republice Kazachstanu oraz w kraju dodatkowej akredytacji – Republice Kirgiskiej.

Skoro mógł Mickiewicz

Oda ku czci Jarosława Kaczyńskiego napisana przez byłego imama gminy muzułmańskiej w Gdańsku, znanego działacza społeczności tatarskiej w Polsce Selima Chazbijewicza głosiła: „Niby zwycięski Chrobry wzmacniasz państwo nasze,/Ty, który od nowa polską godność wskrzeszasz,/Jak orzeł ponad skałą wzlatujesz i zawsze,/To Ty masz rację, Ty na pomoc spieszysz”.

Zadowolony prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński - podczas głosowań nad projektem ustawy o powołaniu komisji śledczej w sprawie Amber Gold. Warszawa, Sejm, 19 lipca 2016
Zadowolony prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński - podczas głosowań nad projektem ustawy o powołaniu komisji śledczej w sprawie Amber Gold. Warszawa, Sejm, 19 lipca 2016  Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Oda do Kaczyńskiego. "O Jarosławie Wielki, władco dusz Polaków"

Autor tuż po upublicznieniu przez niego dzieła tłumaczył w rozmowie z „Wyborczą”:

– Wiersz ten jest próbą literackiej stylizacji, a także wyrazem mojego szacunku i podziwu dla prezesa PiS. Jak przekonywał, jego utwór nawiązuje do wiersza Adama Mickiewicza napisanego po łacinie „Ad Napoleonem III Caesarem Augustum. Ode in Bomersurdum cap tum”. Wyjaśniał:

– Adam Mickiewicz był ostatnim polskim poetą pisującym wiersze po łacinie. Moja oda nawiązuje do tej tradycji pochodzącej jeszcze ze starożytności. Wiersz jest oczywiście po polsku, jednakże próbuję tu nawiązać do starożytnego gatunku poetyckiego uprawianego jeszcze w połowie XIX stulecia. I dodawał:

– Skoro mógł napisać Mickiewicz odę ku czci Napoleona III, mogę i ja ku czci Jarosława Kaczyńskiego.

Zobacz:

Obca obyczajowość

Urodzony w 1955 r. w Gdańsku Selim Chazbijewicz to politolog, pisarz, publicysta i nauczyciel akademicki, znany działacz społeczności tatarskiej, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Instytucie Nauk Politycznych. Był współzałożycielem oraz w latach 1999-2007 prezesem rady centralnej Związku Tatarów RP, a do 2003 imamem gminy muzułmańskiej w Gdańsku. To były naczelny redaktor kwartalnika „Życie Muzułmańskie” i „Rocznika Tatarów Polskich". Jest autorem kilku tomików wierszy. Członek PiS. W 2011 r. startował z listy tej partii do Senatu, a w 2015 r. do Sejmu, wcześniej – w 1997 r. – ubiegał się o mandat posła z ramienia Ruchu Odbudowy Polski. Bezskutecznie. Selim Chazbijewicz chętnie udziela wywiadów prawicowym mediom. Mówił w nich m.in.: – Cała obyczajowość muzułmańska, w tym ubiór kobiet i sposób ich traktowania przez mężczyzn, to wymysł prymitywnych średniowiecznych teologów. Szariat trzeba w trzech czwartych odrzucić. Reformę islamu zacznijmy w Polsce. Przekonywał też: – Imigranci z Syrii, obcy kulturowo, cywilizacyjnie, powiększyliby w Polsce i tak duży margines biedy i zacofania.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Pisiactwo ośmiesza się coraz bardziej. Władza absolutna ogłupia władców i ich błaznów.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ja pitu! Do jasnego gwinta, jeża kolczastego i wszystkich świętych. To wszystko już na prawdę stanęło na głowie. Zawsze czułam patriotyczną dumę gdy było o nas gdzieś pozytywnie słychać w świecie. Ale teraz pozostał jedynie wstyd... Wiem, że rząd to nie cała Polska, lecz mimo to jak nas widzą tak nas piszą. Porażające...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  To chyba jakies jaja! Niemozliwe! Waszcz i Kaczor oszaleli do reszty! Zaraz zacznie sie kult jednostki, jak za Stalina! Boze, ty to widzisz i nie grzmisz??
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Za ode dla naczelnika tonaleze sie wielkiemu poecie Paryz, jest przeciez nie obsadzony.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0