W poniedziałek (08.05) do godz. 14 trwało głosowanie na projekty zgłoszone do programu grantowego Lechstarter, w którym rywalizował także Białystok z przedsięwzięciem dotyczącym pływającej platformy "artystycznej" na rzece Białej. Białostoczanie się zmobilizowali i oddali ponad 19 tys. zł, wygrywając 50 tys. zł. Finansowanie uzyska też inny podlaski projekt "Augustowski Uliczny "Go - Teatr".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ogólnopolskie głosowanie wygrywa tylko 10 projektów o wartości 100 tys. zł i 10 projektów z grantem na 50 tys. zł. Podlaskie miało silną reprezentację w tej drugiej grupie z wnioskami z kategorii „Nowa miejska przestrzeń” oraz „Miejskie akcje i kooperacje”.

W przypadku Białegostoku chodzi o działania kulturalne nad rzeką Białą, na której już tego lata ma wylądować tratwa-scena na spektakle, koncerty, potańcówki czy warsztaty. Do ostatniej chwili wyniki się zmieniały jak w kalejdoskopie, do promocji głosowania na „Białą, czystą, kulturalną – rzekę dla mieszkańców” włączyły się bardzo różne środowiska i „influencerzy”, m.in. Lowlanders Białystok czy tancerze z Fair Play Crew.

Zacumuje w centrum

Głosów przybywało z minuty na minutę i ostatecznie po weryfikacji zarejestrowano ich 19076, co sprawia, że pomysł Fundacji Teatr Latarnia trafił ostatecznie na 6. miejsce, choć były momenty, że mógł wypaść z pierwszej dziesiątki.

– Za nami trudny etap głosowania, mobilizacji mieszkańców i ta próba się udała, mieszkańcy bardzo się zaangażowali, za co dziękujemy. Ale najtrudniejsze jeszcze przed nami: etap pozwoleń, stworzenia całej konstrukcji i organizacji wydarzeń, co będzie wyzwaniem. Akurat z artystami już rozmawialiśmy i jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, pierwsze imprezy planujemy już w połowie czerwca – mówi Mateusz Tymura, pomysłodawca projektu.

Na pewno mobilna kulturalna tratwa zacumuje na Białej w centrum.

– Chyba najgorzej ta Białka wygląda właśnie w centrum, jest nieprzyjazna przez różnego rodzaju rury i instalacje, a my chcielibyśmy sprawić, by była ważnym punktem na mapie miasta i by to myślenie o rzece zaczęło rosnąć. Temat jest olbrzymi, a my robimy zaledwie mały krok, który, mam nadzieję, zbiegnie się z planami miasta na nadrzeczne bulwary – komentuje Tymura.

Liczy, że nie będzie problemów z uzyskaniem zgody władz miasta na organizację wydarzeń nad rzeką. Na razie zakłada trzy możliwe lokalizacje: w rejonie Galerii Jurowiecka – gdzie już powoli nad Białą zaczynają naturalnie gromadzić się ludzie, w bardziej zacisznym miejscu za siedzibą TVP Białystok oraz w rejonie al. Piłsudskiego, na zapleczu Zmiany Klimatu i poczty.

Pontonem po Białce

Festiwal teatrów ulicznych w Augustowie

Równie mocna była walka augustowian, którzy z 11. miejsca jeszcze w ostatniej godzinie głosowania, trafili na miejsce 9. Mieszkańcy oddali łącznie aż 18810 głosów na projekt Stowarzyszenia GOA, który zorganizuje festiwal teatrów ulicznych Augustowski Uliczny GO – Teatr w różnych miejscach miasteczka. Pomysłodawcy chcą w ten sposób ożywić przestrzeń miejską, a po festiwalu także planują organizować wydarzenia, zapraszając lokalnych artystów, amatorów i profesjonalistów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem