Cudowne śpiewy, metafizyczne przeżycia, bliskość sacrum - to wszystko już od poniedziałku (8.05) w soborze św. Trójcy w Hajnówce, gdzie zaczynają się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Przyjedzie blisko 30 chórów z Polski i zagranicy, m.in. z Gruzji, Rumunii, Białorusi, Ukrainy, Rosji. Wszystkie - bez względu na wyznanie - łączy miłość i pasja do utworów szczególnych, bo należących do kanonu muzyki cerkiewnej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

A utwory to szczególne ze względu na uduchowiony charakter i fakt, że wykonywane są za pomocą jedynego instrumentu, jakiego (obok dzwonów cerkiewnych) używać można w prawosławnej świątyni. Czyli głosu. Jak fantastycznie posługują się nim zaproszeni goście, w ramach festiwalu posłuchać będzie można w sumie przez pięć dni za darmo.

W jednym z najpiękniejszych polskich soborów – Świętej Trójcy w Hajnówce (ul. Dziewiatowskiego 13) – od środy do piątku odbędą się przesłuchania 29 chórów biorących udział w konkursie. Ale koncertów będzie znacznie więcej.

Festiwal zacznie się w poniedziałek (8.05) podczas koncertu inauguracyjnego. O godz. 18 Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej zainauguruje koncert łotewskiego Chóru Kameralnego „Błahowiest” z Rygi

Śpiewy w soborze i po zmroku

W środę (10.05) rozpoczną się przesłuchania. Do piątku włącznie o godz. 16 każdy będzie mógł usiąść w soborze (na koncerty – wstęp wolny) i na kilka godzin zatopić się w zupełnie innym świecie, zatrzymać na chwilę czas i poddać się cudownym brzmieniom. Codziennie przez kilka godzin, prawie do zmroku, śpiewać będzie po 10-11 chórów. Wśród uczestników przesłuchań są głównie zespoły parafialne, ale również zespoły wokalne m.in. Mnohaja Leta – z Kijowa, Folklorystyczny Chór Szkoły Sztuk z Kobuleti (Gruzja) i Amatorski Chór Żeński Miejskiego Centrum Kultury z Nowogrodu Wielkiego (Rosja)

Koncerty w soborze to jedna część festiwalu – od wielu lat festiwal ma też wymiar plenerowy. Po zakończeniu przesłuchań w piątek chórzyści i słuchacze przeniosą się w przestrzeń magiczną, bo do starej żwirowni pod Białowieżą, gdzie odbędzie się koncert plenerowy. Ci, którzy byli na nich choć raz, wiedzą, że to duże przeżycie. Przy Ośrodku Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” o niezwykłej porze, bo już po zapadnięciu zmroku (godz. 20.30), wśród zapalonych lampek słuchacze jak co roku od wielu lat siądą na zboczu, w dole ustawią się chóry, las rozbłyśnie światłami i... zacznie się koncert. W takiej niezwykłej scenografii chórzyści z Polski i Europy zaprezentują się pod hasłem „Uczta folklorystyczna".

Pomysł plenerowego koncertu (wymyślony przez organizatorów ze stowarzyszenia Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej z ks. mitratem Michałem Niegierewiczem, dyrektorem festiwalu na czele) okazał się strzałem w dziesiątkę. To, podobnie jak koncerty w soborze, duże przeżycie, choć nieco inne.

Który z chórów występujących podczas przesłuchań okaże się najlepszy – dowiemy się w sobotę (13.05). O godz. 13 w Hajnowskim Domu Kultury zostaną ogłoszone wyniki.

PRZESŁUCHANIA

środa (10 maja), godz. 16

1. Zespół Stebło – Białystok (Polska)

2. Chór parafii prawosławnej p.w. św. św. Równych Apostołom Cyryla i Metodego – Wołkowysk (Białoruś)

3. Zespół Chabry – Grodno (Białoruś)

4. Dziecięcy Chór „Szyszkin lies” parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Hajnówce – Hajnówka (Polska)

5. Chór parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego – Orzeszkowo (Polska)

6. Chór Parafii pw. św. Aleksandra Newskiego w Sokółce – Sokółka (Polska)

7. Chór Szkoły Niedzielnej parafii prawosławnej pw. św. Symeona Słupnika – Kamieniec (Białoruś)

8. Chór Parafii Prawosławnej Zaśnięcia NMP – Bielsk Podlaski (Polska)

9. Chór Dziecięcy Soboru św. Trójcy w Hajnówce – Hajnówka (Polska)

czwartek (11 maja), godz. 16

1. Kwintet Dołgij wieczer – Hajnówka (Polska)

2. Zespół Woskliknowienije – Hajnówka (Polska)

3. Chór Classic – Mińsk (Białoruś)

4. Zespół wokalny Mnohaja Leta – Kijów (Ukraina)

5. Chór Wozrożdienije – Gomel (Białoruś)

6. Chór Parafii Prawosławnej Zaśnięcia NMP – Zabłudów

7. Folklorystyczny Chór Szkoły Sztuk "Kobuleti" (Gruzja)

8. Katedralny Chór Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce – Hajnówka (Polska)

9. Chór Rodzinny Parafii Przymonasterskiej Zwiastowania NMP i ap. Jana Teologa w Supraślu – Supraśl (Polska)

10. Amatorski Chór Żeński Miejskiego Centrum Kultury – Nowogród Wielki (Rosja)

piątek (12 maja), godz. 16

1. Kameralny Chór Żeński im. św. Lidii działający przy parafii prawosławnej pw. św. Jana Klimaka na Woli – Warszawa (Polska)

2. Chór Katedry Prawosławnej pw. Świętego Aleksandra Newskiego w Łodzi – Łódź (Polska)

3. Zespół Wokalny "Cantus Delicium" – Pyrzyce (Polska)

4. Zespół Wokalny „muzyka.cerkiew.pl” – Warszawa (Polska)

5. Arcybiskupi Chór Soboru św. Ducha – Mińsk (Białoruś)

6. Chór Państwowej Mogilewskiej Szkoły Sztuk – Mogilew (Białoruś)

7. Chór Duchowieństwa Diecezji Grodzieńskiej – Grodno (Białoruś)

8. Męski Chór Metropolita Josif Naniescu – Jassy (Rumunia)

9. Chór Cantabile – Kamienskoje (Ukraina)

10. Charkowski Chór Chłopięcy – Charków (Ukraina)

sobota (13 maja), godz. 13

Zakończenie festiwalu

Wystawy

Organizatorzy wspólnie z partnerami w ramach festiwalu przygotowują też wystawy. W kaplicy św. Antoniego soboru we wtorek zostanie otwarta ekspozycja fotograficzna „Ks. Antoni Dziewiatowski w setną rocznicę urodzin”, poświęcona pamięci wieloletniego proboszcza hajnowskiej parafii prawosławnej pw. św. Trójcy.

– Ksiądz Antoni Dziewiatowski pełnił posługę od 1951 roku do śmierci 1995 roku. Stał się on wielkim budowniczym i wielkim jałmużnikiem, niestrudzenie poszukującym środków na dokończenie prac soboru Świętej Trójcy. Udało mu się rozbudzić wielki entuzjazm parafian, z których wielu pracowało społecznie, dzięki czemu możliwe było w październiku 1992 roku ukończenie tego wyjątkowego dzieła – zapraszają organizatorzy.

W dolnej cerkwi parafii św. Trójcy we wtorek zostanie otwarta wystawa „Moja cerkiew parafialna”, która zaprezentuje prace plastyczne wykonane przez dzieci i młodzież w różnych grupach wiekowych (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne).

Zobaczyć też będzie można obrazy Mirosława Zdrajkowskiego „Byliśmy, jesteśmy, będziemy”, pokazujące bogactwo kultury materialnej, jak i duchowej mieszkańców ziemi bielskiej, przypominające o niepowtarzalnym fenomenie ręcznika ludowego. Wiodący temat prac to ręcznik ludowy - temat bliski Muzeum w Bielsku Podlaskim. Mirosław Zdrajkowski urodził się w Bielsku Podlaskim, jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku na Białorusi (wystawa otwarta zostanie w środę w Hajnowskim Domu Kultury).

Z kolei w sali wykładowej bractwa przy parafii św. Trójcy w Hajnówce od wtorku oglądać będzie można wystawę fotograficzną „Podlasie w obiektywie”. To wystawa prac zgromadzonych w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego im. Wiktora Wołkowa „Podlasie w obiektywie”. Konkurs jest organizowany już od 12 lat (od 2005 roku) przez stowarzyszenie Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Cieszy się dużym zainteresowaniem, do tej pory zgłosiło się około 700 uczestników, nadsyłając ponad dwa tysiące prac.

 

Koncerty towarzyszące

W ramach Międzynarodowego Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" 2017 w różnych miejscach regionu oraz w Warszawie odbędą się też koncerty muzyki cerkiewnej i folklorystycznej:

10.05.2017 (środa)

godz.18, Warszawa, sobór Metropolitalny Świętej Marii Magdaleny w Warszawie, koncert chóru Metropolitan Joseph Naniescu Jassy (Rumunia)

Godz.17, Czeremcha, Gminny Ośrodek Kultury, koncert chóru Mnohaja Leta, Kijów (Ukraina)

Godz.18, Michałowo, cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, koncert Narodowego Chóru Młodzieżowego „Wozrożdżenije”, Gomel (Białoruś)

Godz.18, Hajnówka, biblioteka, koncert Chóru Gimnazjum Artystycznego, Mogilew (Białoruś)

Godz. 18, Białowieża, Koncert Chóru "Cantabile", Kamienskoje (Ukraina)

11.05.2017 (czwartek)

Godz. 18, Narewka, koncert Chóru Parafii św. św. Cyryla i Metodego, Wołkowysk (Białoruś)

Godz. 18, Gródek, koncert chóru Chabry, Grodno (Białoruś)

Godz. 18, Hajnówka, amfiteatr, koncert Chóru Gimnazjum Artystycznego, Mogilew (Białoruś); koncert chóru Cantabile, Kamienskoje (Ukraina)

Godz. 18, Bielsk Podlaski, Dom Kultury, koncert Chóru Katedralnego św. Ducha, Mińsk (Białoruś)

Godz.18, Sokółka, kościół pw. św. Antoniego, koncert Chóru Duchowieństwa Diecezji Grodzieńskiej, Grodno (Białoruś)

Godz. 18, Białystok, koncert chóru Metropolitan Joseph Naniescu, Jassy (Rumunia). Dodatkowo wystąpi dzwonnik z Grodna.

12.05.2017 (piątek)

Godz. 18, Mielnik, Cerkiew NNMP, Koncert Chóru Classik, Mińsk (Białoruś)

Godz. 18, Siemiatycze, Koncert chóru Mnohaja Leta, Kijów (Ukraina)

Godz. 20.30, Białowieża, Ośrodek Edukacji Leśnej „Jagiellońskie”, Białowieża (żwirownia), koncert plenerowy „Uczta folklorystyczna”

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem