Od dziś (04.05) można składać wnioski do budżetu obywatelskiego 2018. Punkty konsultacyjne odwiedzają już pierwsi mieszkańcy, którzy mają pomysły na inwestycje i przedsięwzięcia na miejskich terenach. Magistrat chce stymulować tę społeczną aktywność, docierając z promocją budżetu np. do galerii handlowej czy na Noc Muzeów, w planie jest też m.in. maraton pisania listów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Siłownia dla seniorów na podwórku w centrum miasta – to jeden z pierwszych pomysłów konsultowanych w czwartkowy poranek w ramach piątej już edycji budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Na mieszkańców czekają urzędnicy w trzech punktach, którzy tłumaczą, jak napisać wniosek, jak oszacować projekt i na jakich terenach można go zrealizować, a w planach jest cały cykl spotkań zachęcających do zgłaszania projektów, które przyjmowane są do końca maja, a głosować na te wybrane będziemy w październiku.

Miejskie i osiedlowe, twarde i miękkie

Podobnie jak w roku ubiegłym, do podziału jest 10 mln zł, w tym 7 mln zł na projekty osiedlowe (do 250 tys. zł) oraz 3 mln zł na projekty ogólnomiejskie (do 1 mln zł). Można zgłaszać projekty inwestycyjne i projekty miękkie – a więc sportowe, kulturalne czy społeczne.

– Zmianą w tym roku jest to, że środki na projekt miejski zostały ograniczone do 50 tys. zł, a także to, że mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje tego typu inicjatyw na terenach placówek oświatowych – wyjaśnia Urszula Dmochowska, koordynująca budżet obywatelski w białostockim magistracie.

– Zachęcamy do składania dobrych wniosków. Takich, które będą realizowalne, bo na początku są to pomysły, które potem muszą być zweryfikowane. Z każdą edycją budżetu obywatelskiego uczymy się, nabieramy świadomości, jak należy do tego podejść, choć i tak nie unikniemy zapewne niespodzianek, że czegoś się nie da na końcu tej ścieżki wdrożyć w życie. To są właśnie projekty nie przygotowane przez urząd, a oddolnie i czasem po drodze pojawiają się przeszkody. Mam nadzieję, że tych 10 milionów będzie wydane na najlepsze projekty, które zgłoszą nasi mieszkańcy – mówił Tadeusz Truskolaski, prezydenta Białegostoku.

Dodawał, że są różne przyczyny techniczne i prawne, że niektóre projekty nie mogą być zrealizowane, a czasami projekty nie są po prostu dobrze oszacowane. Przyznaje, że zaskoczeniem był fakt, iż w ubiegłym roku nie płynęło za wiele projektów osiedlowych.

– Można z tego wyciągnąć dwa wnioski – że wszystko na tym osiedlu jest ok, albo że nie ma tam dużej integracji, grup działania, które mogłyby się zając zgłoszeniem wniosku. Budżet obywatelski będzie realizowany dopóty, dopóki będą zgłaszane projekty i rada miasta będzie podejmowała stosowną uchwałę. Jestem ekonomistą i w ekonomi jest taka zasada, że potrzeby są nieograniczone, tylko trzeba je sobie uświadomić – podkreślał Truskolaski.

Prezydent nie widzi też potrzeby ograniczania budżetu i wykluczenia z możliwości zgłaszania do realizacji choćby pomników.

– Albo oddajemy pieniądze w ręce obywateli, albo to cenzurujemy. Jeśli byłaby jakaś koncepcja nieakceptowalna społecznie, na pewno byłaby z naszej strony reakcja, ale na razie takiej sytuacji nie było – ocenia prezydent.

Spotkania i maraton pisania projektów

Po majówce miejskiej z budżetem obywatelskim magistrat planuje kolejne wydarzenia promujące tą ideę przy współpracy z Fundacją Spe Salvi. Jednym z miejsc jest parafia p.w. Niepokalanego Serca Maryi przy ul. Suchowolca, gdzie spotkanie takie zaplanowano już w pierwszym dniu przyjmowania wniosków. 11 maja godz. 10 będzie spotkanie w I LO, a o godz. 13.15 na Wydziale Ekonomii i Zarządzania UwB. Na 15 maja o godz. 9.50 spotkanie zaplanowano w Zespole Szkół Zawodowych nr 2. Z kolei 20 maja cały cykl spotkań będzie miał miejsce w CH Auchan Hetmańska, a wieczorem, podczas Nocy Muzeów w godz. 19-20 o budżecie będzie można dowiedzieć się więcej w bramie Pałacu Branickich.

Urząd wydał też pocztówki, ulotki i gazetkę informacyjną. Emitowane będą spoty radiowe i telewizyjne, jest też specjalna zakładka na stronie magistratu.

– Planujemy także maraton pisania projektów. W dwóch ostatnich latach mieliśmy porównywalną ilość wniosków – około 120-130 – zapowiada Urszula Dmochowska.

Wnioski można składać i konsultować w punktach przy ul. Słonimskiej 1 w godz. 8-18, Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. Branickiego 3/5 w godz. 7.30-15.30 oraz w Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych przy ul. Świętojańskiej 22/1 w godz. 8-16.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem