W czwartek (4 maja) rozpoczyna się nabór wniosków do kolejnego już w historii Białegostoku budżetu obywatelskiego, w którym to sami mieszkańcy mogą decydować o inwestycjach i wydarzeniach finansowanych z miejskiej kasy. Pula to 10 mln zł: 3 mln na projekty ogólnomiejskie i 7 mln zł na te osiedlowe.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Masz pomysł na miasto lub osiedle? 10 mln z budżetu obywatelskiego już czeka

Dziś rozpoczyna się nabór wniosków do kolejnego już w historii Białegostoku budżetu obywatelskiego, w którym to sami mieszkańcy mogą decydować o inwestycjach i wydarzeniach finansowanych z miejskiej kasy. Pula to 10 mln zł: 3 mln na projekty ogólnomiejskie i 7 mln zł na te osiedlowe.

Po raz pierwszy mieszkańcy decydowali sami o podziale gminnych środków na 2014 rok. Dotąd nie zrealizowano jeszcze wszystkich pomysłów z poprzednich budżetów obywatelskich, a obecnie ogłaszany jest nabór pomysłów na edycję 2018. Ponownie do dyspozycji jest 10 mln zł, a więc mniej, niż w edycjach 2015 i 16, kiedy dzielono odpowiednio 12 i 20 mln zł.

Klub osiedlowy przy Barszczańskiej, ścieżki biegowe na Zwierzyńcu, wyposażenie ogródka jordanowskiego na osiedlu Mickiewicza, lepsze boiska przy szkołach i plenerowe siłownie, a także poprawa nawierzchni osiedlowych ulic, które mogłyby długo czekać na inwestycje – to tylko nieliczne przykłady zmian dokonanych w mieście dzięki propozycjom i głosom oddawanym przez białostoczan.

.
.  MARCIN ONUFRYJUK

Trzeba jednak mieć na uwadze, że w zależności od stopnia skomplikowania propozycji, czasem realizacja rozkłada się na kilka lat. Np. obecnie poszukiwany jest wykonawca projektu na budowę strzelnicy zgłoszonej w ubiegłym roku, z kolei przetarg na budowę drugiego etapu bulwarów św. Jana Teologa zaplanowano dopiero na 2018 rok, bo teraz przygotowywany jest teren pod inwestycję. Dotąd nie zrealizowano Toru Wschodzący Białystok z edycji 2015, bo jest konieczność uzyskania decyzji środowiskowej, a w przypadku fontanny multimedialnej na Plantach po ponad rocznej analizie projektu zrezygnowano z jego realizacji, bo tłumaczono, że koszty były zaniżone, i nie dało się zainstalować obiektu reżyserki z balkonem.

To my zmieniamy okolicę

Od teraz ponownie swój pomysł może zgłosić każdy mieszkaniec Białegostoku, a czas na złożenie formularza jest do końca maja. Znów cała pula dzielona jest na projekty miejskie i osiedlowe, przy czym 7 mln zł jest rozdysponowywana w równych częściach na 28 osiedli. Poprzednio zdarzały się sytuacje, że z wielu osiedli nie zgłoszono ani jednego wniosku, więc aby stymulować tę aktywność miasto podczas majówki urządziło piknik z budżetem obywatelskim, gdzie rozdawano materiały promocyjne.

– Ja głosowałam na siłownię pod chmurką na moim osiedlu i teraz z niej korzystam. Myślimy z sąsiadami o kolejnym pomyśle – mówiła „Wyborczej” Anna Zaniewska, jedna z uczestniczek pikniku.

Kwota zgłoszonego projektu nie może przekroczyć 1 mln zł przy projekcie ogólnomiejskim, 250 tys. zł przy projekcie osiedlowym i 50 tys. zł przy tak zwanym projekcie miękkim. Te ostatnie są to różnego rodzaju miejskie aktywności, mogą to być imprezy kulturalne, sportowe i integracyjne.

Jeśli zaś chodzi o projekty inwestycyjne, to jednym z warunków jest też oszacowanie kosztów jej utrzymania – nie mogą one przekroczyć 5 proc. wartości całego projektu w skali roku.

Jak i kiedy?

Aby mieć szansę na realizację swojego pomysłu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, dołączyć wymagane załączniki i złożyć dokumenty w formie papierowej w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1 lub wysłać ich skany drogą elektroniczną na adres: budzet2018@um.bialystok.pl. Jeśli ktoś nie jest pewien, czy dobrze oszacował swój wniosek, czy pomysł nadaje się do realizacji, może go skonsultować w trzech punktach: przy ul. Słonimskiej 1, Branickiego 3/5 oraz Świętojańskiej 22/1.

Następnie aż do sierpnia będzie trwała weryfikacja zgłoszonych projektów. Będzie je oceniać specjalny zespół ds. budżetu obywatelskiego, w którym są radni i przedstawiciele organizacji społecznych. 5 września mają być ogłoszone te, które wejdą pod głosowanie mieszkańców. To potrwa od 4 do 18 października i pomysłodawcy w tym czasie mogą zachęcać innych mieszkańców do wspierania swoich pomysłów. 31 października poznamy wyniki głosowania.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem