Była okazja do zobaczenia nowego rekreacyjnego miejsca powstałego po rewitalizacji terenów wokół stawów Marczukowskich, porozmawiania z prezydentem, a kto miał ochotę stać w długiej kolejce, załapał się na grillowaną kiełbaskę. Miasto po raz pierwszy w tym miejscu zorganizowało majówkę z Budżetem Obywatelskim, a odwiedziły ją setki mieszkańców.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Mieszkańcy faktycznie dopisali – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski o majówce organizowanej przy stawach Marczukowskich. To pierwsza okazja, by pokazać szerzej to miejsce.

Mimo ustronnej lokalizacji, w poniedziałek – dzień wolny od pracy – jeszcze przed rozpoczęciem imprezy były tu prawdziwe tłumy, a z godziny na godzinę przybywały kolejne osoby, często całe rodziny z dziećmi.

– Kiedy ja tu przychodziłem jeszcze kilka lat temu, te stawy były zarośnięte, właściwie nie służyły nikomu, czasami ktoś próbował łowić ryby. Do wody był słaby dostęp przez wysokie trawy. Teraz to zupełnie co innego, może jest jeszcze za zimno, jednak wkrótce faktycznie będzie można przychodzić tu piknikować – ocenia Marcin Rogalski, jeden z mieszkańców, który wybrał się z dziećmi na miejską majówkę.

– Fajne miejsce na spacer z psem, jeszcze trochę za sterylne, ale dobrze, że w końcu udostępniono je ludziom. Przydałaby się jeszcze jakaś mini siłownia pod chmurką – ocenia Maria Syczewska, uczestniczka pikniku, która mieszka w pobliżu, przy ul. Stromej.

Teren jest jeszcze nie do końca zarośnięty trawą, a grunt jest wilgotny, ale miejsce faktycznie stwarza warunki, by spędzić tu trochę czasu. Wokół stawów z wyspami utworzono taras widokowy, gdzie do stojaków można przypiąć rowery. Można wejść na wieżę do obserwacji ptaków, ale pomyślano też o ogólnodostępnym miejscu na grilla i altance, przy której można wspólnie biesiadować. Przy stawach są także dwa drewniane mostki.

Wielu mieszkańców skusiła darmowa kiełbaska serwowana pod namiotami, do której ustawiały się kolejki na kilkadziesiąt osób. Dosłownie w kilkanaście minut rozeszły się też biało-czerwone flagi rozdawane przez miasto na przypadający 2 maja Dzień Flagi. Dla najmłodszych zorganizowano zabawy ruchowe z muzyką i w towarzystwie maskotki – Gucia.

Miejska majówka przy stawach Marczukowskich
Miejska majówka przy stawach Marczukowskich  Fot. Monika Kosz-Koszewska

Impreza była też pretekstem do promocji Budżetu Obywatelskiego 2018, na który miasto przeznaczyło 10 mln zł. Przyjmowanie wniosków do nowej edycji rozpocznie się już w czwartek (4 maja).

– Wydaliśmy specjalną gazetkę, broszurę oraz kartkę z harmonogramem dotyczącym Budżetu Obywatelskiego, która rozesłana została także pocztą – mówi Urszula Mirończuk, rzeczniczka prezydenta miasta.

We wtorek natomiast magistrat organizuje wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ul. Kilińskiego – o godz. 19. Będzie scena i wydane przez miasto śpiewniki.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem