Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W internecie można podpisać apel do Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej i do Jean-Claude'a Junckera, szefa Komisji Europejskiej, w sprawie łamania prawa na polsko-białoruskiej granicy.

– Stańmy po stronie ludzi szukających schronienia przez represjami. Nie pozwólmy, by odsyłano ich w ręce prześladowców – można przeczytać w apelu. Petycję podpisało już około 4 tys. osób.

Kampania prowadzona jest wspólnie przez Akcję Demokrację, Amnesty International Polska i Stowarzyszenie Interwencji Prawnej.

Petycję znajdziesz na stronie: akcjademokracja.pl.

Twórcy kampanii chcą zwrócić uwagę na to, że polskie władze systematycznie blokują uchodźcom możliwość ubiegania się o ochronę międzynarodową na granicy w Terespolu. Narusza to prawo polskie i Unii Europejskiej. Znaczna ich większość to rodziny z dziećmi. Ludziom, poszukującym bezpiecznego schronienia przed prześladowaniami, Straż Graniczna bezprawnie odmawia wjazdu na teren Polski, uniemożliwiając im złożenie wniosku o nadanie statusu uchodźcy. Następnie zawraca ich do Brześcia w Białorusi. W konsekwencji grożą im ponowne represje, a w niektórych przypadkach tortury, czy nawet śmierć.

Podpisując petycję, domagasz się od Komisji i Rady Europejskiej pilnego podjęcia działań, które zapewnią udzielenie pomocy osobom prześladowanym, szukającym schronienia na terenie Polski. Oczekiwanym skutkiem jest nacisk na polskie władze, by przestrzegały przepisów prawa międzynarodowego wobec uchodźców pojawiających się na granicy polsko-białoruskiej.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.