Waży niewiele ponad 70 kg, rozpędza się do 66 km/h, nazywa się CorsAiR. Na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej powstał trzeci już pojazd napędzany sprężonym powietrzem. , 4 maja weźmie udział w zawodach organizowanych na Węgrzech
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To dzieło członków Koła Naukowego Mechatronix pod kierunkiem dr inż. Leszka Ambroziaka. Skonstruowali go: Szymon Mielech, Sylwia Michnowicz, Sebastian Uszyński, Krzysztof Popławski, Michał Jaźwiński, Mateusz Apoń, Karol Godlewski, Piotr Burzyński, Damian Kalinowski, Kamil Domysławski, Krystian Szerel oraz Kamil Jaźwiński.

Układ telemetryczny

– Po oświadczeniach zdobytych w czasie konstrukcji dwóch poprzednich pojazdów, zmodyfikowali zawieszenie oraz układ mechaniczny. CorsAiR ma lekką, aluminiową ramę nośną oraz kierownicę z wyświetlaczem LCD, na którym widoczne są najważniejsze parametry pojazdu – opowiada Dorota Sawicka, rzecznik Politechniki Białostockiej. – Nowością jest układ telemetryczny, który umożliwia zbieranie danych w trakcie jazdy bezpośrednio z pojazdu. Dzięki temu drużyna jest w stanie na bieżąco sprawdzać takie parametry jak: prędkość, przyspieszenie, zużycie powietrza i ciśnienie w układzie, ale również zapisywać te informacje do dalszej analizy.

Za kilka dni pneumobil sprawdzi się na międzynarodowych zawodach. Drużyna Pneumobil CorsAiR weźmie udział w X edycji międzynarodowych zawodów Aventics Pneumobil, które w tym roku organizowane są w dniach 4 – 7 maja w miejscowości Eger na Węgrzech. 

Pojazd z napędem

– Organizatorzy chcą promować alternatywne źródła energii. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie i budowa pojazdu z napędem pneumatycznym. Gotowe pojazdy są sprawdzane na torze wyścigowym w trzech konkurencjach: najdłuższy dystans, slalom na czas oraz osiągane przyśpieszenie. Oceniana jest przede wszystkim techniczna oryginalność rozwiązań zastosowanych w pojeździe oraz poziom ich realizacji – dodaje Dorota Sawicka.

Wyjazd na zawody wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta poprzez wynalazki i projekty studentów PB. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem