Najlepsze filmy sezonu, nagradzane na światowych festiwalach - w jednym zestawie w kinie Forum. Przez tydzień (28.04-4.05) zwycięzców festiwali w Wenecji, Berlinie, Locarno, Wrocławiu, Cannes, oglądać można za jedyne 12 zł. To prawdziwa gratka dla kinomaniaków. Chłodne popołudnia i wieczory majówki warto spędzić w kinie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Filmy oglądać można w ramach III edycji Festiwalu Wiosna Filmów. W programie są dzieła z Brazylii, Szwecji, Niemiec, Francji, Belgii, Węgier, Chorwacji, Czech. Wśród nich – m.in. film „Frantz” François Ozona, twórcy takich obrazów jak „Basen” czy „8 kobiet”, czy Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na ostatnim Berlinale „Dusza i ciało”, pierwszy od 18 lat film pełnometrażowy cenionej węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi.

Program:

28 kwietnia – 4 maja

piątek, 28 kwietnia

18:00 Mężczyzna imieniem Ove, Szwecja, 116', bilet 12 zł

20:15 Dusza i ciało, Węgry, 116', bilet 12 zł

sobota, 29 kwietnia

15:15 Aquarius, Brazylia, 142', bilet 12 zł

18:00 Frantz, Niemcy, 113', bilet 12 zł

20:15 Dwie kobiety, Francja, 117', bilet 12 zł

niedziela, 30 kwietnia

16:30 Komunia, Polska, 72', bilet 12 zł

18:00 Historia pewnego życia, Francja, Belgia, 119', bilet 12 zł

20:15 Frantz, Niemcy, 113', bilet 12 zł

poniedziałek, 1 maja

16:15 Konstytucja, Chorwacja, Czechy, Słowenia, Macedonia, 90', bilet 12 zł

18:00 Wilde Maus, Austria, Niemcy, 103', bilet 12 zł

20:00 Aquarius, Brazylia, 142', bilet 12 zł

wtorek, 2 maja

16:30 Komunia, Polska, 72', bilet 12 zł

18:00 Dusza i ciało, Węgry, 116', bilet 12 zł

20:15 Frantz, Niemcy, 113', bilet 12 zł

środa, 3 maja

16:15 Dwie kobiety, Francja, 117', bilet 12 zł

18:30 Konstytucja, Chorwacja, Czechy, Słowenia, Macedonia, 90', bilet 12 zł

20:15 Mężczyzna imieniem Ove, Szwecja, 116', bilet 12 zł

czwartek, 4 maja

16:00 Wilde Maus, Austria, Niemcy, 103', bilet 12 zł

20:15 Historia pewnego życia, Francja, Belgia, 119', bilet 12 zł

Mężczyzna imieniem Ove
Mężczyzna imieniem Ove  mat. promocyjne, fragment plakatu

Opisy filmów:

HISTORIA PEWNEGO ŻYCIA

Zdobywca nagrody FIPRESCI na festiwalu w Wenecji, obraz Stéphane Brizé to adaptacja powieści Guya de Maupassanta „Historia pewnego życia”, którą sam Lew Tołstoj określił mianem najwspanialszej francuskiej narracji od czasu „Nędzników”.

Francja, rok 1819. Siedemnastoletnia Jeanne opuszcza klasztor, gdzie wychowywała się wraz z innymi młodymi arystokratkami, i powraca do rodzinnej posiadłości. Młoda i pełna oczekiwań wobec życia Jeanne poślubia przystojnego wicehrabiego Juliana de Lamare, który wydaje się być doskonałą partią. Następne lata małżeństwa przynoszą jednak pasmo rozczarowań – mąż okazuje się być egoistą i skąpcem, nieustannie zdradza Jeanne, w dodatku pojawiają się kłopoty finansowe. Rzeczywistość okazuje się być jakże odległa od oczekiwań, a Jeanne próbuje stawić jej czoła.

AQUARIUS

Rewelacja festiwali filmowych na całym świecie, a także ostatniego festiwalu w Cannes. W roli głównej Sonia Braga („Pocałunek kobiety pająka”).

Clara, 65-letnia wdowa i emerytowana krytyczka muzyczna, przyszła na świat w tradycyjnej rodzinie w nadmorskim mieście Recife w północno-wschodniej Brazylii. Kobieta jest ostatnią rezydentką Aquariusa, oryginalnego budynku zbudowanego w latach 40. XX w. z przeznaczeniem dla klasy wyższej. Wszystkie sąsiednie mieszkania zostały nabyte przez spółkę, które ma inne plany co do działki. Clara nie zamierza się jednak wyprowadzać, w związku z czym wikła się w zimną wojnę z deweloperem. Napięcie spowodowane konfliktem burzy spokój bohaterki, ale także wytrąca ją z codziennej rutyny i wprawia w zadumę nad przeszłością i przyszłością.

MĘŻCZYZNA IMIENIEM OVE

Nominowany do OSCARA 2017 szwedzki komediodramat porównywany z „Lepiej być nie może” i „Gran Torino”

Nagrodzona statuetką dla najlepszej europejskiej komedii na ostatniej gali ENF we Wrocławiu, adaptacja bestsellerowej powieści „Mężczyzna imieniem Ove” Fredrika Backmana.

Spokojne szwedzkie miasteczko. Owdowiały Ove dobiega sześćdziesiątki. Po śmierci ukochanej żony życie straciło dla niego sens. Z dnia na dzień bohater coraz mocniej pogrąża się w depresji i myślach samobójczych. Pewnego dnia do domu po drugiej stronie ulicy wprowadza się małżeństwo z dwojgiem dzieci. Pierwsze spotkanie Ove z nowymi sąsiadami nie zwiastuje niczego dobrego: mąż ciężarnej Parvaneh taranuje samochodem skrzynkę na listy należącą do zgorzkniałego samotnika. Wkrótce jednak, nieoczekiwanie dla siebie samego, Ove zyska nową przyjaciółkę...

FRANTZ

Nominowany aż w 11 kategoriach w tegorocznych Cezarach!

Nagrodzony na festiwalu w Wenecji najnowszy obraz François Ozona, twórcy takich obrazów jak „Basen” czy „8 kobiet”.

Nowy film francuskiego mistrza suspensu i delikatnej erotyki to stylowa i sugestywna mieszanka romansu i kryminału w stylu retro.

Niewielkie niemieckie miasto, lata 20. XX w., tuż po wojnie. Młoda Niemka, Anna, odwiedza miejsce spoczynku poległego na froncie narzeczonego. Ku swemu zdumieniu, dziewczyna spotyka nad grobem Frantza tajemniczego mężczyznę. Adrien okazuje się przybyszem z Francji. Przedstawia się jako przyjaciel zmarłego. Z biegiem czasu między Francuzem a Niemką zaczyna się rodzić osobliwa więź. Tylko czy Adrien rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje?

'Frantz', reż. Francois Ozon
'Frantz', reż. Francois Ozon  Aurora Films

DWIE KOBIETY

Prezentowany na ostatnim Berlinale dramat, którego siłą napędową są dwie wybitne francuskie aktorki – Catherine Deneuve i Catherine Frot.

Fenomenalna Catherine Deneuve oraz Catherine Frot, gwiazda „Niesamowitej Marguerite”, we wspaniałej opowieści o przyjaźni dwóch kobiet.

Claire jest samotną matką dorosłego syna. Z oddaniem pracuje jako położna, całkowicie poświęca się swojemu zajęciu. Gdy jej oddział położniczy ma zostać zamknięty, odrzuca propozycję zatrudnienia w większej klinice ponieważ nie może się zgodzić na stosowane tam metody i pojmowanie zawodu położnej. W międzyczasie odbywa pewną rozmowę telefoniczną, która przywołuje wspomnienia z młodości. Béatrice, dawna kochanka jej nieżyjącego już ojca, chce się z nią spotkać. Kobieta ta jest wygadana, barwna i egocentryczna, czyli stanowi całkowite przeciwieństwo skupionej i pomocnej Claire. Dlaczego więc nagle Béatrice zwraca się do niej o pomoc? Film o potrzebie zmian, a także odpowiedzi na pytanie czy stek z frytkami i kieliszkiem wina to naprawdę zdrowy obiad.

DUSZA I CIAŁO

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na ostatnim Berlinale „Dusza i ciało” to pierwszy od 18 lat film pełnometrażowy cenionej węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi.

Niezwykła historia miłosna o ludziach którzy śnią ten sam sen.

Od chwili gdy Maria zostaje kontrolerem jakości w rzeźni w Budapeszcie, zaczynają się zakulisowe szepty. W czasie lunchu w sterylnej kantynie młoda kobieta siada samotnie. Podchodzi do swojej pracy poważnie i ściśle przestrzega przepisów. Jej świat składa się z liczb i danych, które wryły się w jej pamięć od dzieciństwa. Jej szef, trochę starszy od niej Endre, to również spokojny człowiek. Stopniowo zaczynają się poznawać. Odkrywają nie tylko braterstwo dusz, ale nawet to, że mają takie same sny. Ostrożnie próbują sprawić, by się spełniły. Film o lękach i zahamowaniach, które towarzyszą otwieraniu się na drugiego człowieka i o tym, jak porywającym doświadczeniem może być moment, gdy w końcu się na to zdecydujemy.

WILDE MAUSE

Rewelacyjna czarna komedia o krytyku muzycznym, który po utracie pracy planuje bezlitosną zemstę na byłym szefie.

Prezentowana w Konkursie Głównym podczas tegorocznego Berlinale, słodko-gorzka opowieść o kryzysie wieku średniego.

Georg jest pewnym siebie dziennikarzem jednej z wiedeńskich gazet. Jest uwielbiany, a równocześnie wywołuje strach, jak przystało na znanego krytyka muzycznego o ostrym piórze. Ale nagle zostaje ofiarą zwolnień grupowych. Zamiast jednak powiedzieć o tym młodej żonie, której myśli obecnie koncentrują się na pragnieniu urodzenia dziecka i pilnowaniu kolejnych owulacji, Georg zamierza się zemścić na byłym szefie. Znajduje pomocnika w dawnym szkolnym koledze, Erichu. Z początku niszczą to i owo, ale wkrótce ich działalność zamienia się w istną kampanię terroru. W międzyczasie Georg i Erich próbują uruchomić zrujnowaną kolejkę górską w wiedeńskim parku rozrywki Prater, legendarną „dziką mysz”.

KONSTYTUCJA

Intymna historia miłosna z udziałem trojga ludzi zamieszkujących ten sam budynek w centrum Zagrzebia. Tragikomiczna historia bardzo nietypowego trójkąta miłosnego.

W jednym budynku mieszkają sąsiedzi, którzy unikają się nawzajem, bo żyją inaczej, wierzą w co innego i pochodzą z różnych miejsc. Prawdopodobnie nigdy nie zamieniliby ze sobą ani słowa, gdyby nie przypadek, który zbliży ich do siebie. Losy bohaterów splatają się w taki sposób, że zakwestionowaniu ulegną najgłębsze przekonania i uprzedzenia dotyczące statusu materialnego, orientacji seksualnej, narodowości i religii.

Kadr z filmu ''Komunia''
Kadr z filmu ''Komunia''  fot. materiały prasowe

Pokaz specjalny – KOMUNIA

Film dokumentalny który odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość.

Kiedy dorośli bawią się w dom, dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola zajmuje się domem, opiekuje ojcem, niepełnosprawnym bratem i dba o relacje z mieszkającą osobno matką. Ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania jest komunia 13-letniego Nikodema. Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

Film „Komunia” wygrał Tydzień Krytyki Filmowej na MFF w Locarno. Otrzymał również nagrodę Silver Eye na festiwalu w Jihlavie, Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na 32. Warszawskim Festiwalu Filmowym, Young Eyes Film Award na festiwalu DoKLeipzig

[Opisy filmów: materiały dystrybutora]

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem