Na kolejne elementy bramy do białostockiego getta natrafiła ekipa przebudowująca ulicę Czystą. Na miejscu był już miejski konserwator zabytków i przedstawiciele magistratu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O tym, że w bruku ulicy Czystej znajdują się relikty bramy do białostockiego getta „Wyborcza” pisała wielokrotnie. To drewniane paliki, osadzone pomiędzy kamieniami z jakich zrobiono nawierzchnię ulicy. Kiedy projektowano przebudowę Czystej, jej fragment – od Proletariackiej do Poleskiej – miał zachować przedwojenny charakter. Jakież jednak było zdziwienie – i „Wyborczej”, i mieszkańców – kiedy bruk zepchnięto. Okazało się jednak, że w breji i błocie został fragment z palikami od bramy! Przetrwał zimę, a teraz Czysta znów odsłoniła część swojej historii.

– Ekipy przebudowująca nawierzchnię ulicy natrafiła pod brukiem na kolejne elementy konstrukcji – mówi Urszula Mirończuk, rzecznik prezydenta.

AGNIESZKA SADOWSKA

Na miejscu pojawili się urzędnicy zajmujący się inwestycjami oraz miejski konserwator zabytków. Cóż wyszło z ziemi? Na razie trudno przesądzać. Wiadomo jednak, że znalezisko ma związek z bramą. Spod bruku wyszły podłużne, drewniane bale utrzymujące konstrukcję bramy a także kute gwoździe i metalowe obejmy. W piątek miejsce ma oglądać Jerzy Maciejczuk, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków specjalizujący się w archeologii.

Urszula Mirończuk przy okazji znaleziska mówi, że po zakończeniu przebudowy ulicy Czystej gmina chce upamiętnić miejsce bramy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem