25 kilogramów produktów pochodzenia zwierzęcego próbował nielegalnie wwieźć do Polski 45-letni obywatel Rosji. Nietypowy przemyt udaremnili funkcjonariusze KAS z polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Połowcach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podczas odprawy celnej rosyjski kierowca osobowego volvo poinformował funkcjonariuszy, że przewozi ze sobą kilka sztuk kiełbas. Z uwagi na obowiązujący zakaz przywozu z państw trzecich na terytorium Unii Europejskiej produktów zawierających mięso i przetwory mleczne, podróżny został zobowiązany do umieszczenia przewożonych wędlin w specjalnym pojemniku znajdującym się na terenie przejścia granicznego w celu ich późniejszej utylizacji.

Jednak zgłoszone przez mężczyznę kiełbasy nie były jedynymi zakazanymi artykułami, jakie przewoził Rosjanin.

Przemyt słoniny i boczku
Przemyt słoniny i boczku  Fot. Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

– W trakcie szczegółowej rewizji samochodu funkcjonariusze znaleźli dodatkowo ponad 23 kilogramy słoniny, boczku oraz wędzony biały i żółty ser. Produkty te ukryte były m.in. pod tapicerką drzwi pojazdu oraz w miejscu przeznaczonym na koło zapasowe – relacjonuje Maciej Czarnecki z zespołu prasowego IAS w Białymstoku.

Ujawnione wędliny oraz nabiał zostały przejęte przez funkcjonariuszy do utylizacji. Mężczyzna, który jak wyjaśnił, doskonale wiedział o obowiązujących zakazach, został ukarany mandatem w wysokości 1000 zł.

14 tysięcy litrów zacieru i 600 litrów bimbru. Policja przechwyciła fabrykę alkoholu [ZDJĘCIA, WIDEO]

– Warto przypomnieć, że przywóz z zagranicy żywności pochodzenia zwierzęcego (produkty mięsne i mleczarskie) jest objęty bardzo ścisłą reglamentacją. Na wszystkich przejściach granicznych rozmieszczone są tablice i plakaty informujące o zakazie przywozu do Unii Europejskiej tego typu produktów. Został on wprowadzony w związku z koniecznością ochrony europejskiego rynku przed chorobami zwierząt m.in. ASF – dodaje Czarnecki.

Przemyt słoniny i boczku
Przemyt słoniny i boczku  Fot. Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem