Kilkanaście projektów z edukacji kulturowej dofinansuje w tym roku Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Za kwotę 120 tys. zł uda się przeprowadzić np. warsztaty taneczne i teatralne, filmy, happeningi, publikacje. Jakie to będą jednak działania - zależy od twórców, którzy mogą zdobyć pieniądze. Na wnioski WOAK czeka w dniach 4-28 maja.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kwota 120 tys. zł starczy na sfinansowanie kilkunastu projektów. Prawdopodobnie będzie ich, tak jak w ub.r. – 14. A ich realizacja nastąpi od lipca do października. Nabór projektów odbywa się w ramach projektu Podlaski Pomost Kultury, a ten realizowany jest z kolei w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura”, prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury. Choć dotacja NCK w tym roku jest zmniejszona – WOAK zdecydował, że Podlaski Pomost Kultury będzie kontynuowany. To możliwe dzięki podtrzymaniu dofinansowania dla WOAK ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Marszałek Żywno chwali projekt, twierdząc, że jego największy atut to fakt, że dociera do społeczności lokalnej.

WOAK czeka na pomysły

Organizatorzy liczą, że poprzez Pomost znów uda się przeprowadzić szereg działań, które rozbudzą kreatywność i innowacyjność u dzieci i młodzieży, które nauczą nie tylko uczestniczenia w kulturze, ale również tworzenia oferty kulturalnej.

– Zrealizowane w ub.r. projekty w większości miały charakter interdyscyplinarny – od warsztatów tanecznych, teatralnych, plastycznych, dziennikarskich, przez ciekawe happeningi, publikacje, po samodzielnie przygotowane filmy, albumy i komiksy. Efekty większości z nich można było zobaczyć podczas zorganizowanej w Spodkach WOAK Giełdy Projektów – mówi Izabela Dąbrowska, kierownik Działu Promocyjno-Edytorskiego WOAK-u. Teraz placówka czeka na kolejne zgłoszenia ciekawych pomysłów.

Przy ocenie wniosków ważne będzie dostosowanie planowanych działań do potrzeb lokalnych społeczności, zainteresowań i wieku odbiorców, aktywne uczestnictwo dzieci i młodzieży na wszystkich etapach realizacji projektu, atrakcyjność działań, ich oryginalność, multimedialność, innowacyjność, wykorzystanie lokalnego potencjału i zaangażowanie lokalnej społeczności.

Doradzą i przeszkolą

– W roku ubiegłym WOAK w ramach projektu przeprowadził diagnozę potrzeb w zakresie edukacji kulturowej w województwie podlaskim i w odpowiedzi na nie zorganizował warsztaty i szkolenia dla animatorów, nauczycieli oraz lokalnych liderów. Przeszkoliliśmy 150 osób. Organizowaliśmy konferencje i Dyskusyjne Fora Kultury, w których udział wzięło ponad 200 osób. Ogromnym sukcesem okazał się też regranting, czyli konkurs na lokalne projekty z zakresu edukacji kulturowej – informuje Dąbrowska. – Podczas realizacji projektu WOAK cały czas będzie wzmacniać kompetencje lokalnych liderów kultury poprzez doradztwo, warsztaty i szkolenia. Z myślą o obszarach województwa, w których potencjał rozwoju kultury i poziom edukacji kulturowej jest najmniejszy, zorganizujemy spotkania informacyjne. Odwiedzimy większość powiatów, gdzie będziemy podkreślać wagę współpracy międzysektorowej między środowiskiem kultury i oświaty, między organizacjami pozarządowymi a samorządami oraz wskazywać właściwe drogi w zdobywaniu środków zewnętrznych na działania z zakresu edukacji kulturowej. Podczas sześciu spotkań warsztatowych i sześciu mentoringowych będziemy dbać o podwyższanie kompetencji lokalnych kadr kultury, uczyć nowoczesnej animacji i przede wszystkim tworzyć sieć stałej współpracy pomiędzy instytucjami kultury i placówkami edukacyjno-oświatowymi województwa podlaskiego. A wszystko po to, by wzmocnić ofertę edukacji kulturowej dostępnej dla podlaskiej młodzieży.

Konferencja otwierająca II rok realizacji projektu Podlaski Pomost Kultury „Finansowanie kultury w samorządach lokalnych” już 4 maja w Spodkach WOAK. Pierwsze tegoroczne Dyskusyjne Forum Kultury „Turystyka kulturalna na Podlasiu” – 18 maja w Augustowie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem