Opowieściami, jakie serwował z ekranu telewizora w czasie PRL-u, rozpalał wyobraźnię pokoleń. Każdy chciał być tam, gdzie dotarł Tony Halik. O słynnym podróżniku w swojej książce opowiada reportażysta Mirosław Wlekły. W niedzielę (23.04) o godz. 14 w operze opowie na spotkaniu w ramach targów książki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na programy z cyklu „Pieprz i wanilia”, pokazujące najodleglejsze i najbardziej egzotyczne zakątki czekało się niecierpliwie. To był powiew prawdziwego świata.

O skali popularności Halika świadczy też choćby to, że jednym z najpopularniejszych haseł domorosłych grafficiarzy, które zdobiło każdy możliwy mur w czasach PRL-u, był tekst: „Tu byłem. Tony Halik”.

Odkrywca Majów i francuski partyzant

Kim był słynny podróżnik? Tyle krąży o nim historii, tyle niesamowitych historii sam o sobie opowiadał... że właściwie nie wiadomo co jest prawdą, a co nie. Ale Wlekły postanowił się zmierzyć z tym nadzwyczajnym życiorysem i biografię podróżnika pt. „Tu Byłęm. Tony Halik” wydać w Wydawnictwie Agora.

– Był najczęściej zestrzelanym pilotem II wojny światowej, francuskim partyzantem, autorem pierwszego wywiadu z Fidelem Castro, laureatem Pulitzera, prywatnym pilotem Juana Perona i odkrywcą zaginionej stolicy Majów. Albo nie był żadnym z nich. Z całą pewnością wybierał się jednak na Księżyc – pisze wydawca. – Fascynująca i przewrotna biografia Tony’ego Halika jest dowodem na to, że czasem prawdziwe życie jest bardziej nieprawdopodobne niż najlepsza powieść. Większość z nas pamięta go z telewizji, kiedy w programie „Pieprz i wanilia”, tworząc razem z Elżbietą Dzikowską charakterystyczny tandem, opowiadał o swoich podróżach. Ale tak na prawdę zanim urodzony w Toruniu Mieczysław Sędzimir został Tonym Halikiem, przeżył kilka różnych życiorysów. Który z nich jest prawdziwy? Odpowiedź – w trakcie podróży po Francji, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Argentynie i Polsce – znalazł jeden z najlepszych polskich reporterów młodej generacji, autor głośnej książki „All Inclusive” Mirosław Wlekły.

Spalić po mojej śmierci

– Zrazu bałam się tej książki. Myślałam, że ujawnienie sekretów życia Toniego, tajemnic, których ja nawet nie znałam, w pogoni za dziennikarską sensacją przekładającą się na sprzedaż książki – może zrobić Toniemu krzywdę. Mirosław Wlekły podszedł jednak uczciwie do życia swego wyjątkowego bohatera, starał się zrozumieć motywy jego postępowania, pokazał jego – a czasem nie jego to były – wybory w kontekście czasu i wydarzeń politycznych. Dziękuję mu za to – mówi Elżbieta Dzikowska.

Kilka tygodni temu podczas spotkania promującego książkę w siedzibie Agory i Gazety Wyborczej przy Czerskiej w Warszawie prowadzący spotkanie Ewa Wieczorek i Michał Nogaś pytali podróżniczkę m.in. o największe zaskoczenie, jakie spotkało ją podczas pracy nad książką.

– Nie lubię mówić o intymnych sprawach – zaznaczyła Dzikowska. – Ale Tony zostawił kopertę z napisem „spalić po mojej śmierci". Nie spaliłam, bo zapomniałam. Dopiero gdy zadzwonił Mirek, że dotarł do informacji, o których nie wiedziałam, przypomniałam sobie o kopercie. To były listy szefa ruchu oporu we Francji, który chwalił jego bohaterstwo. Tony został wcielony do Wehrmachtu, ale na szczęście wysłali go na Zachód, nie na Wschód. Uciekł i włączył się do ruchu oporu.

Żona zmarłego w 1998 r. Halika z początku do powstającej biografii podchodziła z dystansem.

– Wiedziałam, że Mirek chce ujawniać prywatne rzeczy, i nie byłam wcale zadowolona. Teraz zmieniłam zdanie. Dziś zresztą zadzwonił do mnie przyjaciel i powiedział: „Książka się ukazała. Nie bzdycz się już tak” – opowiadała. Mirosław Wlekły zapewniał z kolei, że zdjęcie Tony’ego Halika z piedestału sprawiło, że polubił go jeszcze bardziej.

SPOTKANIE

* Spotkanie z Mirosławem Wlekłym odbędzie się w niedzielę (23.04) w godz. 14-15 w sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1. Spotkanie poprowadzi Piotr Brysacz

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem