W Puszczy Bia這wieskiej w pi徠ek (21.04) z udzia貫m urz璠nik闚 ministerstwa 鈔odowiska uroczy軼ie sadzono drzewa w miejscu, gdzie jeszcze dwa miesi帷e temu ros造 stare 鈍ierki i d瑿y. - Spektakl ministra Szyszki stanowi preludium do zapowiadanej wycinki na dw鏂h trzecich powierzchni ostatniego naturalnego lasu nizinnego Europy - alarmuj ekolodzy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dziś rano w sercu Puszczy Białowieskiej – na drodze między Narewką i Białowieżą w Nadleśnictwie Browsk przeprowadzono spektakularną, propagandową akcję sadzenia lasu między pniami wyrżniętych niedawno starych świerków, grabów oraz dębów (niektóre miały ponad sto lat).

Tragiczny spektakl

Przed pokazową akcją (nazwaną: uroczystością) z udziałem urzędników ministerstwa środowiska – w proteście przeciwko niszczeniu puszczy – aktywiści Greenpeace i Fundacji Dzika Polska rozsypali na terenie wycinki wióry ściętych drzew i umieścili napis „Puszcza to nie plantacja!”.

W Puszczy Białowieskiej w piątek (21.04) z udziałem urzędników ministerstwa środowiska uroczyście sadzono drzewa w miejscu, gdzie jeszcze dwa miesiące temu rosły stare świerki i dęby
W Puszczy Białowieskiej w piątek (21.04) z udziałem urzędników ministerstwa środowiska uroczyście sadzono drzewa w miejscu, gdzie jeszcze dwa miesiące temu rosły stare świerki i dęby  Krzysztof Pacholak/ Greenpeace Polska

W komunikacie przesłanym „Wyborczej” przyrodnicy-ekolodzy z Greenpeace, Fundacji Dzika Polska i Greemind oraz Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot piszą:

- Minister Szyszko postąpił zgodnie ze scenariuszem popularnego, satyrycznego filmu "Ucho prezesa" - wyciął starodrzew, wykonując wielki "klin napowietrzający", a starodrzew zastąpiła plantacja, która “za 100 lat będzie miała 100 lat”. Spektakl ministra byłby śmieszny, gdyby rzecz się działa w zwykłym lesie gospodarczym, nie zaś w ostatnim naturalnym lesie Europy. Wycięty fragment lasu miał charakter zbliżony do naturalnego. Jednak zamiast pozwolić na przywrócenie jego naturalnego charakteru, przeprowadzono wycinkę, również drzew martwych oraz dębów. Takie działania niszczą wyjątkowy charakter puszczy, zamieniając kolejne jej fragmenty w jednowiekowe plantacje i młodniki, ale też pogarszają stan grądu subkontynentalnego, czyli typu siedliska chronionego w Puszczy w ramach programu Natura 2000.

Preludium rzezi

W opinii przyrodników-ekologów, piątkowe wydarzenie stanowi preludium do tego, co nastąpi niebawem w całej Puszczy Białowieskiej poza parkiem narodowym i rezerwatami.

– W ostatnich tygodniach minister Szyszko deklarował, że – zgodnie z decyzją Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 17 lutego – rozpocznie intensywną wycinkę ponadstuletnich fragmentów lasu, które były i są oficjalnie chronione na podstawie zapisów planu urządzania lasu i planu zadań ochronnych Natura 2000. Wyniki monitoringu prowadzonego przez patrole organizacji pozarządowych potwierdzają, że minister stopniowo realizuje swoje deklaracje, nie zważając na wezwania Komisji Europejskiej dotyczące wstrzymania zwiększonej wycinki w puszczy – informują. – Minister utrzymuje, że wycinki są niezbędne, by poprawić bezpieczeństwo w Puszczy Białowieskiej. W rzeczywistości prace mają typowo komercyjny charakter – oprócz martwych świerków wycina się również zdrowe dęby, ścięte drzewa są sprzedawane, a wycinka odbywa się często z dala od dróg i szlaków.

Pottiputek-putiputek, czyli propagandówka ministerstwa środowiska

W atmosferze tajemnicy

Aktywiści Greenpeace, Fundacji Dzika Polska i Greemind oraz Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot są przekonani, że aby utrudnić społeczną kontrolę skali wycinek wprowadzono zakaz wstępu do puszczy. Lasy Państwowe uchylają się również od udostępnienia mediom i organizacjom dokumentów, w oparciu o które jest prowadzona wycinka. Dzisiejsze wydarzenie w Puszczy Białowieskiej odbyło się w atmosferze tajemnicy, strzeżone przez licznie obecne służby bezpieczeństwa. Dojazd na teren wydarzenia został zablokowany, a w jego pobliże nie byli wpuszczani zarówno przedstawiciele organizacji pozarządowych, jak i mediów.

Straż Leśna zabrania wstępu na powierzchnię, na której odbywa się sadzenie

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jaros豉w Kurski poleca
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
  Szyszko przed trybuna. Za wydawanie na siebie publicznych pieni璠zy, za ukrywanie maj徠ku i fa連zowanie o鈍iadcze, ale przede wszystkim za niszczenie przyrody.
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  Dzie bez manipulacji GWna by豚y dniem starconym. Szczujnia czuwa.
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  A co to wlaz這 na drzewo (篡we?) i napisa這 farb?
  ju ocenia貫(a)
  0
  0