W jednych z największych na świecie zawodach robotów, nazywanych olimpiadą robotów, bierze udział drużyna studentów z Politechniki Białostockiej. Organizatorzy Robogames 2017 w Stanach Zjednoczonych zaplanowali w tym roku ponad 50 konkurencji. Zawody odbywają się od 21 do 23 kwietnia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Olimpiada robotów co roku organizowana jest w innym mieście w Kalifornii, w okolicy San Francisco, teraz – w Pleasanton. Polish Bison Team – drużyna studentów Wydziału Elektrycznego – startuje w kategorii autonomicznych robotów sumo o wadze do 3kg. W tej kategorii zarejestrowane są 24 roboty, gównie z USA, Brazylii oraz Meksyku.

Polish Bison Team zgłosił do zawodów dwa roboty o nazwach: Lappsumoto oraz El Lapptador (nazwy pochodzą od firmy Lapp Group, która została tytularnym sponsorem drużyny). Prace nad konstrukcjami trwały od listopada 2016 roku. Mechanika i elektronika zostały zaprojektowane przez studentów. Roboty mają także poszycie maskujące opracowane i wykonane przez zespół. Nowe konstrukcje zostały oparte o doświadczenia nabyte podczas startów w wielu liczących się zawodach w kraju i zagranicą.

Warto dodać, że stawka jest wysoka – robot, który zdobędzie pierwsze miejsce w tych zawodach zdobywa certyfikat umożliwiający występ w wielkim finale podczas największych zawodów robotów sumo w Tokio w Japonii.

W skład Polish Bison Team wchodzą członkowie Koła Naukowego Automatyki i Robotyki: Mateusz Czega, Nils Thernström, Tomasz Szczurko i Krzysztof Matus.

Wyjazd na zawody wsparł prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta poprzez wynalazki i projekty studentów PB.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem