Jest 65 tabliczek i 35 słupków wskazujących kierunek i dystans - w Parku i Lesie Zwierzynieckim powstało właśnie pięć oznaczonych ścieżek dla biegaczy, o różnym stopniu trudności. Coraz więcej mieszkańców wybiera taką formę aktywności, nie dziwi więc, że ten projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego przez Fundację Białystok Biega uzyskał ponad 3 tys. głosów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zwierzyniec od dawna jest jednym z najlepszych miejsc do biegania w Białymstoku, a sezon rozkręca się na dobre. Teraz będą jeszcze lepsze możliwości treningu, bo zrealizowana została inwestycja z budżetu obywatelskiego 2016, o którą wnioskowała Fundacja Białystok Biega – organizator największych imprez biegowych w regionie. W środę wspólnie z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim biegacze zachęcali wszystkich mieszkańców do korzystania z tej nowej infrastruktury.

Trasy dla mniej i bardziej zaawansowanych

Łącznie powstało pięć oznaczonych tras. Jedna przebiega przez teren Parku Konstytucji 3 Maja, a cztery – już na obszarze samego Lasu Zwierzynieckiego. Można po nich biegać, kontrolując dystans, bez aplikacji liczących długość przebiegniętego odcinka.

– Powstały trasy od ponad 700 metrów do prawie 4 tys. metrów. Dobrze, że jest grupa zapaleńców, którzy sami biegają i potrafią do tej aktywności zachęcać innych. Powstało przyjazne miejsce dla wszystkich, gdzie nie trzeba biegać po asfalcie. A ten ruch jest nam bardzo potrzebny, sprawia, że nie rdzewiejemy – żartował prezydent Truskolaski.

Dodawał, że społecznicy zgłaszają też problem ze stanem ścieżek – kiedy jest bardziej mokro, są dość błotniste. Zachęcał do składania kolejnego wniosku do nowego budżetu obywatelskiego 2018, gdzie pula środków na projekty to 10 mln zł. Jednak z zaznaczeniem, że Las Zwierzyniecki to rezerwat i możliwości działań w nim są mocno ograniczone. Obecna inwestycja powstała w oparciu o istniejące drogi spacerowe, bez żadnej ingerencji w przyrodę czy istniejący układ komunikacyjny.

Za prawie 40 tys. zł zamontowano 65 tabliczek informacyjnych oraz 35 słupków pokazujących kierunek i dystans. I tak żółty szlak A ma dokładnie 3820 m, zielony B – 2890 m, czerwony C – 2090 m, a pomarańczowy D – 2280 m. Ta najkrótsza, najmniej zaawansowana trasa w Parku Konstytucji 3 Maja – niebieska D – ma długość 755 m.

– Słupki ustawione są co kilka metrów i oznaczone kolorami. Ważne jest to, że można biegać nie błądząc, bez GPS i jeśli jest napisane, że dany odcinek ma 755 m, to tyle faktycznie ma – podkreśla Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

Trening między drzewami

Na każdej z tablic pokazany jest też specjalny zestaw ćwiczeń dla biegaczy, na rozgrzewkę.

– Myślę, że to bardzo fajny pomysł, długość ścieżek jest zróżnicowana tak, że można wybierać trasy odpowiednie dla swojej kondycji i ją podnosić. Biegam drugi sezon, często wybieram Las Zwierzyniecki, bo jest tu zielono i spokojnie, jest miękkie podłoże i na pewno będę chciała sprawdzić, jak się biega po tych szlakach – ocenia Ewelina Maliszewska, którą spotkaliśmy podczas przedpołudniowego treningu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem