Ludwik Zamenhof, wychowywany w narodowościowym i językowym tyglu, jakim był Białystok w latach jego młodości, od dziecka pracował nad jednym wspólnym dla wszystkich językiem. Chciał, aby sprzyjał dyskusji, wymianie myśli i poglądów i był łatwy w nauczaniu. Język esperanto uzyskał dość szybko niezwykłą popularność.
Przypomnijmy, że białostoccy radni większościowego klubu PiS oraz – obecnie niezależny, a wówczas reprezentujący klub Tadeusza Truskolaskiego – radny Dariusz Wasilewski odrzucili w grudniu ubiegłego roku prezydencką propozycję, aby rok 2017 był w Białymstoku Rokiem Ludwika Zamenhofa (jest za to obchodzony pod patronatem UNESCO w Słupsku). Tymczasem podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, posłowie przez aklamację uczcili pamięć tego białostoczanina. Ich przykładem nieoczekiwanie poszli białostoccy radni PiS i zgłosili upamiętniającą go uchwałę, która ma być przyjęta w trakcie najbliższej sesji rady miejskiej (24.04). Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Ludwika Zamenhofa prezydent Truskolaski skomentował ten nagły pomysł radnych PiS:
– W pełni się zgadzam z opinią, że jest to musztarda po obiedzie. Na poważne upamiętnienie była szansa kiedy trzeba było poprzeć uchwałę ustanawiającą w Białymstoku Rok Ludwika Zamenhofa i nic nie przeszkadzało, aby to był też Rok Józefa Piłsudskiego jak postanowili ostatecznie radni PiS. Radni PiS w tej chwili zobaczyli, że mają polityczne przyzwolenie z uwagi na to, że Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą Ludwika Zamenhofa przez aklamację. To naśladownictwo. Patrzenie na to tylko co ich góra robi, źle o nich świadczy. Nie mają własnego zdania, a to my mamy dbać o nasze dziedzictwo kulturowe. Można powiedzieć: lepiej późno niż wcale, ale mnie pomysł takiego stanowiska już nie cieszy, bo temat ten stał się za sprawą radnych PiS kolejnym elementem przepychanek, walki politycznej. To małostkowa i tak nie powinno być.
W związku z tą rocznicą w Białymstoku odbywają się i będą odbywać liczne wydarzenia upamiętniające Ludwika Zamenhofa, jak też promujące język esperanto. Mieszkańcy Białegostoku mogą wybrać się m.in. na wystawę „Esperanto w filatelistyce” do Białostockiego Ośrodka Kultury – Centrum Ludwika Zamenhofa. Zaprezentowano na niej znaczki i koperty pochodzące ze zbiorów Franciszka Skrypko i Mieczysława Marczaka. Zbiory będą dostępne dla zwiedzających do 14 maja. Białostoczanie będą mogli także wziąć udział w „Spacerach z Ludwikiem Zamenhofem” realizowanych przez PTTK. Przewodnicy przeprowadzą trzy fabularyzowane spacery tematyczne związane z ważnymi datami z życia Ludwika Zamenhofa i ruchu esperanckiego w Białymstoku. Pierwszy spacer odbędzie się już 22 kwietnia, drugi – w lipcu, ostatni – w grudniu. Z kolei w wielkanocny poniedziałek „Wiosenny flash mob z Esperantem” organizują białostoccy esperantyści i Fundacja Muzyczne Barwy Podlasia. Start o godz. 12.15 na Rynku Kościuszki (obok Cafe Esperanto).
Materia³ promocyjny partnera
Materia³ promocyjny partnera
Materia³ promocyjny partnera
Wszystkie komentarze