Sto lat temu, 14 kwietnia, odszed Ludwik Zamenhof. Z tej okazji pod pomnikiem tw鏎cy esperanto prezydent Tadeusz Truskolaski i jego zast瘼ca Rafa Rudnicki z這篡li wieniec. W zwi您ku z rocznic w tym roku odb璠zie si w Bia造mstoku szereg wydarze upami皻niaj帷ych osob Ludwika Zamenhofa i promuj帷ych esperanto.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ludwik Zamenhof, wychowywany w narodowościowym i językowym tyglu, jakim był Białystok w latach jego młodości, od dziecka pracował nad jednym wspólnym dla wszystkich językiem. Chciał, aby sprzyjał dyskusji, wymianie myśli i poglądów i był łatwy w nauczaniu. Język esperanto uzyskał dość szybko niezwykłą popularność.

Musztarda po obiedzie

Przypomnijmy, że białostoccy radni większościowego klubu PiS oraz – obecnie niezależny, a wówczas reprezentujący klub Tadeusza Truskolaskiego – radny Dariusz Wasilewski odrzucili w grudniu ubiegłego roku prezydencką propozycję, aby rok 2017 był w Białymstoku Rokiem Ludwika Zamenhofa (jest za to obchodzony pod patronatem UNESCO w Słupsku). Tymczasem podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, posłowie przez aklamację uczcili pamięć tego białostoczanina. Ich przykładem nieoczekiwanie poszli białostoccy radni PiS i zgłosili upamiętniającą go uchwałę, która ma być przyjęta w trakcie najbliższej sesji rady miejskiej (24.04). Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Ludwika Zamenhofa prezydent Truskolaski skomentował ten nagły pomysł radnych PiS:

– W pełni się zgadzam z opinią, że jest to musztarda po obiedzie. Na poważne upamiętnienie była szansa kiedy trzeba było poprzeć uchwałę ustanawiającą w Białymstoku Rok Ludwika Zamenhofa i nic nie przeszkadzało, aby to był też Rok Józefa Piłsudskiego jak postanowili ostatecznie radni PiS. Radni PiS w tej chwili zobaczyli, że mają polityczne przyzwolenie z uwagi na to, że Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą Ludwika Zamenhofa przez aklamację. To naśladownictwo. Patrzenie na to tylko co ich góra robi, źle o nich świadczy. Nie mają własnego zdania, a to my mamy dbać o nasze dziedzictwo kulturowe. Można powiedzieć: lepiej późno niż wcale, ale mnie pomysł takiego stanowiska już nie cieszy, bo temat ten stał się za sprawą radnych PiS kolejnym elementem przepychanek, walki politycznej. To małostkowa i tak nie powinno być.

Wystawa, spacery i flash mob

W związku z tą rocznicą w Białymstoku odbywają się i będą odbywać liczne wydarzenia upamiętniające Ludwika Zamenhofa, jak też promujące język esperanto. Mieszkańcy Białegostoku mogą wybrać się m.in. na wystawę „Esperanto w filatelistyce” do Białostockiego Ośrodka Kultury – Centrum Ludwika Zamenhofa. Zaprezentowano na niej znaczki i koperty pochodzące ze zbiorów Franciszka Skrypko i Mieczysława Marczaka. Zbiory będą dostępne dla zwiedzających do 14 maja. Białostoczanie będą mogli także wziąć udział w „Spacerach z Ludwikiem Zamenhofem” realizowanych przez PTTK. Przewodnicy przeprowadzą trzy fabularyzowane spacery tematyczne związane z ważnymi datami z życia Ludwika Zamenhofa i ruchu esperanckiego w Białymstoku. Pierwszy spacer odbędzie się już 22 kwietnia, drugi – w lipcu, ostatni – w grudniu. Z kolei w wielkanocny poniedziałek „Wiosenny flash mob z Esperantem” organizują białostoccy esperantyści i Fundacja Muzyczne Barwy Podlasia. Start o godz. 12.15 na Rynku Kościuszki (obok Cafe Esperanto).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
  Oj pisuary po raz kolejny pokaza造, 瞠 gdy prezio kaczuch dok豉dnie paluchem im nie wska瞠 to nie wiedz co maj ze sob biedulki pocz望 :lol:. 畝這sne.
  ju ocenia貫(a)
  0
  0