Portal dla seniorów prowadzony przez Stowarzyszenie Akademia +50 został wyróżniony przez Rzecznika Praw Obywatelskich w drugiej edycji konkursu "Złota Księga Dobrych Praktyk na rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych". Przedsięwzięcie jest realizowane w partnerstwie z władzami Białegostoku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Konkurs ma na celu wyłonienie ciekawych inicjatyw podejmowanych na rzecz seniorów, które służą budowaniu społeczeństwa przyjaznego wszystkim mieszkańcom.

Informacje z wielu dziedzin

Efektem wyróżnienia w konkursie jest publikacja, w której zamieszczono wszystkie nagrodzone projekty, m.in. opis przedsięwzięcia polegającego na prowadzeniu białostockiego portalu tworzonego przez seniorów dla seniorów. Portal senior.bialystok,pl jest prowadzony przez Stowarzyszenie Akademia +50 od stycznia 2015 roku. Można w nim znaleźć informacje z różnych dziedzin życia społecznego, przepisy kulinarne z fotografiami potraw, informacje o ciekawych miejscach świata w opisach redaktorek portalu, krótkie formy literackie seniorów połączone z ilustracją fotograficzną, informacje o miejskiej polityce senioralnej, czy informacje o planowanych miejskich imprezach kulturalnych.

Przełamywanie stereotypów

Funkcję redaktorki naczelnej pełni Bożena Bednarek. Redakcja składa się z trzynastu dziennikarek działających społecznie i dwóch osób zajmujących się techniczną stroną portalu. Spotkania redakcji odbywają się w każdy piątek w godz. 11-14 w siedzibie Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych przy ul. Świętojańskiej 22/1.

– Wspólnie staramy się przełamywać stereotypy na temat możliwości osób starszych – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Zależy nam na tym, by stworzyć naszym seniorom jak najlepsze warunki do aktywności i rozwoju, a jednocześnie sprawić, że ich doświadczenia i wiedza będą służyły społeczeństwu.

Organizacja dzięki wsparciu finansowemu białostockich władz realizowała szereg projektów przeznaczonych dla starszych mieszkańców, np.: „Karnawał Miejski”, „Aktywni dla społeczeństwa”, „Pomagam sobie – pomagam innym”, „Warsztaty teatralne dla seniorów”, „Akademia pełni życia”. Sztandarowym działaniem stowarzyszenia realizowanym od blisko siedmiu lat jest organizowanie kręgów tanecznych w Parku Planty w każdy poniedziałek sezonu letniego od godz. 10 do 11. Zajęcia są otwarte dla wszystkich chętnych mieszkańców miasta.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem