Z okazji setnej rocznicy śmierci rok 2017 - za sprawą decyzji UNESCO - na całym świecie obchodzony jest jako Rok Ludwika Zamenhofa. Z tej okazji Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza w środę (12 kwietnia) na wystawę filatelistyczną ze zbiorów Mieczysława Marczaka i Franciszka Skrypko
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

UNESCO w 2017 roku objęło patronatem dwóch Polaków: Tadeusza Kościuszko i Ludwika Zamenhofa.

Kościuszce Poczta Polska wydała znaczek. Zamenhofowi wyda kartkę pocztową z nadrukowanym znaczkiem opłaty. Kartka będzie wprowadzona do obiegu właśnie 12 kwietnia 2017 roku.

Kartka upamiętniająca Rok Zamenhofa pod patronatem UNESCO będzie wprowadzona do obiegu w tym samym dniu w Białymstoku i Słupsku. Będą dwa datowniki: jeden stosowany w Białymstoku drugi w Słupsku. Datownik będzie miał jedną niezmienną datę. W Białymstoku na tzw. jedynce czyli w Urzędzie nr 1 datownik będzie przez 28 dni. Przez ten czas filateliści z całego świata będą przysyłali do ostemplowania kartki lub inne walory związane z tą okazją. Potem datownik będzie odesłany do składnicy w Lublinie i tam będzie dostępny dla filatelistów i zainteresowanych przez cały rok.

W związku z wprowadzeniem do obiegu kartki, imprezą towarzyszącą będzie wystawa filatelistyczna „Esperanto w Filatelistyce”.

Największa kolekcja w Polsce

Kolekcja prezentowana na wystawie „Esperanto w filatelistyce” jest największą kolekcją w Polsce.

Franciszek Skrypko mówi, że „filatelistyka otworzyła mu okno na świat”. Znaczkami bawił się już w przedszkolu i „bawi się” nimi dzisiaj, gdy jest na emeryturze. Na początku zbierał wszystko, ale że znaczków wydawano coraz więcej, musiał zawęzić ich tematykę do tych związanych z Białostoczyzną, autorstwa Czesława Słani i o tematyce leśnej.

W połowie lat 80. XX wieku organizował wystawy filatelistyczne, na których prezentował swoje pierwsze kolekcje. Tematyką „esperancką” zainteresował się w 1987 roku. Przed obchodami 100 rocznicy powstania podręcznika esperanto, zaproponował wydanie z tej okazji karty i datownika okolicznościowego, co udało się zrealizować. W 2009 roku uczestniczył w przygotowaniu walorów filatelistycznych (przedmiotów kolekcjonerskich) na 94. Kongres Esperanto. Od kilku lat współpracuje z Pocztą Polską, użyczając swych zbiorów do kart pocztowych, czy inicjując tematykę wydawnictw filatelistycznych. Był członkiem Polskiego Związku Filatelistów, Polonus Philatelic Society of Chicago i Czeslaw Slania Study Group. Osobiście znał Czesława Słanię, najznakomitszego polskiego rytownika i grawermistrza światowych znaczków pocztowych.

Drugi z autorów wystawy to Mieczysław Marczak. Białostoczanin, który od wielu lat zbiera różne pamiątki kolekcjonerskie związane z naszym miastem. Zawodowo prowadzi internetowy sklep kolekcjonerski. Na stronie bialystok.kolekcjonerski.com.pl prezentuje swoje zbiory. Jako pierwszy zaprezentował na niej zbiór starych fotografii, wykonanych w białostockich zakładach fotograficznych do 1915 roku. Uzupełnieniem strony jest tekst historyczny, opracowany przez historyka Wiesława Wróbla, który został zamieszczony w albumie „Fotografowie białostoccy 1861-1915” wydanym w czerwcu 2016 roku przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.

Wernisaż wystawy 12 kwietnia 2017, godz. 14:00

Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19

Wystawa czynna do 14 maja 2017

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem