50 podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie Droga, ale tak naprawdę całe ich rodziny skorzystają z projektu "Klub Integracji Społecznej - gotowi do pracy". Województwo wsparło go środkami unijnymi, to 943 tys. zł. Na tego typu działa na pomoc dla osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym urząd marszałkowski ma aż 95 mln zł.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Droga” pomaga rodzinom w trudnej sytuacji materialnej i z różnymi dysfunkcjami od dawna, teraz zaś otrzymała na ten cel niemałe pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego. W nowym projekcie chodzi o to, by ludzi wyrwać z marazmu, dać motywację, pomóc nabyć odpowiednie kompetencje, które pozwolą na powrót do społeczeństwa i na rynek pracy, a przede wszystkim – wyjść spod systemu opieki społecznej, a więc się usamodzielnić.

Pierwsze działania rozpoczęły się już w styczniu tego roku, a teraz białostockie stowarzyszenie otrzymało wsparcie dla „Klubu Integracji Społecznej – gotowi do pracy”. Wartość tego projektu to 992,5 tys. zł, a dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego wynosi 943 tys. zł. Partnerem stowarzyszenia w tym przedsięwzięciu jest ECDS Polska.

50 osób w drodze do samodzielności

– Ta organizacja jest liderem działań społecznych w naszym mieście i regionie i okazja, by powiedzieć, że rozwój regionalny to nie tylko przedsiębiorcy i infrastruktura drogowa, to także spójność społeczna. Tworzony przez „Drogę” Klub Integracji Społecznej jest świetnym miejscem do tego, aby pomóc, tym, którzy potrzebują nieco naszego wsparcia na starcie, by móc sobie radzić z życiem i rodziną – mówi Maciej Żywno, wicemarszałek województwa.

Projekt stowarzyszenia ma potrwać do marca przyszłego roku.

– Dla nas Klub Integracji Społecznej jest taką kropką nad „i” w pomaganiu, dopełnieniem działań zawodowych, tego, by osoby bezrobotne i rodziny, które u nas są, poza kompetencjami społecznymi, które tutaj nabywają, poradziły też sobie na rynku pracy. Dzięki środkom z EFS-u my możemy sobie pozwolić na to, by te osoby podniosły kompetencje, zyskały szkolenia, by były na stażach. Ponieważ w projekcie jest nasz wkład własny, zaczęliśmy już wcześniej i od 1 kwietnia 3 osoby z wszystkich 50 objętych projektem już odbywają staże – opowiada Anna Tomulewicz ze stowarzyszenia.

W kuchni pracuje pani Elwira. Pani Ania udziela się w Centrum Darów „Drogi”, jest w ciąży, więc „Droga” chciała ją objąć projektem i nauczyć nowych rzeczy, by zdążyła trochę pofunkcjonować na rynku pracy, nim zajmie się trzecim dzieckiem. Z kolei inna z podopiecznych zajmuje się grupą przedszkolną w „Drodze”. Rekrutacja jest już zamknięta, pierwsi uczestnicy, a w grupa obejmuje 35 kobiet i 15 mężczyzn, mieli już spotkania z trenerami i doradcami zawodowymi.

– Ten Klub Integracji Społecznej traktujemy jako uzupełnienie naszych działań i jako szansę na coś więcej dla tych ludzi, niż na co dzień daje stowarzyszenie „Droga” – dodaje Anna Tomulewicz.

Po zadaniach dotyczących rozwoju, terapii rodzinnej czy wsparciu Akademii Rodzinnej, podejmowane są działania dotyczące ścieżki zawodowej. Szkolenia na pomoc kuchenną lub biurową, magazynier z obsługą wózka widłowego prawo jazdy kategorii C – to wszystko ma pomóc w uzyskaniu kompetencji poszukiwanych na lokalnym rynku. Część uczestników projektu już pomaga w przedświątecznej pomocy Drogi.

95 mln zł na podobne działania

Takich projektów jak realizuje „Droga” jest w regionie więcej, 14 pomysłów uzyskało wsparcie. W tym roku w budżecie RPOWP przewidziano 95 mln zł na tego typu działania aktywizujące ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym. Pierwszy z konkursów właśnie się kończy, nabór przewidziano do 12 kwietnia, a możliwe wsparcie to 30 mln zł. Kolejne rozdanie jest planowane w czerwcu z pulą także 30 mln zł, a trzeci konkurs będzie ogłoszony w październiku – z kwotą 35 mln zł.

– Każda organizacja pozarządowa z tego obszaru będzie miała możliwość dofinansowania do projektów, a tym samym pomocy osobom bezrobotnym i niepełnosprawnym – mówi wicedyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego Małgorzata Kukor-Kołodko.

W konkursach mogą startować ośrodki pomocy rodzinie, stowarzyszenia pomocowe, fundacje, podmioty ekonomii społecznej, samorządy i instytucje zatrudnienia. Formy pomocy najbardziej potrzebującym mogą być różne. To staże zawodowe i praktyki, refundowane zatrudnienie, kursy i szkolenia, udział w terapii rodzinnej, opieka doradców zawodowych, nowe Kluby Integracji Społecznej czy Centra Integracji Społecznej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem