Jest Humanistką w pełni znaczenia tego słowa, potrafi łączyć co pozornie wydaje się sprzeczne w kardiologii - uważają pacjenci. Doktor Bożena Sobkowicz ze szpitala uniwersyteckiego znalazła się wśród ośmiu nominowanych do Nagrody im. Kanigowskiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Już jutro (08.04) okaże się, kto otrzyma Nagrodę. W tej edycji ponad 70 pacjentów zgłosiło do nagrody 36 lekarzy z całego regionu. Takich, którzy – zdaniem pacjentów – są nie tylko fachowcami w swej dziedzinie, ale też ludźmi obdarzonymi sercem, rozumiejącymi zagubienie człowieka chorego, traktującego go z szacunkiem i empatią. Taki człowiekiem był patron Nagrody, i takich ludzi Kapituła chce nagradzać.

Z troską i zrozumieniem

Takim lekarzem jest Bożena Sobkowicz z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Osoba, którą ją zgłosiła, napisała: – Jest Osobą wyjątkową; która nad każdym chorym człowiekiem pochyla się z troską i zrozumieniem. Jest Humanistką w pełni znaczenia tego słowa, potrafi łączyć co pozornie wydaje się sprzeczne w kardiologii. Udziela zrozumiałych i kompetentnych odpowiedzi na zadawane pytania i to sprawia, że chorzy mają stuprocentowe zaufanie do stosowanego leczenia. Jest osobą uczuciową i wrażliwą, patrzy szeroko na przyrodę, na piękno, na kulturę i sztukę. Jest melomanką. Profesor B. Sobkowicz „odważa się być mądrym” (Horacy) a człowiek mądry to człowiek wielki wiedzą, pokorą, dobrem, pięknym i jaśniejący blaskiem humanizmu – człowieczeństwa; „bo chory i lekarz są takimi samymi ludźmi, którzy w chorobie potrzebują pomocy, opieki pocieszenia i uspokojenia” – jak uważał dr. Krzysztof Kanigowski.

Nominowani

W tym roku kapituła nominowała do Nagrody ośmiu lekarzy. Do tej porty przedstawiliśmy już sylwetki:

– Jerzego Pawluka ze szpitala w Hajnówce;

– Wojciecha Bąkowskiego z Łomżyńskiego Centrum Medycznego;

– Pawła Grabowskiego z Hospicjum Domowego Proroka Eliasza w Nowej Woli;

– Anny Jackowskiej ze szpitala MSWiA w Białymstoku;

– Piotra Kosiorka ze Szpitala Miejskiego PCK w Białymstoku;

– Krzysztofa Kuczyńskiego ze Szpitala Psychiatrycznego ZOZ w Choroszczy.

– Bożeny Sobkowicz z Kliniki Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Białymstoku;

Pozostał jeszcze nominowany Robert Zbucki z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endykronologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Białymstoku.

Wielki finał tegorocznej edycji Nagrody Kanigowskiego – 8 kwietnia w Galerii Arsenał (ul. Mickiewicza 2, godz. 16). Wszystkie szczegóły (m.in. regulamin Nagrody, list założycielski o jej ustanowieniu, skład kapituły i fundatorzy, sylwetki poprzednich laureatów) znaleźć można na stronie: doktorkanigowski.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem