Ewelina Kirpsza pomaga dzieciom z rodzin zastępczych i uchodźczych. To ona będzie reprezentować Białystok w ogólnopolskiej edycji konkursu "Ośmiu Wspaniałych". Oprócz niej szereg innych wspaniałych uczniów otrzymało w środę (05.04) nagrody i wyróżnienia za swoją altruistyczną pracę i wielkie serca.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gala kończąca białostocką edycję ogólnopolskiego 22. Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” to był ich wielki moment. Na co dzień w cieniu, z całych sił działają na rzecz innych. W auli wydziału pedagogiki i psychologii Uniwersytetu w Białymstoku stanęli w świetle reflektorów, odbierali gratulacje, dyplomy, a niektórzy – nagrody rzeczowe i statuetki.

– Poczułam się doceniona, zresztą jak my wszyscy. Fajnie jest bardzo! – dziękowała ze sceny, w imieniu wszystkich wyróżnionych wolontariuszy naturalna i uśmiechnięta Ewelina Kirpsza. Uczennica trzeciej klasy V Liceum Ogólnokształcącego będzie reprezentować Białystok w ogólnopolskich eliminacjach samorządowego konkursu w piątek, 7 kwietnia – akurat wypadają wtedy jej urodziny.

Im chce się chcieć

Konkurs „Ośmiu Wspaniałych” promuje wśród młodzieży ideę zaangażowania społecznego. Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki gratulując nagrodzonym i dziękując za ich zaangażowanie, podkreślał, że „młodzi ludzie, na przekór temu, co się o nich mówi, robią coś dla innych”. Z własnej potrzeby serca działają na rzecz społeczności lokalnych.

– Cieszę się, że w naszym mieście są tacy ludzie, którzy niosą bezinteresowną pomoc – mówił wiceprezydent Rudnicki. – Dziękuję za to, że chce wam się chcieć.

Pięknem i harmonią napełniły aulę występy artystyczne dzieci – przedstawienie akrobatyczne, ale wszyscy czekali na rozstrzygnięcie. Kapituła złożona z przedstawicieli m.in. duchowieństwa, samorządu oraz laureatki poprzedniej edycji przez trzy dni osobiście poznawała wolontariuszy, aby w efekcie wyłonić „Ośmiu Wspaniałych”.

Ósemki

Nagrodzeni wolontariusze („Ósemki”) otrzymali statuetki Franciszka wyrzeźbione z drewna gruszy przez podlaskiego artystę plastyka Zbigniewa Wasiluka, nagrody oraz zaproszenia na ogólnopolską galę w Gdańsku (16-18 czerwca).

Oto laureaci w wieku 14-19 lat, czyli „Ósemki”:

– Aleksandra Czarkowska z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku,

– Aleksandra Gąsior z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku,

– Ewelina Kirpsza z V Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku,

– Dorota Maria Leonkiewicz z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku,

– Maria Gemma Mojsak z III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku,

– Magda Sanik z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku,

– Martyna Werpechowska z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Białymstoku,

– Maciej Zielepucha z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Wyróżnienie otrzymał Adam Krasowski z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku.

Woli być szczęśliwa, niż zarabiać pieniądze

Zdaniem kapituły życzliwość Eweliny Kirpszy, jej serdeczność i zapał w pracy na rzecz innych sprawiają, że swoją postawą zachęca młodzież do podobnej aktywności.

Jej działalność charytatywna zaczęła się w gimnazjum, od zbiórek żywności w ramach Sokólskiego Funduszu Lokalnego. Od pierwszej klasy w V LO zaangażowała się w wolontariat, bierze udział w wielu akcjach, promuje także działania społeczne i charytatywne jako redaktorka gazetki szkolnej.

Ewelina pracuje wolontarystycznie w Fundacji Dialog i Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Do Koła Wolontariatu w V LO przyszła trzy lata temu osoba z Fundacji Dialog, opowiadając o tym, co można zrobić na rzecz innych. Tak to się zaczęło. Ewelina brała udział w programie „Starszy brat, starsza siostra”, pomaga dzieciom z rodzin zastępczych, a także dzieciom uchodźców – na początku chodziła do nich do ośrodka, teraz spotykają się w domach cudzoziemców czy w siedzibie Fundacji. Wolontariusze odrabiają z maluchami lekcje, uczą języka polskiego i sprawiają, że dzieci czują się lepiej, bezpieczniej w nowym miejscu.

Ewelina podkreśla, że nikt z wolontariuszy nie robi tego dla nagród. Za miesiąc dziewczyna zdaje maturę. Zdradza, że myśli o studiowaniu resocjalizacji, a w przyszłości – o pomaganiu tym, którym coś w życiu nie wyszło.

– Wolę być szczęśliwa i spełniona w tym, co robię, niż zarabiać pieniądze – uśmiecha się.

Ósemeczki

Laureatami zostali także młodsi wolontariusze, ci w wieku 10-13 lat. Tegoroczne „Ósemeczki” to:

– Paulina Biruk ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku,

– Klaudia Charyton ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku,

– Angelika Głowacka ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku,

– Alicja Laudańska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Białymstoku,

– Ewa Laudańska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Białymstoku,

– Maja Leonowicz ze Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku,

– Maria Izabela Matejczuk ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku,

– Klaudia Sosna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Białymstoku.

Wyróżnieni:

– Mikołaj Wiktor Buszko ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Białymstoku,

– Szkolny Klub Wolontariatu „Promyk z Serca” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Białymstoku, który zgłosił do konkursu aż 20 wolontariuszy i otrzymał w nagrodę kosz słodyczy.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 79 młodych wolontariuszek i wolontariuszy. Nauczyciele, organizacje pozarządowe i przyjaciele zgłosili 44 osoby w kategorii „Ósemki” oraz 35 wolontariuszy w kategorii „Ósemeczki”.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem