Choć radni PiS nie zgodzili aby 2017 r. był rokiem Zamenhofa, dziwne byłoby, aby mieście, w którym urodził się twórca esperanto nie było przedsięwzięć z okazji setnej rocznicy jego urodzin - stwierdził zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, zapowiadając cały szereg wydarzeń jakie z tej okazji odbędą się w podlaskiej stolicy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podczas wtorkowej (4.04) konferencji prasowej zorganizowanej w Centrum Ludwika Zamenhofa – od początku roku, funkcjonującego w ramach Białostockiego Ośrodka Kultury – zaprezentowano bardzo bogatą miejską ofertę związaną z obchodami w Białymstoku setnej rocznicy urodzin twórcy esperanto – w roku Ludwika Zamenhofa, nad którym patronat objęło UNESCO.

– Mamy patronat UNESCO, więc zobligowani jesteśmy, aby te obchody miały znakomitą rangę – zaznaczyła Grażyna Dworakowska, szefowa BOK.

Spacery z Zamenhofem

Jedną z propozycji jakie przygotowano będą „Spacery z Ludwikiem Zamenhofem” realizowane przez PTTK. Uczestnicy spacerów będą mogli bliżej poznać twórcę języka esperanto i miasto jego dzieciństwa. Przewodnicy PTTK przeprowadzą trzy fabularyzowane spacery tematyczne związane z ważnymi datami z życia Ludwika Zamenhofa i ruchu esperanckiego w Białymstoku. Pierwszy spacer („Wieża Babel”) przypomni o rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa. Odbędzie się 22 kwietnia. Drugi („Esperantyści w Białymstoku”) będzie nawiązywał do 94. Kongresu Esperanto, który miał miejsce w Białymstoku w 2009 r. Na ten spacer przewodnicy zaproszą w lipcu. Tematem trzeciego spaceru („Droga do szkoły”) będzie rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa. Odbędzie się w grudniu. Przewodnicy oprowadzający zainteresowanych po mieście wcielą się w postać Ludwika Zamenhofa. Ubrani w stroje z epoki będą w wybranych punktach miasta odgrywali scenki rodzajowe. Każdy spacer zostanie zakończony quizem, który sprawdzi wiedzę uczestników na temat życia i twórczości Ludwika Zamenhofa. Ponadto zostanie wydana pamiątkowa broszura zawierająca informacje o twórcy esperanto. Będzie ona wręczana uczestnikom spacerów, a także zostanie umieszczona w punktach informacji turystycznej w Białymstoku.

Kongres, wystawa, gra miejska

Innym wydarzeniem nawiązującym do 100. rocznicy śmierci twórcy esperanto będzie wystawa „Esperanto w filatelistyce”, której wernisaż zaplanowany został na 12 kwietnia (godz. 14) w Centrum Ludwika Zamenhofa przy ul. Warszawskiej 19. Na wystawie zostaną zaprezentowane znaczki i karty pocztowe pochodzące ze zbiorów Franciszka Skrypko i Mieczysława Marczaka.

Kolejne wydarzenia związane z upamiętnieniem Ludwika Zamenhofa odbędą się w maju. Od 12 do 14 maja potrwa Polski Kongres Esperancki. W trakcie inauguracyjnej sesji naukowej, 12 maja w Książnicy Podlaskiej zostanie zaprezentowany wybór poezji i prozy Wiesława Kazaneckiego w esperanckiej wersji językowej. Jest to przygotowane przez Białostockie Towarzystwo Esperantystów tłumaczenie książki Kazaneckiego „.Panie zbuduj ten most nad rzeką”.

Również w maju w Centrum Ludwika Zamenhofa będzie można obejrzeć wystawę „Dr Esperanto”, opartą na komiksie pod tym samym tytułem. Odbędzie się też gra miejska „Poznaj Białystok 2017. Śladami Zamenhofa”.

Karta i datownik

Szczególną atrakcję przygotowała Poczta Polska. W nakładzie dziesięciu tysięcy egzemplarzy zostanie wydana okolicznościowa karta dedykowana Ludwikowi Zamenhofowi oraz przygotowany będzie okolicznościowy datownik. Karta od 12 kwietnia ma być dostępna w Białymstoku i Słupsku (w mieście, które obchodzi ten rok właśnie jako rok twórcy esperanto). W Białymstoku da się ją zdobyć tego dnia na stoisku podczas wystawy „Esperanto w filatelistyce”. Z kolei białostoccy esperantyści przygotowali m.in. konferencję w Książnicy Podlaskiej (12 maja), w czasie której o Ludwiku Zamenhofie i języku esperanto będzie mówiło wielu ekspertów, w tym o możliwościach wprowadzenia esperantu jako urzędowego w unijnych instytucjach. Zapowiadają specjalny koncert pod pomnikiem Ludwika Zamenhofa.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem