Gastrolog z białostockiego szpitala MSWiA - dr Anna Jackowska - jest kolejną osobą, nominowaną do Nagrody im. Krzysztofa Kanigowskiego. Miła i zaangażowana w sprawy pacjenta - piszą o niej zgłaszający.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czyli taka, jaki powinien być lekarz, którego po raz kolejny poszukuje kapituła Nagrody. Lekarz, który nad każdym człowiekiem, przychodzącym po pomoc, pochyla się z troską i zrozumieniem. Plebiscyt rozgrywa się już od ośmiu lat i co roku takich fachowców z sercem udaje się znaleźć.

Poszukują ich i wyróżniają rodzina i przyjaciele Krzysztofa Kanigowskiego, patrona Nagrody, który przez całe lata kierował oddziałem chirurgii w Wojewódzkim Szpitalu im. J. Śniadeckiego, stając się wzorem lekarza z misją. Zmarł nagle w listopadzie 2008 roku. Po jego śmierci rodzina i przyjaciele postanowili ustanowić Nagrodę jego imienia.

Postawa godna nagrodzenia

Doktor Anna Jackowska pracuje na oddziale chorób wewnętrznych i gastroenterologii w SPZOZ MSWiA przy ul. Fabrycznej w Białymstoku. Przyszła tam świeżo po studiach, około 10 lat temu, zrobiła pierwsza specjalizację z zakresu chorób wewnętrznych, a drugą – z gastroenterologii.

Osoba zgłaszająca napisała o niej:

– Wnikliwa, cierpliwa, empatyczna, rzeczowa, zaangażowana, oddana pacjentom. Poświęca dużo czasu dla każdego pacjenta, co sprawia że czas pracy przedłuża się. Pacjenci są cierpliwi, bo wiedzą że będą rzeczowo zaopiekowani, wnikliwie przebadani i zdiagnozowani przez miłą i zaangażowaną w sprawy pacjenta lekarkę. Jestem pod wielkim, pozytywnym wrażeniem postawy dr Anny Jackowskiej. Postawa godna nagrodzenia.

Pani doktor przyznaje, że trudni jej siebie ocenić. – Jestem po prostu sobą – uśmiecha się. A o nominacji mówi, że jest to wielkie zaskoczenie, ale i ogromna radość, bo to jest piękna Nagroda.

Ośmiu nominowanych

Dr Jackowska jest kolejną już osobą nominowaną do ścisłego finału tegorocznej edycji Nagrody. W sumie wpłynęło do niej 71 zgłoszeń od pacjentów – bo to oni zgłaszają kandydatów. I to oni muszą uzasadnić, dlaczego doceniają właśnie tego lekarza. W uzasadnieniach podkreślali m.in. to, że lekarze zdrowie fizyczne łączą ze zdrowiem psychicznym, z całym człowiekiem, jego przeżyciami. Że stawiają dobro pacjenta ponad wszystko. Że okazują dużo ciepła, zrozumienia dla bólu i cierpienia.

Spośród zgłoszeń kapituła wybrała ośmiu lekarzy. Dotychczas przedstawiliśmy już sylwetki:

– Jerzego Pawluka ze szpitala w Hajnówce;

– Wojciecha Bąkowskiego z Łomżyńskiego Centrum Medycznego;

– Pawła Grabowskiego z Hospicjum Domowego Proroka Eliasza w Nowej Woli;

– Anny Jackowskiej ze szpitala MSWiA w Białymstoku;

Kolejni nominowani, to:

– Bożena Sobkowicz z Kliniki Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Białymstoku;

– Robert Zbucki z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endykronologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Białymstoku;

– Piotr Kosiorek ze Szpitala Miejskiego PCK w Białymstoku;

– Krzysztof Kuczyński ze Szpitala Psychiatrycznego ZOZ w Choroszczy.

Kto otrzyma najwyższe wyróżnienie, czyli statuetkę i nagrodę pieniężną, okaże się 8 kwietnia w Galerii Arsenał (ul. Mickiewicza 2, godz. 16). Wszystkie szczegóły (m.in. regulamin Nagrody, list założycielski o jej ustanowieniu, skład kapituły i fundatorzy, sylwetki poprzednich laureatów) znaleźć można na stronie: doktorkanigowski.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem