Zrezygnował z kariery w Warszawie, by zajmować się na wsi ciężko chorymi, umierającymi ludźmi. Doktor Paweł Grabowski, twórca Hospicjum Domowego p.w. Proroka Eliasza w Nowej Woli to trzeci ze wspaniałych lekarzy, nominowanych do Nagrody im. Kanigowskiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przedstawiliśmy już sylwetki Jerzego Pawluka i Wojciecha Bąkowskiego. Kolejne będziemy prezentować w przyszłym tygodniu.

Kto otrzyma prestiżową nagrodę dla lekarza z sercem, okaże się 8 kwietnia. W tym roku ponad 70 pacjentów zgłosiło do nagrody 36 lekarzy z całego regionu. Takich, którzy – zdaniem pacjentów – są nie tylko fachowcami w swej dziedzinie, ale też ludźmi obdarzonymi sercem, rozumiejącymi zagubienie człowieka chorego, traktującego go z szacunkiem i empatią. Taki człowiekiem był patron Nagrody, i takich ludzi Kapituła chce nagradzać.

Zbudował świetny zespół

O dr Pawle Grabowskim jedna z osób zgłaszających napisała: – Zrezygnował z wielkiej kariery w Warszawie i w Białymstoku na rzecz bardzo ciężko chorych umierających na wsi. Jest człowiekiem bardzo ciepłym i oddanym swoim pacjentom. Jest też bardzo życzliwy i miły dla kolegów i koleżanek.

A człowiek-instytucja, dr Tadeusz Borowski-Beszta, szef Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Białymstoku, rekomentuje:

– Dr n. med. Paweł Grabowski, chirurg, onkolog, zawiesił swoją działalność chirurgiczną by zorganizować i prowadzić na terenie wiejskim Podlasia, hospicjum domowe. Prowadzi je piąty rok nie mając kontraktu z NFZ, pozyskując niezbędne środki z ofiarności społecznej poprzez Fundację Podlaskie Hospicjum Onkologiczne (1% podatku, zbiórki i charytatywne imprezy). Mimo skromnych środków finansowych zorganizował profesjonalny zespół złożony z 2 lekarzy, 4 pielęgniarek, 2 fizjoterapeutów i psychologa oraz około 30 wolontariuszy różnych zawodów. Opieką obejmowanych jest w jednym czasie do 25 osób w ostatnich miesiącach ich życia, a dotychczas opiekowano się 200 chorymi w miejscowościach odległych do 40 km od siedziby Hospicjum. Było to możliwe dzięki trosce o chorych i empatii jaką obdarowuje ich, rodziny, a także współpracujące z nim osoby. To, co robi wydaje się nieprawdopodobne, ale jest realne.

 

Jego pacjenci nie są gorsi

Inni zgłaszający piszą: – Dr Paweł Grabowski opiekuje się chorymi w stanach terminalnych na trudno dostępnym wiejskim terenie. Kieruje się troską o ludzi zamieszkujących „peryferie", a przecież nie są gorsi od ludzi z wielkich centralnych miejsc.

– Dr Paweł Grabowski od kilku lat jest mieszkańcem Podlasia. Wybrał ten region ze względu na „duszę” tej okolicy i piękno jego mieszkańców. Ma misję niesienia pomocy ludziom nieuleczalnie chorym w najdalszych ubogich wiejskich zakątkach, gdzie rodziny chcą by ich najbliżsi spędzali ostatnie dni w swoich domach. Stworzył hospicjum domowe z siedzibą na wsi i zebrał personel medyczny oddany swojej pracy i ludziom z okolicy. Kiedy odwiedza chorych wnosi do ich domów oprócz profesjonalnej pomocy, dobroć i życzliwość, a także dar prowadzenia rozmowy i stosowny do sytuacji humor. Odwiedza chorych w domach odległych od siedziby Hospicjum o 30-40 km. Jest z pacjentami i zespołem medycznym w ciągłym kontakcie telefonicznym, aby osoby chore nie zostawały bez wsparcia w trudnych chwilach.

Na co dzień wiele mówi o godności życia ludzkiego i godności umierania. Prowadzi działania edukacyjne wśród studentów

medycyny (współpraca z IFMSA oddz. w Białymstoku), a także na spotkaniach z młodzieżą i seniorami oraz z lekarzami z Naczelnej Izby Lekarskiej, mówiąc o znaczeniu właściwej komunikacji z pacjentem i uwrażliwieniu na szczególne potrzeby ludzi starszych i chorych. Temat znaczenia rozmowy i oddania całej uwagi pacjentowi w celu leczenia nie tylko jego ciała ale i duszy porusza też w swoich publikacjach i przy okazji wystąpień w mediach.

Propaguje też ideę hospicyjną podczas imprez sportowych organizowanych przez Fundację, której jest prezesem. (Fundacja

Podlaskie Hospicjum Onkologiczne.) Hasłem tych imprez jest „Dla Hospicjum Dla Życia". Pokazuje ono wiarę Dr Grabowskiego w to, że nawet najtrudniejsze chwile w życiu osób starych i chorych są ciągle wartościowymi momentami ich życia.

Dzięki wyjątkowej osobowości i podejściu do drugiego człowieka dr Grabowskiego, Hospicjum zyskało ono grono sympatyków i przyjaciół zarażonych jego misją niesienia nie tylko pomocy medycznej, ale także szacunku, dobroci i życzliwości. Po zaledwie kilku latach działalności Hospicjum Domowego w Nowej Woli dziś trudno już sobie wyobrazić krajobraz wiejskich gmin wschodnio-południowego Podlasia bez tej instytucji i jej spiritus movens.

Z troską i zrozumieniem

Krzysztof Gedroyć, przewodniczący Nagrody im. Krzysztofa Kanigowskiego, pisarz, wykładowca w Akademii Teatralnej i mąż córki patrona Nagrody – Ewy Kanigowskiej-Gedroyć poinformował, że po trudnym zadaniu przejrzenia zgłoszeń kapituła zdecydowała o nominowaniu do nagrody ośmiu lekarzy. Są to:

*dr Bożena Sobkowicz z Kliniki Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Białymstoku;

*dr Anna Jackowska ze szpitala MSWiA w Białymstoku;

*dr Wojciech Bąkowski z Łomżyńskiego Centrum Medycznego;

*dr Paweł Grabowski z Hospicjum Domowego Proroka Eliasza w Nowej Woli;

*dr Jerzy Pawluk ze Szpitala w Hajnówce;

*dr Robert Zbucki z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endykronologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Białymstoku;

*dr Piotr Kosiorek ze Szpitala Miejskiego PCK w Białymstoku;

*dr Krzysztof Kuczyński ze Szpitala Psychiatrycznego ZOZ w Choroszczy;

To lekarze, którzy nad każdym człowiekiem, przychodzącym po pomoc, pochylają się z troską i zrozumieniem. Właśnie takich lekarzy od ośmiu lat wyróżniają rodzina i przyjaciele Krzysztofa Kanigowskiego, patrona Nagrody, który poza byciem znakomitym fachowcem, doskonale też rozumiał emocje pacjenta zagubionego w chorobie. Krzysztof Kanigowski przez całe lata kierował oddziałem chirurgii w Wojewódzkim Szpitalu im. J. Śniadeckiego. Zmarł nagle w listopadzie 2008 roku. Po jego śmierci rodzina i przyjaciele postanowili ustanowić Nagrodę jego imienia. I honorować nią lekarzy, którzy pamiętają, że ich zawód to misja.

Krzysztof był wielkim pocieszycielem i fachowcem

Który spośród nominowanych lekarzy otrzyma Nagrodę (statuetkę i nagrodę pieniężną) okaże się 8 kwietnia w Galerii Arsenał (ul. Mickiewicza 2, godz. 16).

Wszystkie szczegóły (m.in. regulamin Nagrody, list założycielski o jej ustanowieniu, skład kapituły i fundatorzy, sylwetki poprzednich laureatów) znaleźć można na stronie: doktorkanigowski.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem