Radio TOK FM rozpoczyna cykl debat o skutkach reformy edukacji. W ramach akcji "Usłysz swoją szkołę" odwiedzimy dziewięć polskich miast. Pierwszym z nich, w najbliższy czwartek (6.04), będzie Białystok.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pierwszego września system edukacji w Polsce czeka prawdziwa rewolucja. Znikną gimnazja a system oświatowy wróci do formy sprzed 1999 roku. Po ośmioletniej podstawówce uczeń będzie miał do wyboru czteroletnie liceum, pięcioletnie technikum bądź dwustopniową zawodówkę.

Przeforsowana przez obecne władze reforma dotknie tysięcy nauczycieli i pracowników szkół, ale przede wszystkim – ogromne rzesze młodych ludzi i ich rodziców.

Tylko w Białymstoku edukacyjna rewolucja dotknie kilkudziesięciu szkół. W tej chwili w mieście działają 23 publiczne gimnazja. Część z nich po pierwszym września zostanie połączona z podstawówkami, część z liceami, część stanie się zupełnie nowymi szkołami podstawowymi. Jedno zniknie z edukacyjnej mapy miasta zupełnie. Dostosowanie sieci szkół do wymogów reformy kosztować ma Białystok przynajmniej 6 milionów złotych.

Wszystko dzieje się bardzo szybko. Ustawa umożliwiająca systemową zmianę została przyjęta przez Sejm kilka tygodni temu, podstawy programowe nowych szkół dopiero powstają. Większość uczniów i nauczycieli wciąż więc jeszcze nie wie, jak tak naprawdę wyglądać będzie nowa szkoła, czego i w jakim wymiarze ma uczyć.

Reforma edukacji. Odpowiadamy na najważniejsze pytania

Usłysz swoją szkołę

Radio TOK FM chce wspólnie ze swoimi słuchaczami zastanowić się nad tym, czego po pierwszym września można się spodziewać. Jakie tak naprawdę zmiany przyniesie reforma i jakie będą jej skutki?

Do rozmowy zapraszamy uczniów, rodziców, nauczycieli, urzędników samorządowych i przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej. Sprawdzimy, jakie problemy reforma rozwiąże. A jakie stworzy. Jak zmienią się szkoły? I dlaczego niektóre zostaną zlikwidowane? Czego wciąż nie wiedzą rodzice, a czego nauczyciele? Kto przygotuje pedagogów do nowej roli? I jak zmienią się lekcje?

Debata w Zmianie Klimatu

Podczas akcji „Usłysz swoją szkołę” odwiedzimy dziewięć polskich miast. Pierwszym przystankiem na naszej trasie będzie właśnie Białystok. W najbliższy czwartek program TOK FM zdominują problemy tego miasta, ze szczególnym naciskiem na kwestie edukacyjne.

O białostockich i podlaskich szkołach będziemy tego dnia mówić w serwisach informacyjnych i podczas rozmów z ekspertami. Ale przede wszystkim podczas otwartej, transmitowanej na żywo debaty, która rozpocznie się o godzinie 18.

Debata odbędzie się w klubie Zmiana Klimatu przy Warszawskiej 6, poprowadzi ją Agata Kowalska. Chce porozmawiać z ekspertami i osobami odpowiedzialnymi za białostocką edukację. Ale przede wszystkim – z Wami.

Serdecznie więc zapraszamy do Zmiany Klimatu, do podzielenia się ze słuchaczami z całej Polski swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami i obawami.

Przyjdź na debatę Radia TOK FM, zadaj pytanie i dowiedz się wszystkiego. Przekaż swoje pytanie lub opinie już teraz: szkola@tok.fm i za pomocą aplikacji mobilnej Mikrofon TOK FM.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem