Były w sieci zdjęcia Świętego Mikołaja z ONR, a teraz podlascy oenerowcy pozują na fotografiach w internecie jako wolontariusze białostockiego schroniska dla zwierząt - z opaską Falangi na ramieniu. Dostają podziękowania za wolontariat od kierownictwa schroniska - miejskiej instytucji. To także udostępniają.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W białostockim schronisku każdy (w ramach akcji PSAcer) przy pomocy wolontariuszy pracujących w białostockim schronisku może wybrać psa i pójść z nim na przechadzkę. Podobne akcje organizowane były tu w ubiegłym roku i cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród białostoczan.

W minioną niedzielę (26.03) z takiej okazji postanowiła skorzystać Brygada Podlaska ONR wraz z Patriotyczną Jagiellonią, organizacją obozowi bliską światopoglądowo. Oenerowcy przekazali – najczęściej porzuconym – czworonogom 84 kg karmy, miski i koce. „Również wyprowadziliśmy je na spacer. Love animals, hate antifa” – pisze Brygada Podlaska na Twitterze. Z kolei na facebookowej stronie: „Wolontariat-schronisko dla zwierząt” można wyczytać: „PSAcer z Patriotyczą Jagiellonią. Dziękujemy za przybycie, za poświęcony czas oraz za przyniesione dary”. Do wpisów dołączono zdjęcia. Widać na nich uczestników akcji z banerem Patriotycznej Jagiellonii, a na kilku fotografiach – oenerowców ze znakiem Falangi na przedramieniu i trzymających psiaki ze schroniska na smyczy. Na jednym ze zdjęć oenerowcy z Falangą na przedramieniu trzymają dyplom z podziękowaniami od kierownictwa schroniska za przekazane dary.

Oenerowcy w białostockim schronisku dla zwierząt
Oenerowcy w białostockim schronisku dla zwierząt  Facebook

Karma tak samo smakuje

Jeden z naszych czytelników napisał do redakcji: „W ubiegłą niedzielę białostocki ONR wszedł bez pardonu do schroniska dla psów w Białymstoku. Nie miałbym nic przeciwko temu, gdyby nie fakt, iż owi faszyści agitowali. Mowa tu o opaskach na ramieniu z Falangą. Gdyby było tego mało, dostali od schroniska oficjalne podziękowania w formie dyplomu. W mojej ocenie to jest jawne zaproszenie i zachęcanie narodowców do wchodzenia w różnorakie instytucje. W moim poglądzie nie jestem osamotniony. Na fanpejdżu schroniska pojawiają się również podobne zdania na ten temat. Co ciekawe, akcję przeprowadzili wspólnie z kibolami Jagiellonii, co świadczy, że oba środowiska przenikają się i z dużą dozą prawdopodobieństwa narodowcy to kibole.

Ich trzeba marginalizować, a nie klepać po plecach”.

Zdelegalizować ONR! Posłowie PO składają wniosek do prokuratora generalnego

Kierowniczka białostockiego schroniska dla zwierząt Anna Jaroszewicz w rozmowie z „Wyborczą” mówi:

– Nie możemy zakazać ani nakazać ludziom noszenia jakichś tam symboli. To była blisko czterdziestoosobowa grupa. Nie każdy z nich miał taką opaskę. Nasza akcja nie ma na celu propagowania czyichkolwiek podglądów politycznych. To jest akcja pomocowa dla psów, a z tym, że te osoby noszą takie opaski, nie mamy nic wspólnego. Psy nie mają poglądów politycznych, nie wyznają żadnej religii. I czy karmę przyniósł narodowiec, weganin, czy babcia emerytka, to ta karma psom tak samo smakuje. Ci ludzie przyszli po prostu wyprowadzić psy na spacer, a że jest to w taki, a nie inny sposób grupa zorganizowana, to jest prywatna sprawa tych osób.

Zobacz: Kto jest "lechickim śmieciem" a kto "panem"? W "Temacie dnia" o flircie PiS ze skrajną prawicą

Ubolewanie zastępcy prezydenta

Kierowniczka schroniska przekonuje:

– Nie uważam, że ta akcja została wykorzystana do jakichś celów ideologicznych. Ma na celu promocję adopcji bezdomnych psów, a nie poglądów ludzi, którzy brali w niej udział.

Przyznaje:

– Dostali podziękowanie na piśmie za przyniesioną karmę. Takie podziękowanie otrzymuje od nas każdy darczyńca, np. każda klasa ze szkoły czy przedszkole.

Dopytujemy, komu w tym wypadku dziękowano.

– Panowie przyszli i powiedzieli, że zbiórka była organizowana przez członków ONR i takie podziękowanie dostali. Taką deklarację ustną złożyły te osoby, że ta zbiórka była zorganizowana wśród członków ONR.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki nie kryje:

– Ubolewam nad tym, że do takiej sytuacji doszło. Pomaganie naszym braciom mniejszym nie powinno być wykorzystywane później przez organizacje, które szerzą faszyzm, ksenofobię czy nietolerancję – treści, z którymi nie zgadzamy się jako miasto Białystok. Wnioskodawcą tu była organizacja kibiców Jagielloni, ale ubolewam, że akcja została wykorzystana w taki sposób. Uczuliłem panią kierownik schroniska, aby w przyszłości zwracała większą uwagę, kto w ramach działań organizowanych przez schronisko opiekuje się psami, aby organizacje takie jak ONR nie wykorzystywały ich potem do swojej promocji.

W grudniu ubiegłego roku podlascy oenerowcy pozowali do zdjęcia w podbiałostockiej świetlicy Caritas. Wówczas rozpowszechniali w internecie zdjęcie św. Mikołaja z opaską ONR. Świetlicy tej przekazali dary.

ONR przytulony do Kościoła

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  ONR Opłaca Nas Rosja.
  @labandera 100/100
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Trudno wymagać jakiejkolwiek reakcji kierowniczki schroniska na oenerowców, którzy przynieśli sporo karmy i pospacerowali z psami. Jak miałaby zareagować? ONR i inne rasistowskie neofaszystowskie bandy powinny być zdelegalizowane. I nie byłoby tego typu problemów, nie byłoby afiszowania się i agitacji pod znakiem faszystowskich symboli. Wymaganie jakiejś reakcji od kierowniczki jest niedorzeczne.
  @efce14 Pytanie tylko, czy publiczne jednostki powinny przyjmować jakąkolwiek pomoc od neofaszystowskich organizacji, które paradują z wywieszonymi symbolami. Odpowiedź brzmi nie. Ta banda półgłówków i kiboli po prostu powiela pomysły na szerzenie nienawiści i swojej chorej "ideologii" od innych , jak grecki Złoty Świt.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @efce14 Mamy demokrację i poszanowanie poglądów. Twój zamordyzm i zakazy to czysty faszyzm, jeśli tego nie widzisz to znak ze brak ci rozumku.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @cyniczne_oko Demokracji trzeba bronić przed takimi organizacjami jak onr. Zakazy to nie faszyzm, to ty piszesz akurat od rzeczy... Nie ma i nie będzie "poszanowania poglądów"(sic.) faszystów. To są ludzie chorzy z nienawiści.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @cyniczne_oko To jeszcze raz neonazisto z rozumkiem w bejsbolu. A ty rasisto homofobie, szanujesz Żydów, Ukraińców, ludzi o innym kolorze skóry? Szanujesz KODowców, homoseksualistów, kobiety i ich poglądy? Bicie na ulicy, w autobusie lub w tramwaju to objaw twojej "demokracji i poszanowania poglądów? Jesteś zakłamanym, cynicznym frustratem ze zrytym "patriotycznym" beretem. To już nie zwykła głupota, to dno.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Bezdomny człowiek nie ociepli ONRowca tak skutecznie jak bezdomny pies, albo dziecko pod choinką. Niestety, ani pies ani kot nie wybiera sobie pana. Dziecko, pod opieką sióstr zakonnych, też nie ma wpływu na dobór Mikołaja.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  szlachetna akcja i oby takich więcej , nieważne poglądy- ważne aby psy miały co jeść i otrzymały trochę radości w postaci spaceru.Co stoi na przeszkodzie aby redaktorzy wyborczej czy przeciwnicy"przebili" ONR i przekazali 200 kg karmy , czy adoptowali zwierzaka zamiast bić pianę?zawstydziliby tylko ONR, bo szczerze grupa ok. 40 osobowa przynosi 84 kg karmy??a tak Wyborcza zrobiła tylko reklamę ONR- o tej akcji nikt by nie wiedział , tylko zainteresowani..skutek odwrotny do zamierzonego-ja tę akcję popieram!
  @re_x Pierdu, pierdu.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Świętci Marxie i Marcuse, przecież te psy się zradykalizują narodowo! Pies i tak to bestia nieczysta, a wyprowadzany przez narodowca to już koszmar. Strach "uchodźców" na ulice wypuszczać !
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Zamiast krytykować, lepiej przykryć ich działania pozytywnymi akcjami.
  @bmmb pierdu, pierdu
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Raczej Macius Cholodowski nie ma pojecia czym jest wolontariat I pisze swoje wypociny na podstawie zdjec
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Kwiat mlodziezy bialostockiej. W tamtym klimacie dobrze sie rozwijaja.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0