"Żubry w pejzażu Puszczy Knyszyńskiej" - to wystawa, którą można oglądać od 7 kwietnia w klimatycznych wnętrzach Państwowej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie. Autorem zdjęć jest białostocki fotoreporter i fotograf Michał Kość, którego pasją jest obserwowanie i fotografowanie żubrów w ich naturalnym środowisku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na nową wystawę z cyklu „Natura – Sztuka” – „Żubry w pejzażu Puszczy Knyszyńskiej”, składa się 26 fotografii w dużych formatach (24 – 100x70 cm oraz 2 w 200x80 cm), co pozwala wydobyć piękno i niezwykłość kadrów, a w zestawieniu z eksponatami ze zbiorów PAN Muzeum Ziemi, takimi jak np. szkielet prażubra – zbudować unikalny nastrój ekspozycji.

Żubry w Puszczy Knyszyńskiej
Żubry w Puszczy Knyszyńskiej  Fot. MICHAŁ KOŚĆ / AGENCJA WSCHÓD

Żubr w całej okazałości

„Żubry w pejzażu Puszczy Knyszyńskiej” to fotograficzny zapis zachowań, obyczajów, stanów emocjonalnych, ale także urody i niepowtarzalności tych majestatycznych zwierząt. Z drugiej strony prezentowane zdjęcia pokazują, specyficzne dla autora, podejście do ich fotografowania. Michał Kość wykorzystuje zjawiskowe wschody i zachody słońca, łączy grę światła i posągowość sylwetek, bawi się złożonością krajobrazu i przede wszystkim – wyczekuje moment, nie śpieszy się. Na jego zdjęciach odkrywamy różnorodne oblicza żubrów – raz jest to dostojne zwierzę wędrujące w blasku zachodzącego słońca, innym razem radośnie wierzgający nogami samiec, jeszcze innym – żubrzyca otaczająca opieką swoje maleństwo, czy wreszcie stado oddające się błogiemu lenistwu.

Zwierzęta z godnością, a czasami swadą i zadziwiającą lekkością, prezentują swe potężne ciała i czarują wielkimi oczami o nostalgiczny spojrzeniu. Każda fotografia to pasjonująca historia żubra lub żubrów, na każdej też widoczne są zaangażowanie fotografa i jego osobisty, pełen szacunku i podziwu, stosunek do tych niezwykłych zwierząt.

Żubry w Puszczy Knyszyńskiej
Żubry w Puszczy Knyszyńskiej  Fot. MICHAŁ KOŚĆ / AGENCJA WSCHÓD

10 lat z żubrami

Na wystawie „Żubry w pejzażu Puszczy Knyszyńskiej” pokazane są fotografie wykonane na wschodnich terenach województwa podlaskiego na przestrzeni ostatnich 10 lat. Jak podkreśla autor, bardzo trudno było wybrać tych 26 spośród tysięcy zdjęć, jakie w tym okresie powstały.

Dlatego ich głównym zadaniem jest pokazanie piękna oraz wyjątkowości żubrów, ale – niejako przy okazji – rozbudzenie wyobraźni i wywołanie u widzów nieodpartej potrzeby jeszcze bliższego ich poznania.

Wernisaż wystawy wielkoformatowej fotografii „Żubry w pejzażu Puszczy Knyszyńskiej” odbędzie się 6 kwietnia 2017 roku (czwartek), o godz. 18 we wnętrzach PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, Aleja Na Skarpie 27.

Zanim jednak otworzą się właściwe drzwi i goście przejdą do oglądania prezentowanych fotografii, będzie czekało na nich kilka niespodzianek.

W klimat Puszczy Knyszyńskiej – wyjątkowej i zupełnie innej niż pozostałe puszcze i lasy w Polsce – oraz wędrującego jej ostępami ogromnego stada żubrów wprowadzi prof. Wanda Olech-Piasecka, pracownik naukowy SGGW i prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. Z właściwymi sobie dowcipem i swadą opowie o rzeczach ważnych, a jednocześnie ciekawych i nierzadko zaskakujących w życiu żubra.

Żubry w Puszczy Knyszyńskiej
Żubry w Puszczy Knyszyńskiej  Fot. MICHAŁ KOŚĆ / AGENCJA WSCHÓD

Natomiast autor zdjęć Michał Kość przybliży i postara się zarazić zebranych pasją fotografowania żubrów. Opowie nie tylko o swoich doświadczeniach, eksperymentach i przemyśleniach związanych z robieniem zdjęć, ale również bliskich i bardzo bliskich spotkaniach z tymi zwierzętami. Na wystawie zdjęć nawet nie wypada nie porozmawiać o sprzęcie fotograficznym. Nikon Polska – partner technologiczny wystawy, na specjalnie zaaranżowanym stanowisku zaprezentuje nowinki oraz różnorodny sprzęt dedykowany fotografii przyrodniczej.

Żubry w Puszczy Knyszyńskiej
Żubry w Puszczy Knyszyńskiej  Fot. MICHAŁ KOŚĆ / AGENCJA WSCHÓD

A w ramach poczęstunku, na gościnnym wschodnim stole znajdą się same tradycyjne przysmaki podlaskiej kuchni. Nie zabraknie więc swojskich kiełbas i wędzonych wędlin, salcesonów i pasztetów, miękkich i twardych serów korycińskich, smalczyku ze skwarkami i cebulką, narwiańskich ogórków kiszonych, chlebów na zakwasie, sękaczy i słodkich mrowisk, miodów z wiejskiej pasieki, ale także naturalnych soków, Żubra i... Ducha Puszczy.

Michał Kość
Michał Kość  Fot. MICHAŁ KOŚĆ / AGENCJA WSCHÓD

O autorze

Michał Kość jest fotografem, fotoreporterem, miłośnikiem przyrody oraz bliskich i dalekich podróży. W przyszłym roku będzie świętował 30-lecie pracy zawodowej. Zaczynał jako etatowy fotograf na Politechnice Białostockiej, a potem w Muzeum Podlaskim. W 1991 roku został fotoreporterem w „Gazecie Współczesnej” – największym ówczesnym dzienniku w północno-wschodniej Polsce, i tak rozpoczęła się trwająca do dziś przygoda z fotoreporterką. Obecnie, jako freelancer współpracuje z mediami regionalnymi i ogólnopolskimi, Polską Agencją Fotografów Forum i Agencją Fotograficzną Wschód. Autor ma na koncie różnorodny dorobek, a w portfolio publikacje m.in. w tytułach takich jak: „Gazeta Wyborcza”, „Polityka”, „Newsweek Polska”, „Wprost”, „Polska wita”, „Podróże”, „Witaj w Podróży” czy „National Geographic”.

Wystawę będzie można oglądać do 30 kwietnia. Patronem medialnym jest „Gazeta Wyborcza”.

Żubry w Puszczy Knyszyńskiej
Żubry w Puszczy Knyszyńskiej  Fot. MICHAŁ KOŚĆ / AGENCJA WSCHÓD

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem