W poniedziałek (27.03) na terenie Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku rozpoczęły się prace montażowe związane z realizacją przedsięwzięcia z Budżetu Obywatelskiego. W trakcie głosowania mieszkańców projekt „Wykonanie i ustawienie Krzyża Katyńskiego” – w bliskości istniejącego Pomnika Katyńskiego na skraju Parku Zwierzynieckiego” – uzyskał ponad 800 głosów. Prace powinny zakończyć się do końca marca.
Pomnik przygotował białostocki artysta rzeźbiarz Jerzy Grygorczuk. Z kolei wnioskodawczynie projektu z Budżetu Obywatelskiego z własnej inicjatywy przygotowały kapsułę zawierającą list oraz ziemię z cmentarzy – miejsc spoczynku Polaków – miejsc kaźni wyszczególnionych na krzyżu. Kapsułę własnoręcznie umieściły w podstawie Krzyża Katyńskiego.
Pomnik Katyński – w pierwotnej wersji – wzniesiono w 60. rocznicę mordu katyńskiego. Odsłonięto go w 2000 roku, był to projekt Leona Jaruszewicza.
Fundatorem pomnika było Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Oddział w Białymstoku. Siedem lat później na pomniku umieszczono dodatkową tablicę z nazwami nowo ustalonych miejsc kaźni polskich jeńców. Jak przypomina Kamila Busłowska z departamentu komunikacji społecznej białostockiego urzędu miejskiego, w 2008 roku w otoczeniu pomnika posadzono pięć dębów pamięci, upamiętniających miejsca kaźni Polaków w obozach na terenie ZSRR. Dwa lata później, z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, z inicjatywy białostockiego oddziału Stowarzyszenia Rodzina Katyńska i przy wsparciu finansowym Miasta Białystok, pomnik przebudowano. Zarówno projekt, jak i prace, wykonał wówczas Jerzy Grygorczuk.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze