Od 1 kwietnia wszyscy odwiedzający Alfa Centrum będą mieli okazję obejrzeć wielkoformatowe repliki 10 słynnych jaj Fabergé.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Zbliżająca się Wielkanoc jest doskonałą okazją, by przybliżyć mieszkańcom województwa podlaskiego sztukę złotniczą carskiej Rosji. W przestrzeni centrum – na placu przy restauracji Sphinx oraz w pasażu na przeciwko wejścia od ul. Świętojańskiej – ustawionych zostanie łącznie 10 wielkoformatowych replik jaj Fabergé. Metrowej wysokości obiekty zaprezentują kopię takich dzieł jak jajko koronacyjne z 1897 roku, jajko z pnącymi różami, jajko w kształcie szyszki pinii, jajko z pączkami róży, jajko z bratkami, jajko z diamentową kratką, jajko Czerwonego Krzyża z portretami, jajko rodziny Rothschild, jajko z Orderem św. Jerzego, jajko z łabędziem – zapowiada Monika Kupryjaniuk, kierownik do spraw marketingu Alfa Centrum.

Wszystkie eksponaty uzupełnione zostaną planszami z opisem dzieła i jego historią. Oryginalne jaja wykonywane były w pracowni złotnika Petera Carla Fabergé z takich surowców jak złoto, srebro, kość słoniowa czy masa perłowa. Pierwsze jajo powstało na zamówienie Aleksandra III w 1884 roku. Dzisiaj dzieła stworzone przez tego złotnika osiągają zawrotne sumy na aukcjach dzieł sztuki. Klienci Alfa Centrum będą mieli okazje zapoznać się z replikami 10 wybranych dzieł. Wystawa rozpocznie się 1 kwietnia i będzie można ją oglądać bezpłatnie do 14 kwietnia w godzinach pracy centrum handlowego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem