To dzięki niemu na Politechnice Białostockiej powstał kierunek inżynieria środowiska. Prof. dr hab. inż. Tadeusz Leszek Wierzbicki zmarł w wieku 85 lat. Msza św. w jego intencji odbędzie się w sobotę (25.03) o godz. 12, w Parafii Krzyża Świętego w Grabówce. Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Miejskim przy ul. Wysockiego w Białymstoku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prof. Tadeusz Leszek Wierzbicki z Politechniką Białostocką był związany przez 30 lat. W latach 1975-1979 pełnił funkcję prorektora do spraw studenckich i dydaktyki Politechniki Białostockiej, do 2007 roku kierował Katedrą Technologii Wody, Ścieków i Osadów Ściekowych. Był profesorem nauk technicznych, inżynierem chemikiem, specjalistą technologii wody i ścieków. To z jego inicjatywy w 1975 roku uczelnia zaczęła kształcić na kierunku inżynieria środowiska.

– Profesor Wierzbicki był promotorem 22 zakończonych przewodów doktorskich, w tym pierwszej pomyślnie obronionej na Politechnice Białostockiej rozprawy doktorskiej. Na Politechnice Białostockiej wypromował 13 doktorów w dyscyplinie inżynieria środowiska, z czego aż 11 osób pracuje w Katedrze Technologii w Inżynierii i Ochronie Środowiska (na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska PB) – informuje Dorota Sawicka, rzecznik Politechniki Białostockiej. – Był autorem 40 recenzji prac doktorskich i habilitacyjnych, dwóch patentów, kilkudziesięciu ekspertyz oraz promotorem ponad 400 prac inżynierskich i magisterskich. W prasie krajowej i zagranicznej umieścił ponad 250 swoich publikacji. Był twórcą i pomysłodawcą serii konferencji naukowo-technicznych z cyklu „Problemy gospodarki wodno-ściekowej w regionach rolniczo przemysłowych".

Dzieciństwo i lata szkolne Profesor spędził w Tarnobrzegu. Studiował na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gdzie w 1962 roku uzyskał stopień naukowy doktora. Kolejne stopnie naukowe zdobywał na Politechnice Warszawskiej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem