– W sumie dostaliśmy 71 zgłoszeń – niektóre się powtarzają, bowiem konkretnego lekarza zgłaszało kilka osób. Niektórzy lekarze byli zgłaszani także w latach ubiegłych. Zgłoszenia dostaliśmy przez internet, ale też droga pocztową i w kopertach -plakatach, rozwieszonych w placówkach służby zdrowia – mówi Krzysztof Gedroyć, przewodniczący Nagrody im. Krzysztofa Kanigowskiego, pisarz, wykładowca w Akademii Teatralnej i mąż córki patrona Nagrody – Ewy Kanigowskiej-Gedroyć.
Po trudnym zadaniu przejrzenia zgłoszeń kapituła zdecydowała o nominowaniu do nagrody ośmiu lekarzy. Są to:
*dr Bożena Sobkowicz z Kliniki Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Białymstoku;
*dr Anna Jackowska ze szpitala MSWiA w Białymstoku;
*dr Wojciech Bąkowski z Łomżyńskiego Centrum Medycznego;
*dr Paweł Grabowski z Hospicjum Domowego Proroka Eliasza w Nowej Woli;
*dr Jerzy Pawluk ze Szpitala w Hajnówce;
*dr Robert Zbucki z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endykronologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Białymstoku;
*dr Piotr Kosiorek ze Szpitala Miejskiego PCK w Białymstoku;
*dr Krzysztof Kuczyński ze Szpitala Psychiatrycznego ZOZ w Choroszczy;
Wkrótce przedstawimy ich bliżej, publikując najlepsze rekomendacje – uzsadnienia pacjentów, dołączone do zgłoszeń.
To lekarze, którzy nad każdym człowiekiem, przychodzącym po pomoc, pochylają się z troską i zrozumieniem. Właśnie takich lekarzy od ośmiu lat wyróżniają rodzina i przyjaciele Krzysztofa Kanigowskiego, patrona Nagrody, który poza byciem znakomitym fachowcem, doskonale też rozumiał emocje pacjenta zagubionego w chorobie. Krzysztof Kanigowski przez całe lata kierował oddziałem chirurgii w Wojewódzkim Szpitalu im. J. Śniadeckiego. Zmarł nagle w listopadzie 2008 roku. Po jego śmierci rodzina i przyjaciele postanowili ustanowić Nagrodę jego imienia. I honorować nią lekarzy, którzy pamiętają, że ich zawód to misja.
Najlepszych lekarzy od ośmiu lat wybiera kapituła nagrody. Ale to pacjenci zgłaszają kandydatów. I to oni muszą uzasadnić, dlaczego doceniają właśnie tego lekarza. W uzasadnieniach podkreślali m.in. to, że lekarze zdrowie fizyczne łączą ze zdrowiem psychicznym, z całym człowiekiem, jego przeżyciami. Że stawiają dobro pacjenta ponad wszystko. Że okazują dużo ciepła, zrozumienia dla bólu i cierpienia.
To też podkreślają cały czas fundatorzy nagrody, których działania polegają też na staraniach o wyższą kulturę medyczną na Podlasiu. I precyzują, że:
*na kulturę medyczną lekarza składają się następujące kwestie:
– lekarz leczy skutecznie, rozumie emocje pacjenta, traktuje pacjenta z szacunkiem, jako równorzędną mu osobę, podczas wizyty nie śpieszy się, odpowiada na zadawane pytania, wyjaśnia na czym polega terapia.
* na kulturę medyczną pacjenta składają się zaś:
– zrozumiała cierpliwość, pogląd, że lekarz nie jest cudotwórcą, obyczajne zachowanie, rzeczowe wypowiedzi o dolegliwościach, zrozumienie, że czas wizyty nie jest nieograniczony.
Który spośród zgłoszonych 37 lekarzy otrzyma Nagrodę (statuetkę i nagrodę pieniężną) okaże się 8 kwietnia w Galerii Arsenał (ul. Mickiewicza 2, godz. 16).
Wszystkie szczegóły (m.in. regulamin Nagrody, list założycielski o jej ustanowieniu, skład kapituły i fundatorzy, sylwetki poprzednich laureatów) znaleźć można na stronie: doktorkanigowski.pl
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze