Ośmioro lekarzy z regionu zostało nominowanych do Nagrody im. Krzysztofa Kanigowskiego. Mają czas na to, by przyjąć człowieka, a nie chorobę - tak można o nich powiedzieć, parafrazując opinię pacjenta o jednym z medyków zgłoszonych do nagrody. Kapituła miała zadanie trudne - pacjenci zgłosili takich lekarzy 36. Który z nominowanych otrzyma nagrodę - okaże się 8 kwietnia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– W sumie dostaliśmy 71 zgłoszeń – niektóre się powtarzają, bowiem konkretnego lekarza zgłaszało kilka osób. Niektórzy lekarze byli zgłaszani także w latach ubiegłych. Zgłoszenia dostaliśmy przez internet, ale też droga pocztową i w kopertach -plakatach, rozwieszonych w placówkach służby zdrowia – mówi Krzysztof Gedroyć, przewodniczący Nagrody im. Krzysztofa Kanigowskiego, pisarz, wykładowca w Akademii Teatralnej i mąż córki patrona Nagrody – Ewy Kanigowskiej-Gedroyć.

Po trudnym zadaniu przejrzenia zgłoszeń kapituła zdecydowała o nominowaniu do nagrody ośmiu lekarzy. Są to:

*dr Bożena Sobkowicz z Kliniki Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Białymstoku;

*dr Anna Jackowska ze szpitala MSWiA w Białymstoku;

*dr Wojciech Bąkowski z Łomżyńskiego Centrum Medycznego;

*dr Paweł Grabowski z Hospicjum Domowego Proroka Eliasza w Nowej Woli;

*dr Jerzy Pawluk ze Szpitala w Hajnówce;

*dr Robert Zbucki z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endykronologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Białymstoku;

*dr Piotr Kosiorek ze Szpitala Miejskiego PCK w Białymstoku;

*dr Krzysztof Kuczyński ze Szpitala Psychiatrycznego ZOZ w Choroszczy;

Wkrótce przedstawimy ich bliżej, publikując najlepsze rekomendacje – uzsadnienia pacjentów, dołączone do zgłoszeń.

Pacjent zagubiony w chorobie

To lekarze, którzy nad każdym człowiekiem, przychodzącym po pomoc, pochylają się z troską i zrozumieniem. Właśnie takich lekarzy od ośmiu lat wyróżniają rodzina i przyjaciele Krzysztofa Kanigowskiego, patrona Nagrody, który poza byciem znakomitym fachowcem, doskonale też rozumiał emocje pacjenta zagubionego w chorobie. Krzysztof Kanigowski przez całe lata kierował oddziałem chirurgii w Wojewódzkim Szpitalu im. J. Śniadeckiego. Zmarł nagle w listopadzie 2008 roku. Po jego śmierci rodzina i przyjaciele postanowili ustanowić Nagrodę jego imienia. I honorować nią lekarzy, którzy pamiętają, że ich zawód to misja.

Najlepszych lekarzy od ośmiu lat wybiera kapituła nagrody. Ale to pacjenci zgłaszają kandydatów. I to oni muszą uzasadnić, dlaczego doceniają właśnie tego lekarza. W uzasadnieniach podkreślali m.in. to, że lekarze zdrowie fizyczne łączą ze zdrowiem psychicznym, z całym człowiekiem, jego przeżyciami. Że stawiają dobro pacjenta ponad wszystko. Że okazują dużo ciepła, zrozumienia dla bólu i cierpienia.

Kultura medyczna na Podlasiu

To też podkreślają cały czas fundatorzy nagrody, których działania polegają też na staraniach o wyższą kulturę medyczną na Podlasiu. I precyzują, że:

*na kulturę medyczną lekarza składają się następujące kwestie:

– lekarz leczy skutecznie, rozumie emocje pacjenta, traktuje pacjenta z szacunkiem, jako równorzędną mu osobę, podczas wizyty nie śpieszy się, odpowiada na zadawane pytania, wyjaśnia na czym polega terapia.

* na kulturę medyczną pacjenta składają się zaś:

– zrozumiała cierpliwość, pogląd, że lekarz nie jest cudotwórcą, obyczajne zachowanie, rzeczowe wypowiedzi o dolegliwościach, zrozumienie, że czas wizyty nie jest nieograniczony.

Który spośród zgłoszonych 37 lekarzy otrzyma Nagrodę (statuetkę i nagrodę pieniężną) okaże się 8 kwietnia w Galerii Arsenał (ul. Mickiewicza 2, godz. 16).

Wszystkie szczegóły (m.in. regulamin Nagrody, list założycielski o jej ustanowieniu, skład kapituły i fundatorzy, sylwetki poprzednich laureatów) znaleźć można na stronie: doktorkanigowski.pl

Krzysztof był wielkim pocieszycielem i fachowcem [ROZMOWA]

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem