Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mimo opóźnienia względem pierwotnych planów, rozbiórka budynku przy ul. Bohaterów Monte Cassino postępuje bardzo szybko. Konstrukcja metalowa starego dworca PKS okazała się nie taka trudna do usunięcia, znaczną część zewnętrznych ścian obiektu stanowiły przeszklenia. Teraz widać już głównie betonowe stropy i słupy podtrzymujące.

AGNIESZKA SADOWSKA

Na ogrodzonym terenie jest już sporo gruzu i innych elementów, które mają być sukcesywnie wywożone w najbliższych tygodniach.

– Do pomocy przy wyburzaniu podnajęliśmy białostocką firmę, a nasza ekipa nie schodzi z frontu prac w sobotę, więc z konstrukcją powinniśmy się uporać szybko. Dłużej może potrwać oczyszczanie terenu i przygotowanie pod budowę – zapowiada Dariusz Frączak z firmy Budner, która zbuduje nowy dworzec, perony, parkingi i dwie galerie handlowe.

Lokalną firmą specjalizująca się w wyburzeniach jest 4BAU.

Trudnym etapem prac będzie usuwanie fundamentów, bo przypomnijmy, że budynek miał też niefunkcjonalne podziemia, którymi wychodziło się na perony. Konieczne będzie ich zasypanie i posadowienie nowych fundamentów. Nowy dworzec nie będzie miał bowiem żadnych części na poziomie -1.

Będzie stosunkowo prostą, dwukondygnacyjną konstrukcją, a perony będą znajdować się w nieco innym miejscu. Za niespełna miesiąc na terenie nie powinien już pozostać ślad po budowanym przez 30 lat budynku, a ten nowy ma być gotowy w październiku.

AGNIESZKA SADOWSKA

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.