Uczniowie w roli nauczycieli, niekonwencjonalne warsztaty zamiast lekcji i ciekawe do鈍iadczenia. Ruszy豉 czwarta edycja Akademii Ma這lata Ciekawego 安iata.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To oryginalny i skuteczny pomysł na naukę prezentacji i komunikacji w praktyce, adresowany do uczniów podlaskich gimnazjów i szkół podstawowych. Jego autorami są nauczyciele I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego i Społecznego Gimnazjum nr 8 przy Fabrycznej. Kolejna edycja – podobnie jak poprzednie – budzi spore zainteresowanie; zajęcia dla gości z innych szkół właśnie ruszyły.

– Akademia Małolata to nasze małe, szkolne nawiązanie do Akademii Platońskiej, w której rozmawiano o wiedzy w niezbyt sformalizowany sposób – mówi Ewa Drozdowska, dyrektorka Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10”. – Warto odchodzić od tradycyjnych lekcji, by przypomnieć o tym, do czego dążymy tak naprawdę w szkole. W naszym rozumieniu, najważniejsze jest ciekawość i zrozumienie. A najbardziej cieszy nas, że mają ochotę bawić się z nami i klasy pierwsze szkoły podstawowej, i ostatnie gimnazjum.

Akademia Małolata Ciekawego Świata
Akademia Małolata Ciekawego Świata  Materiały prasowe

Warsztaty prowadzą uczniowie

Warsztaty prowadzą uczniowie społecznego liceum i gimnazjum w ramach projektów przygotowanych na lekcjach z różnych przedmiotów. W tej edycji do wyboru są warsztaty z fizyki, chemii, matematyki, języka polskiego, angielskiego, biologii i historii, a ambicją każdego prowadzącego jest, by jego prezentacja była jak najbardziej oryginalna i interesująca. Okazuje się, że jest to spore wyzwanie, bo trzeba nie tylko zwalczyć własną tremę, interesująco przedstawić temat, ale także opanować grupę młodych słuchaczy.

– Obie strony zaangażowane w taki projekt korzystają na równi – dodaje Ewa Drozdowska. – Nasi uczniowie uczą się wystąpień publicznych, logistyki i organizacji. Z zajęć na zajęcia widać, jak zdobywają umiejętność tłumaczenia, demonstrowania i budzenia zainteresowania. Muszą też nauczyć się pokonywać stres. Goście zaś, spotykają się z wiedzą naukową, ale jej zakres jest odrobinę inny, niż na szkolnych lekcjach. Mogą więc przeżyć zadziwienie, a to jest zawsze początek szukania drogi do prawdziwej nauki.

Warsztaty dla gości z innych szkół poprzedzają wielotygodniowe przygotowania. Ich zakres tematyczny proponują nauczyciele poszczególnych przedmiotów, potem zbierane są różne akcesoria potrzebne do wykonywania doświadczeń. Uczniowie każdej klasy dzielą się na zespoły tematyczne, a następnie na swoich kolegach ćwiczą prezentacje.

Ola Grodzka prowadziła warsztaty z fizyki:

– Chcemy pokazać gościom, że tak naprawdę fizyka pojawia się w naszym życiu codziennie i gdziekolwiek spojrzymy, coś dzieje się z powodu fizyki. – mówi licealistka. – Najwięcej satysfakcji daje nam moment, w którym zauważamy zachwyt ze strony uczestników; kiedy dostrzegają wyjątkowość i zjawiskowość fizyki.

Akademia Małolata Ciekawego Świata
Akademia Małolata Ciekawego Świata  Materiały prasowe

Zobaczyć żywe pantofelki

Spośród proponowanych przedmiotów goście mają do wyboru tylko trzy zajęcia. Czasami okazuje się, że jest to trudny wybór.

– Bo warto zobaczyć żywe pantofelki i samodzielnie wykonać preparat biologiczny pod mikroskop, albo obserwować samozapłon kulki z bawełnianej waty przy pomocy zwykłego powietrza, przekonać się, czy powietrze może świecić, i czy można to świecenie zmieniać – wymienia Ewa Drozdowska. – Innych interesuje, jak zrobić nieskończoność ze skończoności na matematyce, a i zajęcia z humanistyczne z historii, polskiego i angielskiego to też świetna zabawa. Wybór jest więc niełatwy.

Prowadzący zajęcia uczniowie podkreślają, że taka forma międzyszkolnej współpracy daje im dużo satysfakcji i jest dużym wyzwaniem:

– Przygotowywanie doświadczeń i przekazywanie swojej wiedzy młodszym jest czymś świetnym, a najlepszą nagrodą jest szczere zainteresowanie odbiorców – mówi Antek Żukowski. – Dla wielu z nas to również pierwsza możliwość przekazania swojej wiedzy komuś innemu. Doświadczenie, które tu zdobywamy na pewno przyda nam się w przyszłym życiu.

Zajęcia w ramach Akademii Małolata Ciekawego Świata będą trwały do końca marca.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
    Komentarze
    Zaloguj si
    Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem