Cztery tysiące "Pudełek życia" trafiło już do białostoczan. Inicjatywa Urzędu Miejskiego w Białymstoku, której realizacja zaczęła się w końcu stycznia, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Magistrat więc zamówił kolejne cztery tysiące.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak przypomina Anna Kowalska z departamentu komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, „Pudełko życia” to przedmiot, który ma ułatwić niesienie pomocy ludziom samotnym, starszym, niepełnosprawnym w sytuacjach, kiedy ich zdrowie lub życie jest zagrożone. W takich momentach potrzebna jest szybka pomoc służb ratowniczych, a brak kontaktu z człowiekiem po wylewie czy udarze może dramatycznie tę pomoc opóźnić.

Pomogą ratownikom

„Pudełko życia” kryje w sobie magnes i kartę informacyjną, którą trzeba wypełnić. Jest tam miejsce na informacje o przebytych chorobach, zażywanych lekach, najważniejsze numery telefonów do bliskich. Można wpisać dyspozycje, co ratownicy mają zrobić z domowymi zwierzętami, komu przekazać klucze do mieszkania. Można też do pudełka włożyć wypisy ze szpitali. Potem wystarczy magnes przykleić do zewnętrznych drzwi np. lodówki, a pudełko z kartą schować do środka. Informacje zawarte w karcie zostaną wykorzystane przez służby ratunkowe w sytuacji, kiedy zajdzie konieczność przeprowadzenia sprawnej akcji ratunkowej. Pierwsze sto pudełek trafiło do białostockich seniorów 23 stycznia. Do tej pory – rozdano już cztery tysiące.

Ogromne zainteresowanie

– Nasza inicjatywa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Nie sądziliśmy, że rozejdą się aż tak szybko. To pokazuje, jak pożytecznym przedmiotem są takie pudełka, dlatego zamówiliśmy kolejne cztery tysiące.

Nowa partia takich pudełek ma być gotowa na przełomie marca i kwietnia. Podobnie jak poprzednie – będzie można je otrzymać na parterze Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1 i w budynku Departamentu Spraw Społecznych przy ul. gen. J. Bema 60/1. Także organizacje pozarządowe zajmujące się osobami starszymi w tym Polski Czerwony Krzyż, Polski Komitet Pomocy Społecznej i Caritas pomogą je rozdać seniorom.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem