Kilkadziesiąt zdjęć wybranych z blisko kilku tysięcy oglądać można będzie od piątku (3.03) w Galerii Arsenał. Wystawa "Sputnik Photos. Stracone terytoria. Nowy koniec" przygotowana została specjalnie dla białostockiej instytucji i stanowi część ogromnego archiwum międzynarodowego kolektywu. Wernisaż wystawy - w piątek, godz. 18, wstęp wolny
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Grupa Sputnik Photos w ciągu ostatnich blisko 10 lat przemierza byłe republiki radzieckie i rejestruje wszelkie przejawy ich transformacji. Przez ten czas powstało kilka tysięcy fotografii, dokumentujących zmiany w krajach post-sowieckich – w wymiarze społecznym, politycznym i kulturowym. Tak ogromny zbiór dotyka wielu płaszczyzn i jest na tyle wielowymiarowy, że traktowany jest jako konceptualny „model do składania”. Prezentowany w postaci wystaw, wykładów i książek pozwala na tworzenie najróżniejszych narracji i fotograficznych opowieści.

Katastroficzne pocztówki

Ta w Białymstoku – jak mówi kurator Sebastian Cichocki – ma ostrzegawczy i ekologiczno-polityczny ton.

– Jest to zestaw hipotetycznych „pocztówek” wysłanych do nas z czasów, które nastąpią po antropocenie, czyli epoce geologicznej zdominowanej ekspansywną działalnością Homo sapiens – mówi kurator.

Do białostockiej odsłony Sputnika wybrał m.in. fotografie dotyczące pejzażu zmodyfikowanego przez działalność przemysłową, wydobywczą czy militarną człowieka. – Inna grupa zdjęć koncentruje się na romantycznym i apokaliptycznym motywie ruiny: są to ślady działalności człowieka manifestujące się w postaci porzuconej, zdanej na entropię architektury. Ostatni obszar to przedmiot, traktowany jako „materiał dowodowy”, będący pozostałością po różnych aktywnościach ludzkich – mówi kurator.

Sputnik Photos. Stracone terytoria. Nowy koniec
Sputnik Photos. Stracone terytoria. Nowy koniec  Sputnik Photos. Materiały prasowe

Na bilboardzie i uczelni

Dwie prace pokazane zostaną poza przestrzenią galerii. Fotografię z 2013 roku wykonaną w gruzińskim ośrodku dla uchodźców z Osetii Południowej, umieszczono na miejskim billboardzie. Z kolei zdjęcie prezentujące model edukacyjny ze szkoły szachowej przy Centrum Heydara Aliyeva w azerbejdżańskim X?rdalanie – wyeksponowane zostało na terenie budynku Uniwersytetu w Białymstoku.

W grupie Sputnik Photos współpracują ze sobą: Andrej Balco, Jan Brykczyński, Andrei Liankevich, Michał Łuczak, Rafał Milach, Adam Pańczuk i Agnieszka Rayss. Zdjęcia z archiwum podpisywane są kolektywnie.

Wernisaż wystawy w Galerii Arsenał (ul. Mickiewicza 2) – piątek (3.03), godz. 18. Wystawa będzie czynna do 24 kwietnia.

W sobotę (4.03), o godz. 11, Galeria Arsenał zaprasza na oprowadzanie autorsko-kuratorskie z tłumaczką polskiego języka migowego (tłumaczenie: Justyna Nowosadko). Wstęp wolny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem