Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Dziewczynka z konewką” znalazła się na kubkach, zeszytach, kołonotatnikach i worku, który można też traktować jako mały plecaczek (niewykluczone, że wkrótce powstaną też koszulki). Wszystkie te przedmioty można kupić w siedzibie WOAK (ul. Kilińskiego 8, Dział Promocji, II p. w godz. 7.30-15.30).

Zeszyty ze specjalną okładką kosztują 5 zł, kołonotatniki – 13 zł, kubki – 15 zł, worki – 23 zł.

Zaczęło się od wielkoludów

„Dziewczynka z konewką” to efekt projektu WOAK-u, który od dłuższego czasu w nowoczesny i atrakcyjny wizualnie sposób promuje kulturę ludową Podlaskiego, wprowadzając folklor do przestrzeni publicznej w ramach akcji Folk on The Street.

Na zamówienie instytucji piękny olbrzymi mural na budynku przy ul. Piłsudskiego w 2013 roku wykonała Natalia Rak, absolwentka ASP w Łodzi. Mural inspirowany jest podlaską legendą o wielkoludach, pochodzącą z opracowania Wojciecha Załęskiego. „Dziewczynka” szybko stała się wizytówką miasta, pojawiła w pismach i albumach na całym świecie (m.in. w holenderskim czasopiśmie popularno-naukowym „Quest", niemieckim „Musicforum” czy francuskim albumie „Découvre le street art", „W drodze” i „Polski Przegląd Dyplomatyczny"). Poczta Polska wydała także znaczek i kopertę z muralem w ramach serii, znalazła się na znaczkach wydanych przez Pocztę Polską. WOAK zgłosił ją niedawno do Podlaskiej Marki Roku.

Cyclofolk i kolejny mural

To niejedyne działania WOAK-u, lansujące modę na folklor w mieście – w roku jubileuszowym (placówka obchodzi właśnie 60-lecie) przymierza się do kolejnych folkowych projektów.

I tak we wrześniu w Białymstoku (na pewno przed Spodkami, ale może też w innym punkcie) oraz w kilku innych miejscowościach regionu staną folkowe stojaki na rowery Cyclofolk, wzorowane na motywach białoruskich i kurpiowskich, a wykonane przez Adriana Łucejko. Misterne ornamenty i ozdoby wycięte w blaszanej płycie i pokolorowane wyglądają naprawdę pięknie.

– Na razie planujemy ustawienie czterech stojaków w czterech miejscowościach. Jeden pomieści sześć rowerów. Stojaki spełnią nie tylko funkcję użytkową, ale są też działaniem artystycznym w przestrzeni miejskiej, które w kreatywny sposób łączą inwencję artysty z bogactwem kultury ludowej – mówi Cezary Mielko, szef WOjewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.

I podobnie będzie z kolejnym muralem, który, również we wrześniu, powstanie na zamówienie WOAK-u. Przygotują go artyści z Europy Wschodniej. Na razie organizatorzy nie zdradzają szczegółów lokalizacji i samego projektu, trwa dopinanie szczegółów. Wiadomo tylko, że mural powstanie na bazie inspiracji z pogranicza sztuki i rzemiosła ludowego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.