Nacjonaliści przemaszerowali w niedzielę przez Hajnówkę, niosąc transparenty na cześć "Burego" i skandując: "Idzie, idzie nacjonalizm", "Nie czerwona, nie tęczowa, lecz Hajnówka narodowa", "Bury, Bury, nasz bohater", "Wielka Polska chrześcijańska".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Uczestników marszu było znaczniej mniej niż przed rokiem, policja ocenia, że niespełna 200 osób.

II Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych, zorganizowany m.in. przez ONR oraz dwie zapowiedziane kontrmanifestacje zabezpieczała hajnowska policja i funkcjonariusze z Białegostoku. Kontrolowali pojazdy jadące w kierunku Hajnówki już na trasie, w Zabłudowie.

Pytani przez nas o marsz nacjonalistów mieszkańcy Hajnówki przed południem mówili:

– Oni i tak wiedzą swoje, nie przekonasz, a Bury” mordercą był i żaden marsz tego nie zmieni.

Dajcie nam spokój! Nastroje przed marszem

Żołnierze Romualda Rajsa „Burego” w 1946 roku spacyfikowali białoruskie, prawosławne wsie. Na marsz nie chciał zgodzić się burmistrz i hajnowscy radni, którzy w specjalnym stanowisku podnosili: – Postać „Burego” w naszym mieście jest postacią kontrowersyjną, odpowiedzialną za zamordowanie 79 mieszkańców (osoby cywilne: kobiety, dzieci, mężczyźni) naszego regionu. W hajnowskim soborze Świętej Trójcy przed południem wierni modlili się w intencji przebaczenia win. Nabożeństwo poprzedzające Wielki Post zaczęło się wcześniej niż co roku, przesunął je proboszcz ks. Michał Niegierewicz, bo chciał uniknąć konfrontacji z nacjonalistami.

Ks. Niegierewicz: Nie chcemy konfrontacji

Na godz. 16 kontrmanifestacje zapowiedzieli działacze Antify i ruch Obywatele RP. Najpierw stanęli przy urzędzie miasta, potem przenieśli się pod sobór św. Trójcy. Przynieśli ze sobą transparenty: „Bury to nie jest nasz bohater” i „Moją ojczyzną jest człowieczeństwo”. Nacjonaliści ruszyli po godz. 17. Szli przez centrum miasta, trasą od kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego do Hajnowskiego Domu Kultury, położonego naprzeciw soboru św. Trójcy, ale w ostatniej chwili policja zmieniła im trasę marszu i nie dopuściła do konfrontacji z antyfaszystami i Obywatelami RP. W czasie marszu, który prowadził rzecznik prasowy ONR Tomasz Kalinowski, rzucił pod adresem Adriana Zandberga i Pawła Kukiza: – Oni opluwają „Burego” i innych żołnierzy wyklętych.

Natychmiast nacjonaliści zaczęli skandować: – Śmierć wrogom ojczyzny!

Nacjonaliści maszerowali w prawosławną niedzielę wybaczania win. Zapis relacji wideo

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nawoływanie - Śmierć wrogom ojczyzny - to wypisz wymaluj nacjonalizm a przy tym wyjście na ulice pod ochroną policji i sądu w mieście gdzie do dziś pamiętają zbrodnie Burego. Porażająca porażka władzy i sądownictwa. Brawo za postawę społeczeństwa i samorządu Hajnówki. Ktoś powinien zgłosić te nawoływania i hasła do prokuratury jako nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym i religijnym. Burego już nikt nie wybieli a tu rodzi się faszyzm pod przykrywką haseł narodowych!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ten dupolizacz waadzy, który zezwolił zdegenerowanemu polactwu na manifestację ich bydlęcych instynktów powinien być pociągnięty do odpowiedzialności. Chamy przy waadzy cieszą się z takich zadym i dalej prą do wojny domowej.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Jak 'zawłaszczona'? Zawłaszczona to by była, gdyby nie było kontrmanifestacji. Byli Obywatele RP, była Antifa, był KOD Podlasie (nie miał być, a był). Faszyści nie przeszli koło cerkwi. Obroniliśmy kawałek Hajnówki.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A gdzie głos kościoła katolickiego? Ja się pytam, dlaczego z ambon nie padają słowa miłości bliźniego i potępienie morderców? Kościół się całkiem skompromitował. Tam gdzie go być nie powinno, demonstracyjnie oznajmia swoją obecność np. Uroczystości państwowe, święcenie dróg itp. Gdy głos kościoła mógłby być ważny, w najlepszym wypadku chowają głowy w piasek, ale często gęsto błogosławią zadymiarzy. Dobrze, że to nie moja bajka...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Zobaczcie na Facebooku Obywateli RP, jak policja przetrzepała autokar kontrmanifestacji. Regularne nękanie i zastraszanie!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  W każdym narodzie zdarzają się wspaniali bohaterowie i zdarzają się potworni zbrodniarze. Twierdzenie, że Polacy są jedynym narodem świata składajacym się z samych bohaterów, jest kłamstwem. Wladza PiS boi się prawdy, zakłamuje historię.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Dla nich prawosławni nigdy nie byli i nie będą chrześcijanami. Boska ignorancja!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Postać "Burego" nie jest "kontrowersyjna". Ten człowiek i jego ludzie dokonał zbrodni.
  @tksiazek Wedle tej narracji faszyzm jest kontrowersyjna ideologią...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @tksiazek I dlatego, że zabijał Białorusinów - narodowcy widzą w nim bohatera. Walczył o Polskę dla Polaków.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @androx O kase i wlasna dupe, nie "Dla Polakow" i nie "O Polske".
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @androx Zwykły bandyta wycierający pysk Polską, a de facto przegrany, nienawistny zbrodniarz walczący o swoją duupę.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0