Nie chcemy narażać wiernych na niebezpieczeństwo - powiedział "Wyborczej" w piątek (24.02) wieczorem proboszcz parafii Świętej Trójcy w Hajnówce ks. Michał Niegierewicz. Poinformował, że nabożeństwo o przebaczenie win, które miało być zakłócone marszem nacjonalistów odbędzie się o innej porze.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W piątek po godz. 19 na stronie Bractwa Prawosławnego w Hajnówce pojawił się komunikat:

„Wszystkich wiernych parafii Św. Trójcy w Hajnówce informujemy, iż Wieczernia z czynem proszczenija [nabożeństwo o przebaczenie win – red.] odsłużona zostanie w niedzielę 26 lutego bezpośrednio po Św. Liturgii tj. ok. godz. 11.30. Rozpoczynamy tym samym okres Wielkiego Postu nazywanego w Cerkwi Prawosławnej wiosną duszy”.

Nacjonaliści przemaszerują w Hajnówce. Sąd oddalił zażalenie burmistrza

Oznacza to, że w trakcie przemarszu nacjonalistów – głównie z ONR i Narodowej Hajnówki – nabożeństwo planowane wcześniej na godz. 17 w intencji przebaczenia win poprzedzające Wielki Post nie odbędzie się.

– Sąd oddalił zażalenie burmistrza Hajnówki, który chciał zakazać marszu. Prawosławni w Hajnówce czują się zagrożeni, tym bardziej, że poza głównym marszem mają być jeszcze inne manifestacje [zapowiedzieli je Obywatele RP przed soborem i Antifa na skwerze naprzeciw urzędu miasta – red.]. Nie chcemy nikogo wystawiać na próbę – mówi ks. Niegierewicz.

Marsz w Hajnówce - coraz groźniej! Antifa z całego kraju zbiera siły

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Obrzydliwe , że żadnemu katolickiemu księdzu nie przyszło do głowy wyjaśnić katolickim demonstrantom, ze zakłócają CHRZEŚCIJAŃSKI obrządek.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Brawo ksiądz !
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Smutne. III Rzesza rok 1933 się przypomina.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  KK chce razem z PIS- kimi panami zrobic w Polsce RWANDE! NAWET MAJA SPECJALISTE ! Niejakiego HOSERA ! Jak dlugo cywilizowany swiat moze tolerowac te religie. Wraca SW.INKWIZYCJA. Wszedzie zameszania, a to Teatr wystawiajac sztuke Wyspianskiego "Klatwe" obraza ich "uczucia glupoty" bo uczuc religijnych nikt nie moze obrazic ! ITP ITD ! Rwanda w Polsce! Panie Boze gdzie jestes? Dlaczego zsylasz taka PLAGE NA POLAKOW?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  od kiedy to w cerkwi jest proboszcz i ksiądz??
  @re_x Madry wie, a glupi nie zrozumie. Nie wstydzisz sie bo wystepujesz bezimiennie @re_x -czyli osoba NIKT bezkarnie prowokujaca, jak powiedziec by mozna chuligani uliczni ORN!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @re_x zamiast pytać powinieneś poprawić swój poziom intelektualny, a tak to tylko na niedouczonego głupka wychodzisz
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @re_x A mogłeś milczeć i udawać inteligentnego...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @wh2015 właśnie głupi nie rozumie ,że autokefaliczny kościół tym się odróżnia , że jest samodzielny- nie musi małpować nazw z innych religii i ich hierarchii .Nazwiesz pastora księdzem??kapłan- owszem.Nabożeństwa są w jęz. starocerkiewnym , więc i nazwy są też od wieków- pop(trochę obraźliwe ale przyjęte jak klecha w KK), batiuszka , władyka...i tak powinno zostać!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Może to i faktycznie lepiej... Naziole chcieli trochę potupać pod drzwiami soboru, chcieli żeby modlący się - nie po polsku przecież - poczuli na karku ich cuchnący oddech - nie wyjdzie... Moralne zwycięstwo, niezależnie od tego co się stanie w niedzielę, jest po stronie spokojnych ludzi, którzy nikomu nie zrobili nic złego, mało tego, żyją normalnie, pracują, w niedzielę się modlą i odpoczywają, a nie bandziorow, zadymiarzy, wyrokowców. Krótko: całego tego szamba, które wybiło bo PiS i KK dali przyzwolenie i przyklaskują.
  @ksywa jasne.. w 33roku Żydzi też odnosili moralne zwycięstwa, a potem ginęli w dołach na Łotwie
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  To bardzo znacząca i mądra decyzja. Szacunek dla proboszcza. I wstyd dla rządzących.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0