Zanim 24 marca okaże się, który z czterech nominowanych otrzyma Nagrodę Literacką im. Wiesława Kazaneckiego, całą czwórkę będzie można spotkać 2 marca w Centrum im. Zamenhofa. Na trzy tygodnie przed wręczeniem nagrody, od godz. 18.30, gościć tam będą: Natalia Fiedorczuk, Piotr Janicki, Aneta Prymaka-Oniszk i Szymon Teżewski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To autorzy książek w drugiej połowie stycznia nominowani do nagrody za najlepszą książkę 2016 roku, fundowanej przez Prezydenta Białegostoku.

Nominowani

* Natalia Fiedorczuk

Nominacja za książkę „Jak pokochać centra handlowe” (Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2016). Z zawodu psychopedagożka, kompozytorka, wokalistka (Nathalie and the Loners, Happy Pills) i publicystka. Pracuje jako animatorka kultury, zajmuje się aktywizacją obywatelską w społecznościach lokalnych. Pisała o muzyce, o internecie, estetyce i mieszkalnictwie. „Jak pokochać centra handlowe” to jej prozatorski debiut, za który zdobyła Paszport Polityki 2016.

Aneta Prymaka-Oniszk

Nominacja za książkę „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2016). Dziennikarka, publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „National Geographic”, kwartalniku „Karta”. Współuczestniczyła w tworzeniu Centrum Nauki Kopernik; była rzeczniczką prasową podczas budowy i otwierania instytucji. Od 2014 roku prowadzi stronę internetową biezenstwo.pl.

Piotr Janicki

Nominacja za książkę „13 sztuk” (Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, Wrocław 2016). Poeta, ur. 1974 r. w Białymstoku, obecnie mieszka w Supraślu. W 2006 r. wydał tom wierszy „Nadal aksamit”; współautor portalu „Cyc gada”; drukował wiersze w branżowych pismach.

Szymon Teżewski

Nominacja za książkę „Eteromanka” (Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Białystok 2016). Programista, który po studiach wrócił w rodzinne strony, do Augustowa. Zafascynowany własnym regionem i jego zanikającą specyfiką, którą stara się ciągle poznawać i oddać w swojej twórczości.

Spotkanie w Centrum im. Zamenhofa (ul. Warszawska 19) rozpocznie się o godz. 18.30. Poprowadzi je Andrzej Bajguz (Polskie Radio Białystok).

Tytułów pięć razy więcej

Wszystkich zgłoszeń do Nagrody Literackiej w tym roku było 22. Z takiej obfitej liczby tytułów (których autorzy, bądź tematyka ich książek związana jest z naszym regionem) kapituła nagrody wybrała cztery. Teraz kapituła (w składzie: Halina Kazanecka, Dariusz Kiełczewski, Jarosław Klejnocki, Marek Kochanowski, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Justyna Sobolewska, Danuta Zawadzka oraz Danuta Anna Pieciul – sekretarz kapituły) – wytypuje kandydata do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego i przedłoży swoją opinię prezydentowi Miasta Białegostoku. Laureat zostanie przedstawiony podczas wręczenia nagrody, planowanego na 24 marca.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem