W odpowiedzi na szykowany w Hajnówce marsz nacjonalistów - o tej samej porze - struktury Antify z całego kraju zapowiadają "Antyfaszystowski Marsz Pamięci ofiar Rajsa ps. "Bury" - nacjonalizm zabija".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wszystko wskazuje na to, że po odmowie zgody na marsz jaką zapowiedział formalnie na dziś (20.02) burmistrz Hajnówki, organizatorzy II Marszu Żołnierzy Wyklętych jutro odwołają się od tej decyzji do Sądu Okręgowego w Białymstoku.

Antfia i Obywatele RP

 

Już wcześniej nacjonaliści zapowiedzieli, że bez względu na decyzje burmistrza marsz się odbędzie.

Pod informacją o akcji antyfaszystów, na facebooku podpisuje się kilka skrajnych organizacji od Kielc po Śląsk, w tym Jaworzno. Pod logo - na którym widać biegnącego z kijem bejsbolowym w kominiarce za wizerunkiem uciekającej postaci-swastyki - napisano: „W związku z przygotowywaną przez nacjonalistów prowokacją – chcą oni mimo zakazu przejść przez miasto Hajnówka – nie można do tego dopuścić!”. Z wpisów jakie się pojawiają można zrozumieć, że transport do Hajnówki na niedzielę organizują zwolennicy Antify z całego kraju.

Przyjazd do Hajnówki w niedzielę pod hasłem: „Nie dla nacjonalistów w Hajnówce” zapowiadają także Obywatele RP – to nieformalna grupa prowadząca akcje obywatelskiego nieposłuszeństwa w obronie podstawowych praw demokratycznych w Polsce. „My, Obywatelki i Obywatele RP, zdecydowaliśmy się pojechać do Hajnówki i okazać wsparcie przerażonym mieszkańcom. Nie ma naszej zgody na deptanie godności naszych współobywateli i nakręcanie spirali nienawiści zbudowanej na fałszywym obrazie pamięci historycznej, a właśnie do tego zmierzają działania nacjonalistów” - piszą na facebooku.

Jątrzenie i prowokacja

II Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych ma przejść w niedzielę (26.02) m.in. rondem im. prawosławnego abp. Mirona i obok prawosławnego soboru Świętej Trójcy. W tym czasie będzie się w nim odbywało nabożeństwo w intencji przebaczenia win poprzedzające Wielki Post. Marsz w Hajnówce (zamieszkałej w większości przez Białorusinów, prawosławnych) organizują środowiska nacjonalistyczno-narodowe, głównie Narodowa Hajnówka i ONR. Ma w nim wziąć udział pół tysiąca narodowców. Organizację marszu potępili m.in. hajnowska rada miasta i prawosławne duchowieństwo. Uznają go za jątrzenie i prowokację.

Ulotki w skrzynkach

Jednym z bohaterów marszu ma być – podobnie jak w ubiegłym roku – Romuald Rajs „Bury”, którego żołnierze winni są ludobójstwa dokonanego w 1946 r. na mieszkańcach białostockich wsi zamieszkałych przez Białorusinów, prawosławnych, w tym na kobietach i dzieciach. Na Twitterze Brygada Podlaska ONR udostępniła zdjęcie skrzynek pocztowych, w których powsadzane są ulotki ze zdjęciem „Burego” w jednym z bloków – najprawdopodobniej Bielska Podlaskiego. To na trenie tej gminy (sąsiadującej z powiatem hajnowskim) położone są wsie, w których żołnierze „Burego” dokonali mordu. W poście napisano „Propaganda ruszyła [...]. Walczymy o dobre imię kpt. Burego”.

W zapowiedzi na facebookowej stronie marszu w niedzielę miał on przejść głównie upamiętniając Danutę Siedzikówę „Inkę”.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Oczywiste jest, że akcja pseudonacjonalistów jest inspirowana przez Rosję żeby mogła głosić w Russia Today jaka to Polska jest nietolerancyjna wobec prawosławnych. Te same metody stosowali w XVIII wieku z wiadomym skutkiem. A nasi "pożyteczni -idioci" po prawej stronie oczywiście biją brawo.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Obawiam się, że marsze nazistów przejdą tego dnia nie tylko przez Hajnówkę...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Coraz groźniej? Groźne to jest czczenie przez nacjonalistów morderców, których zbrodnie wg IPN mogą mieć znamiona ludobójstwa, a nie sprzeciwianie się temu. Godne podziwu obywatelskie zachowanie nie powinno być znakowane takimi słowami.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Morderca i kapuś.... ciekawe że właśnie z nim identyfikują się łyse pały za Wikipedią: Zbrodnie na ludności cywilnej Dowodzony przez Rajsa oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego ponosi odpowiedzialność za przestępstwa przeciwko prawosławnej ludności cywilnej ówczesnego powiatu bielskiego. Oddział Rajsa odpowiedzialny jest w szczególności za zbrodnię w Zaleszanach, w wyniku której śmierć poniosło łącznie 16 osób, które straciły życie w palonych domach, od kul lub zmarły później w wyniku odniesionych ran. Dokonał również mordu w Puchałach Starych, w czasie którego rozstrzelano 30 prawosławnych białoruskich chłopów, uwalniając przy tym uprzednio kilka osób, które zadeklarowały polskie pochodzenie. Na początku lutego 1946 nastąpił atak oddziałów NZW na miejscowości Zanie, Szpaki i Końcowizna. Wymienione wsie zostały częściowo spalone, a w Zaniach i Szpakach łącznie zamordowano 31 osób cywilnych[5]. Proces III Wileńska Brygada NZW została rozproszona i częściowo rozbita przez KBW 30 kwietnia 1946. W listopadzie tego roku Rajs otrzymał urlop organizacyjny i wyjechał najpierw do Elbląga, a w marcu 1947 do Karpacza, gdzie jego podwładny z okresu wileńskiego załatwił mu pracę w urzędzie gminy. Po kilku miesiącach kupił pralnię, którą prowadził wraz z żoną. W dniu 17 listopada 1948 został aresztowany przez MBP. W śledztwie podał miejsce pobytu swojego zastępcy, ppor Kazimierza Chmielowskiego „Rekina”, oskarżając go również o dokonanie pacyfikacji wsi białoruskich i niezgodnie z prawdą o rozstrzelanie funkcjonariuszy MBP i MO pod Brzozowem. Na pokazowym procesie w białostockim kinie „Ton” został skazany w dniu 1 października 1949 na karę śmierci. Podczas procesu nie przyznawał się do mordu na furmanach, zrzucał winę na swego zastępcę. Wyrok wykonano 30 grudnia 1949 w Białymstoku. Do dziś nie wiadomo, gdzie został pochowany.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Faszystowskie scierwo z namaszczeniem ministra Plaszczaka i oczywiscie kaczego nieudacznika z zoliborza. Komedia! :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Wszystkich onranistów do stodoły i Burego przysłać z zapalniczką albo chociaż Niemena z głośników puścić. Też by się sfajdali.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  W Niemczech każdy marsz nazistów jest przykrywany czapkami przez tłumy zwykłych obywateli sprzeciwiających się szerzeniu nienawiści. W Polsce taki sam ruch od razu dostaję łatkę "atyfaszystów", "anarchistów" i "lewaków", jakby "zwykły: obywatel stawał się automatycznie ekstremistą występując przeciwko ekstremistycznym ruchom.
  @mc_ras Święte słowa
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  "Walczymy o dobre imię kpt. Burego" Walczycie o dobre imię bandyty i mordercy? Może jeszcze zaczniecie walczyć o dobre imię Trynkiewicza?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0