Przemyt czterech unikalnych, wczesnośredniowiecznych artefaktów archeologicznych udaremnili na przejściu granicznym w Bobrownikach funkcjonariusze podlaskiej służby celnej. Trzy szable oraz hełm próbował przemycić do Polski 34-letni obywatel Białorusi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Na niezwykłe znalezisko celnicy natknęli się podczas szczegółowej kontroli volkswagena passata. Jego kierowca próbował tłumaczyć funkcjonariuszom, że przedmioty, które przewozi w bagażniku, to zwykły złom. Nie zmyliło to jednak czujności celników, którzy zabezpieczyli trzy szable i hełm oraz skontaktowali się z Narodowym Instytutem Dziedzictwa - relacjonuje Maciej Czarnecki, rzecznik prasowy Izby Celnej w Białymstoku.

Opinia ekspertów z NID potwierdziła przypuszczenia funkcjonariuszy służby celnej - wykryte przez celników artefakty przedstawiają ogromną wartość historyczną. Zgodnie ze wstępną ekspertyzą te wczesnośredniowieczne militaria to zabytki typowe dla strefy wschodnioeuropejskiej i są właściwe m.in. dla obszarów zajętych przez ludy koczownicze na stepach nadczarnomorskich i naddunajskich oraz pozostającej pod ich wpływem Rusi.

Zabytki mogły zostać odkryte w szczególnym miejscu: na polu średniowiecznej bitwy, zebrane z grobów wojowników lub pozyskane z obszaru znaczącej historycznie osady. Szczegółowe badania mogą także dać odpowiedź, czy przedmioty zostały odkryte razem czy osobno. Jest to jednak zestaw, który stanowi unikat nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie.

- Kierowca samochodu wyjaśnił funkcjonariuszom, że szable oraz hełm miał przekazać nieznanej mu bliżej osobie na jednym z białostockich bazarów. Przeciwko mężczyźnie celnicy wszczęli postępowanie karne skarbowe - dodaje Czarnecki.

Przemytnikowi grozi kara grzywny. Zatrzymane zabytkowe militaria po dokładnym określeniu przez biegłych ich wartości oraz po zakończeniu niezbędnych procedur zostaną przekazane do muzeum.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
"Jest to jednak zestaw, który stanowi unikat nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie. (...) Przemytnikowi grozi kara grzywny. Zatrzymane zabytkowe militaria po dokładnym określeniu przez biegłych ich wartości oraz po zakończeniu niezbędnych procedur zostaną przekazane do muzeum." Zaraz, zaraz... Tekst sugeruje, że zabytki powędrują do polskiego muzeum. Ale jeśli on je przemycał DO Polski, to chyba nie powinny? Albo nie wolno było mu tego wwieźć i zabytki powinny wrócić na Białoruś, albo wolno mu było wwieźć i trzeba mu je oddać. Chyba że wolno wwieźć, a nie wolno posiadać...
już oceniałe(a)ś
0
0