Rozpoczęła się siódma edycja Nagrody im. dr. Krzysztofa Kanigowskiego. Rodzina i przyjaciele nieżyjącego chirurga poszukują medyka, który leczy nie tylko za pomocą wiedzy, ale też empatią i uśmiechem
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na wyróżnienie ma szansę medyk, który cieszy się nie tylko opinią fachowca, ale nad każdym pacjentem pochyla się z troską i zrozumieniem. Tak jak w czasie całej swojej kilkudziesięcioletniej kariery robił to Krzysztof Kanigowski.

Patron nagrody, z zawodu chirurg, zmarł nagle w listopadzie 2008 r. Przez lata kierował oddziałem chirurgii w Wojewódzkim Szpitalu im. J. Śniadeckiego.

To nie jest plebiscyt

- Otóż, wbrew obawom nie ma to być "budowanie kapliczki" mojego ojca w sferze publicznej. Myślę, że on sam nie życzyłby sobie takiego działania. Zawsze śmieszyły go różne celebracje "ku czci i pamięci" i stronił od takich imprez. Naszym celem jest próba zwrócenia uwagi na to, co w pracy lekarza jest najważniejsze. Czyli: skuteczna terapia oraz etyczne zachowania wobec pacjentów i ich rodzin. Pamiętanie, że zawód lekarza jest związany z pełnieniem misji, że leczy się człowieka, nie tylko chorobę. Że bycie lekarzem nie oznacza przepisywania pigułek czy sprawowania funkcji. Leczenie ludzi to zajęcie szczególne. W żadnym innym zawodzie nie wkracza się tak głęboko w najintymniejsze sfery człowieka. W żadnym też innym zawodzie nie powstaje tak głęboka i wszechstronna relacja pomiędzy ludźmi. To jest wielkie, odrębne zagadnienie w procesie terapii medycznej - mówi Ewa Kanigowska, córka patrona nagrody.

Kiedy umarł jej ojciec, razem z rodziną i przyjaciółmi postanowiła nie zaprzepaścić tego, czego dokonał. W tym roku już po raz siódmy zainaugurowano edycję nagrody. Co ważne - nie jest, nie był i nigdy nie będzie to plebiscyt, w którym decyduje ilość głosów czy wysłanych sms-ów. To pacjenci wybierają tych lekarzy, którzy ich zdaniem najbardziej zasługują na miano następcy Krzysztofa Kanigowskiego, a kapituła wybiera spośród nich najlepszych.

Zapisz, wydrukuj i wypełnij formularz zgłoszeniowy

Jak zgłaszać?

Pisemne zgłoszenia kandydatów do Nagrody można składać, wysyłając wypełniony formularz pocztą elektroniczną. Pobrać go można ze strony http://doktorkanigowski.pl/. W formularzu należy podać imię i nazwisko kandydata, adres jego miejsca pracy oraz nr telefonu w miejscu pracy. Przedstawiciele kapituły proszą także o podanie krótkie uzasadnienia zgłoszenia. W Gazecie Wyborczej będziemy drukować kupony zgłoszeniowe. Wystarczy kupon wyciąć, wypełnić i odesłać na nasz adres:

Gazeta Wyborcza Białystok, ul. Branickiego 17A, 15-085 Białystok z dopiskiem: Nagroda im. dr. Krzysztofa Kanigowskiego.

Zgłoszenia kandydatów do Nagrody 2016 przyjmowane są do 10 marca 2016. Nazwisko Laureata zostanie ogłoszone podczas uroczystości wręczenia Nagrody w dniu 16 kwietnia 2016 (sobota) w Galerii Arsenał w Białymstoku ul. Mickiewicza 2.

Pobierz kupon do głosowania w formacie PDF

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem