Szymek ma 6 lat, od ponad roku zmaga się z białaczką, często bywa w szpitalu, ale jest bardzo dzielny. Chłopczyk ma trójkę rodzeństwa, wychowuje ich samotnie mama. To właśnie tej rodzinie wspólnie z Fundacją Bajkowa Fabryka Nadziei chcemy pomóc w rozpoczynającej się kolejnej akcji "Gazety Wyborczej" - "Choinka Darczyńców". Każdy z Was może zawiesić ozdobę.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Grudzień to szczególny miesiąc, w którym jesteśmy zajęci przygotowaniami do Bożego Narodzenia, wszędzie pojawiają się akcenty świąteczne, w mieście lśnią choinki i ozdoby, a o konieczności zrobienia prezentów nie dają zapomnieć wystawy sklepowe i reklamy. Ale często zapominamy o tym, by spojrzeć na tych, którzy mają od nas gorzej. Zmagają się z problemami, których nie są w stanie udźwignąć.

"Gazeta Wyborcza" od dziś będzie Wam o tym przypominać poprzez kolejną już edycję akcji "Choinka Darczyńców", w której jak co roku zwracamy uwagę na potrzebujących, którzy są bardzo blisko nas, tu w Białymstoku. Wspólnie z Czytelnikami ubieramy wirtualną i "papierową" choinkę, ale też rozwiązujemy realne problemy.

Przez lata pomagamy wspólnie z Wami

Dzięki hojności Podlasian w ciągu ostatnich lat naszej akcji zebraliśmy blisko 120 tysięcy złotych. We wspólne dzieło angażowały się firmy, instytucje, organizacje pozarządowe, dzieci i młodzież szkolna z nauczycielami, całe rodziny, a także politycy i samorządowcy. Dzięki przekazanym funduszom wspomogliśmy rozbudowę białostockiego hospicjum Dom Opatrzności Bożej. Przez kolejne lata wspieraliśmy podopiecznych hospicjum dla dzieci pod skrzydłami fundacji "Pomóż Im". Wózek elektryczny i specjalistyczne łóżko dla rodzeństwa - Marty i Daniela, cierpiących na genetyczną chorobę zwaną zespołem mikro, specjalny podnośnik dla Pauliny z dziecięcym porażeniem mózgowym, remont łazienki w domu Adasia, który urodził się jako wcześniak z dysplazją oskrzelowo-płucną.

Ta pomoc była możliwa właśnie dzięki Wam, drodzy Czytelnicy. Tegorocznej akcji, tak jak wielu poprzednim edycjom, patronuje TVP Białystok.

Choinka dla Szymka

Tym razem działamy wspólnie z Fundacją "Bajkowa Fabryka Nadziei", która wspiera małych pacjentów i ich rodziców na oddziałach onkologicznych. Daje siłę do walki z chorobą. Wśród swoich podopiecznych ma 6-letniego Szymona Jaromina, który od ponad roku leczy się onkologicznie. Szymon mimo walki z tak ciężką chorobą, blisko rocznej szpitalnej gehennie, jest uśmiechniętym, rezolutnym chłopcem. Dzielnie znosi przeciwności, które zsyła mu los.

- Działamy od 5 lat, staramy się dawać dzieciom chorym onkologicznie i ich rodzinom siłę i nadzieję do walki z chorobą. Do akcji "Choinka Darczyńców" wybraliśmy Szymona i jego rodzinę, bo walczą nie tylko z białaczką, ale ogólnie mają bardzo ciężką sytuację w życiu i warto ich wesprzeć, by nie musieli tego ciężaru dźwigać sami. Cała rodzina bardzo się kocha i widać ogromne więzi między nimi. Niestety pani Małgosia, mama Szymka nie jest w stanie podołać z wszystkimi problemami - mówi Bartłomiej Trzeciak, prezes Fundacji Bajkowa Fabryka Nadziei.

Szymon ma jeszcze dwóch braci i siostrę - Julia ma 11 lat, Łukasz - 9, najmłodszy jest Hubert, ma zaledwie roczek. Całą czwórkę samotnie wychowuje mama. Podejmuje się prac dorywczych, weekendami sprząta autobusy, ale ze względu na chorobę Szymka i opiekę nad najmłodszą pociechą, nie jest jej łatwo związać koniec z końcem.

- O chorobie Szymonka dowiedzieliśmy się w lutym ubiegłego roku i właściwie od tego momentu przez kolejny rok byliśmy na szpitalnej onkologii. Mogę powiedzieć, że nawet przyzwyczaił się do tego, teraz jest na chemii podtrzymującej, często się kontrolujemy - opowiada pani Małgorzata Jaromin jego mama.

Dzieci muszą mieć dzieciństwo

Kilka miesięcy temu ta wielodzietna rodzina otrzymała od miasta mieszkanie komunalne w kamienicy, które wymaga remontu. Zwłaszcza, jeśli chodzi o miejsce dla dzieci. Pokój, w którym mieszkają chłopcy, choć bardzo duży, nie nadaje się do normalnego wspólnego funkcjonowania, tym bardziej biorąc pod uwagę warunki, w jakich powinien nabierać sił chory Szymek. Dzieci śpią na starych łóżkach, brak odpowiedniej przestrzeni do nauki, ściany nie są odmalowane, pokój przytłacza stara, masywna meblościanka, gdzie rodzeństwo z trudem mieści swoje rzeczy. Szymon od przyszłego roku ze względu na białaczkę będzie miał indywidualny tok nauczania w domu.

Dlatego fundacji i "Wyborczej" zależy na zebraniu środków na remont pokoju Szymona i jego rodzeństwa. Dzięki Waszej pomocy fundacja będzie mogła odmalować pokój, zakupić meble, łóżka i biurka. Jeśli się uda, będzie można stworzyć oddzielne miejsce dla najstarszej siostry. W całym przedsięwzięciu pomogą wolontaryjnie zarówno architekt wnętrz, jak i ekipa budowlana. Fundacja chciałaby też dzieciom do nowego pokoju podarować materiały edukacyjne i zabawki.

- Wspólnie możemy stworzyć miejsce, w którym rodzeństwo spędzi niezapomniane chwile dzieciństwa, mimo ciężkich doświadczeń - podkreśla Bartłomiej Trzeciak.

Czekamy na nasze bombki, dzwonki i gwiazdę

Jak możecie pomóc? Codziennie (od 7 grudnia) na naszej stronie: bialystok.wyborcza.pl oraz w piątki (11, 18 grudnia) w papierowym wydaniu białostockiego magazynu "Gazety Wyborczej" ukazywać się będzie świąteczna "Choinka Darczyńców". Specjalne drzewko ze wszystkimi ozdobami ukaże się także w wigilijnym wydaniu "Wyborczej".

Na choince każdy może powiesić swoją ozdobę. Chcielibyśmy, aby na tym wyjątkowym drzewku, firmy z Białegostoku i regionu umieszczały swoje logo. Do kupowania bombek zachęcamy także osoby prywatne i wszystkich zainteresowanych. Dochód z każdej ozdoby zasili konto "Bajkowa Fabryka Nadziei Fundacji", która przeprowadzi remont mieszkania rodziny Szymka.

Cennik ozdób:

średnia bombka - 200 zł

duża bombka - 300 zł

ogromna bombka - 500 zł

dzwonek - 1.000 zł

Przygotowaliśmy też dla Państwa specjalną ozdobę - gwiazdę, która zwieńczy wierzchołek choinki w Wigilię Bożego Narodzenia. Wierzymy, że jest wielu dobroczyńców, którzy chcieliby ją zawiesić na świątecznym drzewku. Można ją licytować, na początek za większe wpłaty zawieszamy dzwonek, a na koniec najbardziej hojny darczyńca otrzyma gwiazdę. Czekamy na Państwa propozycje.

Jak zawiesić bombkę?

Wpłat na bombki należy dokonywać na konto Fundacji "Bajkowa Fabryka Nadziei", ul. Antoniukowska 15B/43, 15-740 Białystok - 16 7999 9995 0651 8355 8104 0001 . W tytule przelewu należy wpisać "CHOINKA DARCZYŃCÓW". Po dokonaniu wpłaty prosimy o przesłanie potwierdzenia przelewu i logotypu firmy (w formacie JPG, CDR, EPS, TIFF) do działu promocji "Gazety Wyborczej" na adres e-mail: monika.miedzinska@bydgoszcz.agora.pl.

Jeśli nie mają Państwo możliwości przesłania dowodu wpłaty e-mailem, prosimy o dostarczenie go do "Wyborczej": ul. Branickiego 17 A w Białymstoku lub wysłanie faksem na numer: 85 74 78 138.

Jeśli otrzymamy potwierdzenie i logo firmy w czwartek do godz. 15, ozdoba zawiśnie na choince, którą opublikujemy w piątkowej "Wyborczej". Na bialystok.wyborcza.pl ozdoby będą aktualizowane codziennie, do godz. 16, z wyjątkiem weekendów.

Wszystkie bombki będą zdobiły świąteczne drzewko aż do Wigilii!

Akcja odbywa się pod patronatem medialnym TVP Białystok

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem