Już w sobotę wszystko stanie się jasne. Poznamy wówczas nazwisko lekarza, który otrzyma Nagrodę im. Krzysztofa Kanigowskiego. To już po raz szósty pacjenci zgłaszali lekarzy, a kapituła spośród nich nominowała dziesięć osób. Dziś prezentujemy ostatnie dwie sylwetki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mirosław Rybałtowski pracuje na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. W jednym z uzasadnień czytamy: "Po pierwsze - lekarz. Bardzo dobry fachowiec specjalista medycyny ratunkowej, kompetentny lekarz wyjątkowy w każdym calu doktor z powołania. Pracował jako lekarz wolontariusz na onkologii dziecięcej i jest z nimi do dzisiaj. Po drugie - społecznik.

Bezinteresowny, pomocny w każdej, ale dosłownie każdej chwili, kochany, uczynny, wolontariusz... bez końca można pisać.

Od kilku lat należy do zespołu fundacji Bajkowa Fundacja Nadziei, gdzie pełni funkcję między innymi lekarza opiekującego się dziećmi z fundacji w czasie wyjazdów. Organizuje mnóstwo aukcji i koncertów poświęconych chorym dzieciom (...). Po trzecie - człowiek. Nie znam wśród młodych lekarzy takiego drugiego jak on wspaniałego człowieka z sercem na dłoni.

Doktor Rybałtowski możne być przykładem dla innych, w tych może dziwnych czasach, gdzie ludzie liczę tylko pieniądze, on stawia na inne wartości i za to go podziwiamy i na pewno nas czymś jeszcze zaskoczy".

Załamanego postawić do pionu

Ostatnią nominowaną w tegorocznej edycji jest Ewa Sierko z Białostockiego Centrum Onkologii. Pacjenci o niej mówią tak: "Jest taka pani doktor, której uśmiech i dotyk zabiera całe zło, której stwierdzenie "damy radę", daje nadzieję i przywraca chęć do życia. Bezinteresowna, całkowicie oddana pacjentowi, ciepła, życzliwa, dająca poczucie bezpieczeństwa. Żaden pacjent nie jest dla niej anonimowy. Ile siły potrzeba lekarzowi onkologowi, aby kompletnie załamanego, chorego na raka, postawić do pionu."

W sobotę w galerii Arsenał odbędzie się finał tegorocznej edycji nagrody. Kapituła nagrody zebrała się 14 marca i nominowała następujących lekarzy: Wojciecha Czubka, Andrzeja Dmitruka, Pawła Grabowskiego, Adama Hermanowicza, Helenę Kuleszo-Kopystecką, Jerzego Pawluka, Jadwigę Peczyńską, Małgorzatę Pietrzak-Zakrzewską, wyżej zaprezentowanych Mirosława Rybałtowskiego i Ewę Sierko.

Inicjatywa nagrody zrodziła się w głowie i sercach najbliższych osób Krzysztofa Kanigowskiego po jego śmierci. To wyróżnienie jest przykładem starań o podniesienie jakości leczenia, o etyczne i empatyczne relacje lekarzy z pacjentami.

- Relacje pomiędzy lekarzami a pacjentami są obrazem wszelkich relacji społecznych i publicznych w Polsce. Niestety, przeważają emocje negatywne, nieufność i bezwzględność, z jaką się nawzajem traktujemy w osiąganiu osobistych celów, chciwość i arogancja, trudność w dostrzeganiu rzeczy dobrych i pożytecznych oraz wspieranie ich - mówi Ewa Kanigowska-Gedroyć, córka patrona nagrody. - W służbie zdrowia to po prostu widać jak pod mikroskopem, bo dotyczy życia i zdrowia. Dla nas ważne jest, że pacjenci zgłaszają lekarzy do Nagrody, dołączając osobiste uzasadnienie. Konkretni lekarze dowiadują się, jak są odbierani, za co są cenieni i szanowani. Treści te przenikają do szerszej opinii publicznej. To uświadamia skutki działań i - mam nadzieję - motywuje do zmian.

Sześciu następców doktora Kanigowskiego

Pierwszą laureatką nagrody im. Krzysztofa Kanigowskiego została Elżbieta Solarz, onkolog dziecięcy, była prezes Fundacji na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi "Pomóż Im". Zbigniew Mazurkiewicz, ortopeda ze szpitala wojewódzkiego, został laureatem II edycji. Trzecią statuetkę odebrała Teresa Żółtowska, wieloletni lekarz onkolog, organizator lecznictwa onkologicznego i opieki hospicyjnej. Henryk Usowicz, chirurg z Sejn, został laureatem w 2013 roku. Natomiast ubiegłoroczna edycja była dla wszystkich zaskoczeniem. Kapituła zdecydowała nagrodzić dwoje lekarzy. To Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, onkolog, i Dariusz Kuć z białostockiego hospicjum dla dzieci

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem