Helena Kuleszo-Kopystecka to kolejny lekarz nominowany do Nagrody im. Krzysztofa Kanigowskiego. To onkolog, oddany chorym, a zwłaszcza tym, dla których nie ma nadziei, a ostatnie chwile swojego życia spędzają w hospicjum.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Helena Kuleszo-Kopystecka była przez kilkanaście lat nauczycielem akademickim w Zakładzie Fizjologii AMB, a następnie jako specjalista chorób wewnętrznych przez 23 lata pracowała w szpitalu onkologicznym jako zastępca ordynatora na oddziale chemioterapii.

Znając trudną sytuację chorych onkologicznie, zainicjowała w 1987r. powstanie Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum" w Białymstoku, zostając jego prezesem. Od 1992 r. posługiwała, wykonując przy tym wszystkie prace pielęgnacyjne w stacjonarnym hospicjum Domu Opatrzności Bożej przy ul. Świętojańskiej w Białymstoku.

Pacjenci, a raczej ich bliscy, zgłosili ją do Nagrody im. Krzysztofa Kanigowskiego. W jednym z uzasadnień czytamy: "Opiekowała się chorymi wolontaryjnie, a następnie w związku z wymogami NFZ została zatrudniona w tej placówce, w której znajduje się aktualnie 60 łóżek dla chorych nierokujących wyleczenia. Służy od ponad dwudziestu lat wiedzą i doświadczeniem, przekazując je pracującym w hospicjum lekarzom. Helena Kuleszo-Kopystecka jest całkowicie oddana chorym, stawia wysokie wymagania w stosunku do siebie jak i innych osób sprawujących opiekę nad chorymi. Zasługuje w pełni na uznanie, którego wyrazem byłaby Nagroda im. dr. Krzysztofa Kanigowskiego".

Tak jak w latach poprzednich na wyróżnienie ma szansę lekarz, który nie tylko cieszy się opinią fachowca, ale nad każdym pacjentem pochyla się z uwagą i troską. Tak jak w czasie całej swojej kilkudziesięcioletniej kariery robił dr Kanigowski. W tym roku kapituła nominowała dziesięciu lekarzy. Nazwisko tego jedynego poznamy na uroczystej gali 11 kwietnia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem